Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Gelir ve birikimini gizleyen es

Konuyu Kilitleyin
Old 14-10-2008, 12:42   #1
Konuk

Varsayılan Gelir ve birikimini gizleyen es

Merhaba,
ben yaklasik 2.5 yildir evliyim.Esim harcamalar konusunda cok cimri degil ancak beni surekli kisitlamak icin borcunun oldugunu ve hic birikmis parasinin olmadigini soyluyor.Aramizda 24 yas fark var ve ben onun iyi bir birikimi oldugunu tahmin ediyorum.Evlenmeden once de bana maddi acidan cok rahat edecegimi soylemisti.Benim suan 1.5 yasinda bir kizim var.ben hamilelik planladigim anda isimden ayrildim cunku nukleer tip'da calisiyordum.yakin zamanda tekrar ise girmek istiyorum.ancak bu arada maddi acidan hic rahat edemiyorum.Esime ait mal varliklarinin da oldugunu tahmin ediyorum.Ne yapmaliyim ?
simdiden tesekkur ederim.
Old 15-10-2008, 11:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Sorunuz açık değil. Boşanmak isteyip istemediğiniz anlaşılmıyor.

Daha çok eşinizin bilemediğiniz mal varlığı üzerine yoğunlaşmışsınız, boşanma kararı verilip kesinleşmeden malrejiminin tasfiyesi davası sonuçlandırılamaz.

Edinilmiş mallara katılma rejiminden kaynaklanan, evliliğiniz sonrası elde edilmiş mal ve kazanımlar için ve evlilik öncesi de olsa kişisel malların getirileri için(faiz,kira) değer artış payı ve tasfiye sonu artık değer alacaklarınızı ancak boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde açacağınız bir dava ile alabilirsiniz.

Evlilik birliği sürer iken, eşinizin serveti ile ilgili Tespit yaptırmanız mümkün değildir.

Ayrıca şartaları var ise, boşanma davası açmadan tedbir nafakası talep etme şansınız da bulunmaktadır.

Eğer, bir boşanma davası açmaya karar verirseniz, bu dava içinde kendiniz ve çocuğunuz için nafaka, maddi ve manevi tazminat talep etme hakkınız vardır.

Tüm bu talepler için mahkeme eşinizin malvarlığının tespiti noktasında gerekli araştırmayı yapacaktır.

Eşinizin, gerçek gelir ve mal varlığının tespiti için, mahkemeden; bankalara, tapu sicil müdürlüklerine, trafik tescil bürolarına... müzekkere yazılmasını ve davalı eşiniz üzerine kayıtlı mal varlığının bulunup bulunmadığına ilişkin bilgilerin dava dosyasında toplanmasını isteyebilirsiniz.

Mutlaka bir avukattan hukuki yardım alınız. Maddi durumunuz elverişsiz ise, bulunuduğunuz yer barosu'ndan tarafınıza avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Old 18-10-2008, 20:08   #3
Konuk

Varsayılan yanıtınız...

Yanıtınız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Hayır boşanmayı düşünmüyorum ama evlilik birliğinde benden böyle şeyleri sakınmasını da hiç adil bulmuyorum.sadece bu nedenden de boşanmayı düşünmüyorum.benden gizli olarak annesine maddi destekte bulunduğunu biliyorum ama ilk önce ailesine karşı sorumlu değil mi ? ben buna itiraz edemez miyim ? çocuğum olduğu için bunları düşünmek zorundayım.
cevap yazabilirseniz sevinirim.
çok teşekkür ederim.
Old 18-10-2008, 20:32   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Daha önceki mesajda da belirtildiği gibi mal rejimi tasfiyesi için evliliğin boşanma,iptal veya vefat nedeniyle son bulması veya yeni bir mal rejimine geçmek gerekmektedir.

Bunun istisnası olağanüstü mal rejimi düzenlemesidir.

Türk Medeni kanunu MADDE 206 ya göre:

Haklı bir sebep varsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine, mevcut mal rejiminin mal ayrılığına dönüşmesine karar verebilir.

Bir eşin diğer eşe eşe malvarlığı, geliri, borçları veya ortaklık malları hakkında bilgi vermekten kaçınması,
haklı bir sebebin varlığı olarak kabul edilir:

Bu durumda eşinizden noter aracılığı ile mallarına ilişkin envanter sunmasını ,bunan kaçınacak olur ise Aile Mahkemesinde dava açıp olağanüstü mal rejimi tasfiyesi ile mal ayrılığına geçişi,bu karar ile birlikte edinilmiş mallara katılma rejimi döneminin tasfiyesi ile alacak hakkınızın tespiti ve ödenmesine karar verilmesini talep edebilirsiniz.

2-Diğer bir olanak yine Aile Mahkemesine başvurarak eşinizin ailenin geçimine yapacağı parasal katkının belirlenmesini istemektir.

Türk Medeni Kanunu 196 Maddesi gereği geçmiş bir yıl ve gelecek yıllar niçin istenebilir.

Katkı miktarının belirlenmesi için eşinizin mali durumu araştırılacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı ,mali durumunuz elverişli değil ise baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 18-10-2008, 21:46   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba,
beni surekli kisitlamak icin borcunun oldugunu ve hic birikmis parasinin olmadigini soyluyor..

Ne gibi "Kısıtlamalarla" karşılaşıyorsunuz?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi