Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Nafaka icra ceza

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2020, 22:12   #1
Av.Ozan Solak

Varsayılan Nafaka icra ceza

Merhaba meslektaşlarım,iyi günler.Bir birikmiş iştirak nafakası alacağımız bulunmakta,bizde bu birikmiş nafaka alacağını ve cari nafakaları icraya koyduk.Uygulamada 3 aylık cari nafakalar beklenip,asile tebligat yapılıp,tebligattan 1 ay geçtikten sonra dava açılabiliyor bildiğim kadarıyla.Yani somut olayımızda ağustos'da takibi başlattık ama ağustos ayı nafakası muaccel olmamıştı.Ağustos Eylül ve Ekim geçti diyelim.Ekim ayı muaccaliyet tarihinden itibaren 3 ay içinde icra cezada davayı açabilirim,diye düşünüyorum.Bu konu da yardımcı olursanız sevinirim?
Old 10-10-2020, 11:17   #2
Fazladanödemeyeçözüm

Nafaka borcunda, nafaka icra takibinizin ödeme emrinin borçluya tebliğ edildiği tarih ilk ödeme günü oluyor, örneğin ödeme emriniz 10 Ağustosta borçluya tebliğ edildi diyelim Ağustos ayı nafaka borcunun son ödeme süresi 10 Eylüldür. Yani 11 Eylül günü ödenmeyen Ağustos ayı nafakanız için şikayet yoluna gidebilirsiniz. 3 aylık şikayet süresi hesabınızı tebliğ tarihine 30 günlük ödeme süresini de ekleyerek yapabilirsiniz. Ayrıca nafaka ödememe suçunun oluşması için ödeme emrinin hem asile hem de vekile yapılması zorunlu görülmekte, bu konuda da araştırmanızı derinleştirmenizi öneririm.İyi çalışmalar.
Old 29-11-2020, 13:17   #3
Av.Ozan Solak

Üstadım müvekkil dosyayı icraya ilk kendisi koymuştu.Orada cari nafakalar istenmiş ancak icra müdürlüğü ödeme emrinin yanlış düzenlemiş8cari nafaka talebi yoktu ilk başta),iki kere tebligat yapıp dosyayı kesinleştirdikten sonra durumu icra müdürlüğüne izah ettik ve birikmiş nafaka borçlarını ve cari nafakayı içeren ödeme emrini borçluya tebliğ ettik ve sizin dediğiniz bir aylık süre 11 aralıkta doluyor.Bende araştırmış olduğum yargıtay kararlarında icra ceza şikayetinde suçun oluşması için takibin başlanılıp tebliğ edilmesi, ödeme emrin tebliği ile şikayet tarihi arasında en az bir aylık cari nafaka borcunun bulunması vs. şartları inceledim. Bu durumda sizin söylemiş olduğunuz 1 aylık süre geçtiği için ve Kasım 27'de de Kasım ayı cari nafakasının ödeme zamanı gelmiş oluyor.Bu durumda ödeme emrinin tebliği ile şikayet tarihi arasında bir aylık cari nafaka borcunun da oluştuğu kanaatindeyim.(Yargıtay kararının kastettiği anlamı bu şekilde yorumladım.) Yani 11 Aralık tarihinden sonra önceki cari zamanaşımı sorunu yaşamayacağım iştirak nafakaları Eylül,Ekim ve Kasım ayları için icra ceza da şikayet dosyasını açmayı planlıyorum.Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?
Old 29-11-2020, 14:45   #4
Fazladanödemeyeçözüm

Şayet yanlış anlamadıysam yanlış gönderilen ödeme emri ile bir süre kaybettiniz ve takip tarihinden doğru ödeme emrinin tebliğe çıktığı tarihe kadar bazı aylar için nafaka alacağı işlemiş, birikmiş nafaka alacağı uygulamada, ödeme emri gönderilinceye kadar olan alacak olarak tanımlanır, dolayısıyla birikmiş nafaka alacağına tabi aylar için nafaka ödememe suçu oluşmaz çünkü birikmiş nafaka alacağı adi alacaktır, olayınızda doğru içerikteki ödeme emrinin gönderildiği tarihe kadar geçen sürede işleyen nafaka alacakları birikmiş nafaka alacağı olarak kabul edilecektir, tebliğ tarihinin 10 Kasım olduğunu düşünüyorum, bu durumda Kasım ayı nafaka alacağının son ödeme günü 10 Aralık olacak ve 11 Aralık günü Kasım ayı alacağı için şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz. İkinci ödeme emrinizin tebliğe çıktığı tarihten önceki aylar için şikayet hakkınızı kullanmanıza gerek yok. 11 Aralık günü yalnızca Kasım ayı için şikayet hakkınızı kullanmanız şikayet koşulları bakımından herhangi bir menfi sonuç doğurmaz veya zamanaşımı defi ile karşılaşmaz.
Old 10-12-2020, 11:17   #6
Av.Ozan Solak

Alıntı:
Yazan Fazladanödemeyeçözüm
Şayet yanlış anlamadıysam yanlış gönderilen ödeme emri ile bir süre kaybettiniz ve takip tarihinden doğru ödeme emrinin tebliğe çıktığı tarihe kadar bazı aylar için nafaka alacağı işlemiş, birikmiş nafaka alacağı uygulamada, ödeme emri gönderilinceye kadar olan alacak olarak tanımlanır, dolayısıyla birikmiş nafaka alacağına tabi aylar için nafaka ödememe suçu oluşmaz çünkü birikmiş nafaka alacağı adi alacaktır, olayınızda doğru içerikteki ödeme emrinin gönderildiği tarihe kadar geçen sürede işleyen nafaka alacakları birikmiş nafaka alacağı olarak kabul edilecektir, tebliğ tarihinin 10 Kasım olduğunu düşünüyorum, bu durumda Kasım ayı nafaka alacağının son ödeme günü 10 Aralık olacak ve 11 Aralık günü Kasım ayı alacağı için şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz. İkinci ödeme emrinizin tebliğe çıktığı tarihten önceki aylar için şikayet hakkınızı kullanmanıza gerek yok. 11 Aralık günü yalnızca Kasım ayı için şikayet hakkınızı kullanmanız şikayet koşulları bakımından herhangi bir menfi sonuç doğurmaz veya zamanaşımı defi ile karşılaşmaz.

Üstadım,şimdi borçlu 3 bin tl ödeme yaptı bu zamana kadar. Ancak bu bankadan ödemelerde en son hangi aya ilşkin ödeme yaptığına ilişkin açıklama yapmadı.Sadece açıklamayı nafaka olarak geçti.İlk ödeme dosya açıldıktan hemen sonra sonraki iki bin TL ise son tebligatı yaptımız tarihten 3 gün sonra yani 13.11.2020 tarihinde yapıldı.Benim bildiğim bu ödemeler birikmiş nafakaya sayılıyor.Bu ödemelere ilişkin beni yönlendirebilecek Yargıtay kararı var mıdır elinizde.
Old 02-10-2022, 19:55   #7
AHMET01

Meslektaşlarım!

Bu bir ay beklemenin mantığını pek anlamadım. Hakim dava tarihinden itibaren tedbir nafakasına hükmetti diyelim ve bu da 15 Ağustos 2022 olsun. Burada nafaka başlangıcı 15 Ağustostur. Malum nafakalar peşin ödenir. Biz 27 Eylülde takip açmış olalım. Şüphesiz takibimizde 15 Ağustos ve 15 Eylül nafakaların yanısıra işleyecek nafakaları de istiyoruz. Takip aynı gün elden (27 Eylül) borçluya tebliğ edildi ve 05 Ekimde kesinleşti diyelim. 15 Ekim geldi borçlu borcunu ödemedi. Bu 15 Ekim nafaka borcu için 16 Ekimde şikâyet yoluna gidemez miyiz? Mutlaka 28 Ekimi beklememiz mi gerekir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi