Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gsm Operatörüne Karşı Davada Görev (Tüketici Mahkemesi - Ticaret Mahkemesi)

Yanıt
Old 29-12-2009, 13:32   #1
Av.Selim Demircan

Varsayılan Gsm Operatörüne Karşı Davada Görev (Tüketici Mahkemesi - Ticaret Mahkemesi)

müvekkil şirket, bir gsm operatörü ile yaptığı anlaşma sonucunda 8 hat almıştır, şirket adına alınan bu hatlarla ilgili maddi konularda sorunlar olduğundan müvekkil şirket adına dava açacağız, lakin kafamı karıştıran bir nokta var açılacak davada görevli mahkeme tüketici mi, yoksa genel kurala göre mi dava açılır? yargıtay kararlarında münferit hatlarda tüketici mahkemesinin görevli olduğu kabul ediliyor ancak bu şekilde şirket adına alınan hatlara ilişkin bir karar bulamadım.(not: müvekkil şirketin hizmet alanı gsm ile ilgili değil)
Old 29-12-2009, 13:37   #2
emrah_orbay

Anlattıklarınızdan hareketle alınan hatların şirketin faalitleri için kullanılacağı, kişisel kullanım için alınmadığını anlıyorum.. Ticaret şirketlerinin işlerinin ticari iş karinesine sahip olması dolayısıyla ve gsm işini yapan tarafın da ticaret şirketi olması sebeiyle bu davanın tüketici mahkemesinde değil,genel hükümlere göre görevli mahkemede açılması gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla.
Old 29-12-2009, 13:45   #3
Admin

Sayın emrah_orbay'a katılıyorum.

Tüketici Mahkemesinde dava açabilmeniz için, ihtilafın 4077 sayılı yasadan kaynaklanması gerekir (MADDE 23.). Yasanın 2. maddesine göre "Bu Kanun, 1 inci maddede belirtilen amaçlarla mal ve hizmet piyasalarında tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu her türlü tüketici işlemini kapsar." (MADDE 2). Yasanın 3.maddesi ise Tüketiciyi "Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişi" olarak tanımlamaktadır.

Sizin müvekkilinizin aldığı hizmet ticari nitelikte olduğundan bu yasa kapsamına girmez.
Old 29-12-2009, 14:09   #4
Av.Selim Demircan

kafa hala karışık üstadlar, bir ticari şirket ofislerinde kullanmak üzere 3 tane bilgisyar alıyor bu durumda bilgisayarları aldığı yerle ilgili bir sorun olduğunda(bilgisayarlar arızalı diyelim) tüketici mahkemesine gitmesi gerek bence, bu örnek gsm hattı örneğinden farklı mı bu durumda da mı genel mahkemelerde dava açılacak
Old 29-12-2009, 14:17   #5
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Demircan
bir ticari şirket ofislerinde kullanmak üzere 3 tane bilgisyar alıyor bu durumda bilgisayarları aldığı yerle ilgili bir sorun olduğunda(bilgisayarlar arızalı diyelim) tüketici mahkemesine gitmesi gerek bence
Yukarıda alıntıladığım yasa maddelerine bakarsak ben bu yoruma ulaşamıyorum. Sizin bu yoruma ulaşmanızı sağlayan hukuki gerekçe ve yasal dayanak nedir?
Old 29-12-2009, 14:17   #6
Av.Selim Demircan

müvekkil şirket şirket merkezinde kullanmak üzere 3 tane buzdolabı alması halinde mesela genel mahkemeler mi tüketici mahkemesi mi yetkili, bence tüketici kanunu madde 3'teki "ticari ve mesleki olmayan" ibaresi çooook muğlak; buzdolabı, bilgisayar örneğinde mesleki değil denebiliyor rahatça ancak 8 adet gsm hattı olunca nedense ticari deniyor,,, muğlaktayım unutuldum
Old 29-12-2009, 14:21   #7
emrah_orbay

Yasanın 3.maddesi Tüketiciyi "Bir mal veya hizmeti TİCARİ veya MESLEKİ OLMAYAN AMAÇLARLA edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişi" olarak tanımlamaktadır.

Ticaret hukukunda tacirlerin yapmış oldukları işler genel karineye göre ticari iş sayılır.(ayrıca TTK'da düzenlenen konular kesin ticari davaya vücut verir) Durumu gerçek kişi tacirler bakımından incelecek olursak, bu husus biraz daha yumusatılmıstır. Eger gercek kişi tacir aldığı mal veya hizmetin KİŞİSEL KULLANIMI veya ÖZEL İHTİYAÇLARI için almışsa bu durumda bu bir ticari iş sayılmaz. Ancak işin doğası gereği Ticaret şirketlerinin özel hayatı ve kişisel kullanımı söz konusu olamayacağından TİCARET ŞİRKETLERİNİN İŞLEMLERİ TİCARİ İŞ SAYILIR aksinin ispatı mümkün görünmemektedir. Dolayısıyla ben önceki görüşümde ısrar ediyorum. Saygılarımla.
Old 29-12-2009, 14:24   #8
Av.Selim Demircan

Sayın Orbay; benim sorgulamamın nedeni gerçekten kendi kafa karışıklığımı gidermek, sakın yalnış anlamayın lütfen. Şirket Merkezinde kullanılmak üzere alınan 3 bilgisyar, 3 buzdolabı ile 8 gsm hattı arasında bir fark varmı, açılacak davalar açısından? Tüketici-genel mahkeme babında...
Old 29-12-2009, 14:34   #9
emrah_orbay

Estagfurullah sayın Demircan,yanlış anlaşılma gibi bir durum yok. Hassasiyetinizi anlayabiliyorum.
Aslında merak ettiğiniz durum genel olarak doktrinde de tartışlan bir konu. Ancak gerek mevzuat gerekse de uygulama dogrultusunda ben size baskın görüş doğrultunda(ki ben de bu görüşü savunuyorum) bilgi vermeye çalıştım. Eğer aksini düşünüyorsanız davada ifade ederek birşeyleri değiştirme imkanınız mevcut Saygılarımla.
Old 29-12-2009, 14:44   #10
Hasan Bahadır Büyükavcı

Ticaret şirketlerinin adi iş sahası olmadığı kabul edilmektedir. Bu nedenle sırf ticari hayatta var olmak üzere kurulan bir şirketin her işlemi ticaridir.
Old 29-12-2009, 14:47   #11
Av.Selim Demircan

Alıntı:
Yazan Admin
Yukarıda alıntıladığım yasa maddelerine bakarsak ben bu yoruma ulaşamıyorum. Sizin bu yoruma ulaşmanızı sağlayan hukuki gerekçe ve yasal dayanak nedir?

Şirket Merkezinde kullanılmak üzere alınan 3 bilgisyar, 3 buzdolabı ile 8 gsm hattı arasında bir fark varmı, açılacak davalar açısından? Tüketici-genel mahkeme babında...
Old 29-12-2009, 14:51   #12
Hasan Bahadır Büyükavcı

Şirkete 1 tane ciklet alınsa dahi bu ticari iştir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi