Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

darp davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-06-2009, 15:05   #1
çilekeş

Yeni Fikir darp davası

ben 5 yıldır evliyim ve eşimle severek evlendik fakat evliliğimizin ilk 6 ayı güzeldi sonradan kardeşinin bizim yanımıza gelmesi ile evliliğimiz bozulmaya başladı.tartışmalarımız hep sebeb kardeşi idi. 8,5 aylık hamileydi dayak yedim ve raporum var .devamlı şiddet görüyordum. evliliğim boyunca 6 adet darp raporum var hep düzelir diye baklamişdim ama gün geçtikçe daha kötü oldu.29/04/2008 yılında darp dan mahkemeye cıkmıştık şikayetçi olmamıştım .ama hakim eşime 5 ay hapis cezası vermişdi .karaı aldığımda 5 ay hapis cezası var para cezasına dönüşmeyeceği. hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı yazıyordu.aynı olayı tekrarlayınca 30/06/2009 tarihinde mahkeme var ama eşiminde darp raporu var benimde darp raporum var ikimizde birbirimizden şikayetçi ne yapmam gerekiyor.sağlık müdürlüğünde çalışmakdayım 3 yaşında kızım var 1 ay önce avukat göndrdiler barışmak için ne yapmam gerekiyor
olay eşimin benim maaş kartımı alıp kardeşine verip maaşı cekip almaları ve kardeşinin benim maaş kartımdan izinsiz bir mktar para cekmesi ve bana mail gelmesi ile öğrenip eşime söylemem ve bu olay üzerine beni darp etmesi
kardeşine dava açabilirmiyim evliliğim onun yüzünden bitti diye
çocuğumu ben almak istiyorum zaten 3,5 aydır babamlardayım arayıp sormadı zaten kızım da babasını istemiyor korkuyor ondan
şuanda müştekil evimizde ailesi ile birlikde oturuyor suç değilmidir.
kendime ve çocuğa nafaka alabilirmiyim
maddi ve manevi tazminat alabilirmiyim
bu davada ben ceza alırmyım . yada eşim ceza alırmı
ilk celsede karara bağlanırmı
ilk mahkemede verilen karar bu mahkemede aynısını verir yoksa kitap okuma ve ya başka cezamı verilir
eşim ilk mahkeme kararı uygulanırmı hapis yatacak mı
avukatlara dosyayı götürüyorum avukat tutmana gerek yok diyorlar ne yapmam gerekiyor bilmiyorum
gerekli bilgileri verirseniz sevinirim teşekkür ederim .
Old 15-06-2009, 21:34   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

TCK 86.maddeye göre yaralama suçu eşe karşı işlenir ise, şikayetten vaz geçmek, ceza almayı engellemez. Şikayetten vazgeçilse de , şikayet olmasa da sanık ceza alacaktır.

Eşinizin ya da sizin ilgili suçtan çeza alıp almayacağınızı buradan söylemek imkansızdır. Hakim dosya içerisindeki delillere göre, fail ve fiil sabit ise kanunda yazılı vezayı vermek zorundadır.

Eşiniz bu dosyadan da suçlu bulunur ise, ilk verilen ceza da infaz ettirilecektir.

Ceza hukuku dışındaki sorularınız için;

Eşinizin kardeşine karşı , genel hükümlere karşı tazminat davası açmanıza engel bir madde yoktur. Kişinin size manevi olarak zarar verdiğini ispatlamanız şarttır. Bu kişinin size karşı doğrudan hakareti ya da sövmesi var ise, savcılığa şikayette bulunabilir, hakkında ceza davası açılmasını talep edebilirsiniz.

Eşinize karşı boşanma dava açabilirsiniz. Boşanmaya neden olan olaylarda, davalı eşinizin KUSURLU olduğunu, aile birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları üstlenmediğini kanıtlamanız gerekecektir.Dayak raporlarınız delillerinizdendir.

Bu dava içinde, çocuğunuzun velayeti, kendiniz ve onun için TEDBİR nafakalarına hükmedilmesini isteyebilir, maddi ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.Sorunuzda çalıştığınız belirmişsiniz.Boşanmanın kesinleşmesinden sonra sizin için nafakanın devam edebilmesi için sürekli gelirinizin bulunmaması gerekir, yine de YOKSULULUK nafakası talep ediniz. Çocuğunuz için ise İŞTİRAK nafakası olarak devamı istenmelidir.

Velayet için çocuğunu yüksek menfaati esas alınır. Üç yaşında çocuğun anne şefkatine muhtaç olduğu düşünülür. Ancak mahkeme velayet hususunda, uzman pedagog rapor ve görüşleri ile karar verecektir. Çocuğun boşanma sonrası hangi koşullarda kalacağı, beden, fikir ve ruh sağlı için kimin yanında kalması doğrulanır ise, hakim o yönde karar verecektir. Tanıklarınızın beyanlarından da yararlanabilirsiniz.

Hakim için önemli olan çocuğun her türlü sağlığıdır.

Tazminat alıp almamanız tamamen dosya içerisinde ileri süreceğiniz hususların kanıtlanmasına bağlıdır.

Onun ailesi ile ortak hanede oturması suç değildir.

Görülmekte olan ceza dosyanız için, dosya incelenmeden herhangi bir yorum yapmak mümkün değildir. Aleyhinize bir karar olursa temyiz hakkınız olduğunu hatırlatalım.

Sayın Katılımcı;

Hukukta detaylar çok önemlidir. Dava dosyalarınızı bir avukatla takip ediniz.

Buradan aklınıza gelebilen (ki daha pek çok hak ve ihtimal vardır) soruları sorarak dava takip edemezsiniz.

Gerek ceza dosyanızda gerekse boşanmaya karar vermeniz durumunda DOĞRUDAN bir avukat desteği almaktan kaçınmayınız. Aksi halde hak kaybına uğrarsınız.

Saygılar.
Old 16-06-2009, 12:47   #3
çilekeş

Yeni Fikir darpla ilgili bilgi

ben dün mesaj yazdım ben nasıl bir ceza alırım ******ve en önemlisi çocuğumun velayetini bana verirlermi*******
kardeşinin benim maaş kartımdan para cektiğini eşimde ifadesinde söylüyor dava acabilirmiyim
eşimin kardeşine dava açmak istiyorum davayı mahkemeden sonramı yoksa mahkemedemi ifade etmem gerekiyor
eşim ifadesinde benim onu darpettiğimi söylüyor ben sadece beni dizi ile boğmaya çalışırken ben sadece elimle yittim çünkü kızım ağlıyordu o görüntüyü görmesin diye yitmişdim.
benim raporumda yüz de ekimozar var ve savcılıkdaki rapora göre olaydan 6 ay sonra dr. kontrolune gidilecek ve 4 gün darpdan dolayı istirahat raporu var.hemen cevap yazarsanız sevinirm.
eşim hem asker kaçağı hemde temizlik firmasında çalışıyor
Old 16-06-2009, 16:14   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

İki ayrı başlıkta yazmış olduğunuz mesajlar aynı başlıkta birleştirilmiştir.

Son mesajınızda sorduğunuz soruların yanıtlar meslektaşımızca yazılmış bulunmaktadır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı ısrarla öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyoruz.
Old 19-06-2009, 15:41   #5
çilekeş

Yeni Fikir darp

merhaba daha öncede mesaj yazdım
eşim benimle barışmak istiyor bende ceza almamak için barışmak istiyorum herhangi bir ceza alırsam sicilim bozulacak diye barışmayı istiyorum arada bir kız cocuğum var diyede istiyorum dün de avukata gittim dosyayı götürdüm avukat tutmama gerek yok diyorlar barışmak için mahkemeden önce dilekçe yazalım yada mahkemede ikimizde şikayetçi değiliz dersek ceza alırmıyız.diyor davamız düşsün diye barışalım bir şans ver diyor eşim kararsızım bilgi verirseniz sevinirim sizleride rahatsız ettim kusura bakmayım cok zordurumdayım.
Old 19-06-2009, 16:32   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Daha önceki verilen yanıtları aynen tekrarlıyoruz.Eşe karşı işlenen yaralama suçlarında şikayetten vazgeçmek, mahkumiyeti engellememektedir.

Siz dilerseniz elbette eşiniz ile barışabilirsiniz.Fakat bu durumu değiştirmeyecektir.

Bir avukattan hukuki destek almanız gerektiğini düşünüyoruz.Karşılıklı gelişen yaralama eyleminde koşulları varsa haklı savunma,haksız tahrik vb.kişisel indirim ,sebepleri gibi cezayı ortadan kaldıran veya hafifleten savunma hakkınızı kullanmak yararınızadır.

Yine ceza tayin edilecek olur ise ,cezanın adli para cezasına çevrilmesi,ertelenmesi veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve diğer seçenek yaptırımlar gibi olanakların duruşmada bir avukat tarafından ileri sürülmesi uygun olacaktır.

Israrla bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi