Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddete Maruz Kalıyorum Ceza Ve Boşanma Davası, Masraflar ,Adli Yardım Kriterleri ?

Konuyu Kilitleyin
Old 16-09-2007, 20:59   #1
Konuk

Karar Şiddete Maruz Kalıyorum Ceza Ve Boşanma Davası, Masraflar ,Adli Yardım Kriterleri ?

öncelikle böyle bir sitenin var olmasından ötürü emeği geçenlere teşşekkür etmek isterim.ben ve eşim henüz 2 yıldır evli olmamıza ve birbirimizi çok severek evlenmemize rağmen evliliğimin ilk birinci yılında sürekli eleştirilerek psikolojik şiddete ve son bir yıldır da eşim tarafından fiziksel şiddete maruz kalıyorum. onur kırıcı küfür ve hakaretlerle beni ve ailemi aşağılıyor.ikimiz de üniversite mezunu ve çalışmakta olan insanlarız. benim sizlerden öğrenmek istediğim, bir sağlık kuruluşundan şiddete maruz kaldığıma dair rapor aldıktan sonra karakola şikayette bulunduğumda hemen dava açılır mı? böyle bir durumda mahkeme masrafları kime ait olur?çalışıyor olmam baro adli yardım bürosundan yardım almama engel mi?boşanmak istediğimde eşimden ne gibi haklar talep edebilirim? evlendikten sonra aldığımız benim üzerime kayıtlı araba var.eşimin babası için kendi adıma kredi almıştım ve 2 yıl ödemesi var. bunlar için nasıl bir hak iddia ederim? mal paylaşımı nasıl olur?barolardaki adli yardım bürolarında bütün bunları danışabileceğim yerler var mı? ücrete tabi midir? bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 17-09-2007, 07:52   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Şiddet nedeni ile rapor almanız, şiddeti kanıtlamak için iyi bir delil olacağı gibi ileride boşanma davası için de size yardımcı olacaktır.

Yazdıklarınızdan sadece fiziksel değil ruhsal şiddete de maruz kalmış olduğunuz anlaşılıyor.Bu gibi fiziki bulguların olmadığı vakalarda üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalına başvurmak ve şiddetin tespitini istemenin diğer bir yol olduğu unutulmamalıdır.

Bu raporla karakola başvurduğunuzda ,düzenleme gereği
evrakınız ceza soruşturması için Cumhuriyet Savcılığına gönderilmesi gerekir.Aynı başvuru nedeni ile Savcılık Aile Mahkemesine tedbir için talepte bulunmalıdır.

Fakat uygulamada bazı sorunlarla karşılaşıldığı da bilinmektedir.

Karakola başvurduğunuzda mağdur statüsünde olduğunuzdan dolayı avukat isteme hakkınız bulunmaktadır.Size barodan bir avukat atanmasını talep edebilirsiniz.Ayrıca kendiniz veya avukatınız aracılığı ile uygulananan şiddet nedeniyle 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun Gereği koruma talep ettiğinizi açıkça belirtmenizde yarar var.Bu isteğiniz yerine getirilmesse kolluk görevi ihmal ediyor demektir.

Şiddet nedeni ile doğrudan Aile Mahkemesi Hakimine de başvurarak yine Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği tedbir kararı verilmesini isteme hakkınız bulunmaktadır.

İster savcılık,ister doğrudan başvuru nedeni ile kendisine başvurulan Aile Mahkemesi Hakimi yasada belirtilen tedbirleri alacaktır.Bu başvurular harca tabi değildir(Yani ücret ödenmez)ve "derhal karar verilmesi" ilkesi geçerlidir.

Kanun gerği aşagida belirtilen veya diğer tedbirler e karar verilmektedir:Bunlar:
Alıntı:
a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Tedbir süresi en fazla altı aydır ve tedbire aykırı davranan aile bireyi hakkında üç aydan altı aya kadar hapis istemi ile ceza davası açılır.

-Baroların adli yardım servislerinden yararlanmanın ön koşulu fakir olmaktır.Başvuru için muhtarlıktan fakirlik ve ikametgah evrakı temin edilmelidir.

Kişisel görüşüm çalışıyor olmak adli yardım başvurusuna engel olmamalıdır.Elde ettiğiniz gelir bir avukata vekalet ücreti ödemeye yeterli değilse talebiniz kabul edilecektir.Talep reddedilirse itiraz hakkınız bulunmaktadır.

Konuyla ilgili gerekli bilgi ; danışma/başvuru sırasında size detaylıca anlatılacaktır.

Bu görüşme için bir ücret talep edilmemektedir.

-Boşanmak istediğinizde,koşulları varsa:Madddi,manevi tazminat,tedbir ve yoksulluk ,(Çocuğunuz varsa ve sizin yanınızdaysa)iştirak nafakası ve mal rejimine ilişkin tasfiye alacağı hakkınız bulunmaktadır.

Evlendikten sonra alınan araba için:2002 öncesi edinilmiş ise eşiniz ,katkısı oranında alacak hakkına sahiptir.

2002 sonrasında edinilmiş ise katkısını ispatlamaya gerek olmadan evlilik içinde alındığından, değerinin yarısı kadar alacak hakkına sahiptir.

Hukuki bir sorunu bir avukatla birlikte çozümlemeyi düşünmeniz ,kadınlar bakımından oldukça duyarlı ve bilinçli bir tutum.Sizi kutluyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi