Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Doktor tacızı

Yanıt
Old 27-11-2012, 12:52   #1
Konuk

Soru Doktor tacızı

22.11.2012 tarihinde ---hastanesinin jinekoloji bölümüne test sonucumu göstermeye gitmiştim.Odaya girdiğimde test sonucuma baktı. Seni tekrardan kontrol etmem gerekiyor. Dışarda bekle kahve söyleyeyim tuvalet ihtiyacın varsa karşıla dedi. Hastayi alacağınız için mi diye sordum. Evet dedi. Bende kahvemi unutmayın dedim ve çıktım. Hasta odadan çıktıktan hemen sonra içeri girdim. Muayene olmak için odanın muayene bölümüne geçtim. Beni muayene ettikten sonra masanın oraya geçmemi istedi. Masaya oturduğumda onceki hastasının getirdiği tatlıları ikram etti.Ardından receteyi beklerken asistanlık anılarını anlatmaya başladı. Doktor olduğu için özellikle jinekolog olduğu için daha da ayrıntılı olarak anlattım. Buna istinaden yavaş yavaş yemek, kilo ve boya girmeye başladı. Ardından sizli bizli konusursan yemege götürmem bana ---de dedi. Bende kibarca teşekkür ederim musade istedim.Receteyi verebilirmisiniz dersim var gitmem gerek dedim.Ya daha dur dedi yüzüklerine bakabilirmiyim dedi yüzüğüme bakarken elimi tutar gibi oldu ve bende elimi birden cektim.Birde utanmadan bana erkek arkdasınla barışmasaydın gecen hafta senden cok etkilendim şansım olurdu dedi. Bende kibarlığımı bozmamak için teşekkür ederim ama ben erkek arkdaşımı çok seviyorum ve aşkım için herşeyi yaparım dedim. Ayağa kalktı ve bana ultrason sedyesine bir dakika oturmamı istedi. Muayeneyi bahane ederek oturttu. Ardından birden yanıma oturarak elimi tutmaya ya dudağımdan öpmeye kalkıştı. O anki panikle yerimden fırladım.Doktorda yerinden firlayarak bana sarılmaya çalıştı. Arkamda duvar vardı duvara yapıştım ve sıkıştırmaya çalışırken onu isterek odadan ve hastaneden kaçarak gittim. O korku ve panikten neler yapacağımı bilemedim. Arkadaşıma hemen haber verdim ve hastanenin yönetimine şikayet ettim. Başhakim beni haklı bulmasına rağmen hastanenin cio'su hastanenin maddi boyutunu düşünerek ilk defa böle bişey olmuş gerek yok diğerek önemsemedi. Kim bilir daha kaş kişinin başına gelerek koşarak gitmişlerdir. Eğer ben şuan susarsam belki başka birinin başına daha büyük birşey gelip büyük bir tramvaya sebep olabilir. Ben bu olayı yaşadığım günden beri sabahlara kadar uyuyamıyorum. Psikolojim tamamen bozuldu. Butun erkek doktorlardan nefret eder oldum. Sanki hepsi aynı şeyi yapacakmış gibi geliyor. Kim bilir beni muayene ederken neler düşünüyordu. Ne kadar utanç verici durum. Doktor birde utanmadan yüzleşme sırasında böyle birşeyin olmadığını yanlış anlaşıldığını ardından da kendisini savunmak için benim böyle şeyler yaptığı ima etti. Bu inanılmaz utan verici bir durumdur.Hiç bir kadın isteyerek yada bilerek kendini rezil edicek bu kadar iğrennç birşeyi idda edemez. Keşke elimde delil olup suna bilseydim. Kimse olmamısı için öğle arasını denk getirmiş birde. Bazı hastanelerde öğle arası olmadığı için ordada yok diye düşünerekten önemsememiştim ama olaylar olunca çok iyi anladım. Sizden rica ediyorum. Lütfen bunun peşini bırakmayalım. Böyle insanları barındıymayalım. Lütfen sizden rica ediyorum. Suan bu maili bile yazarken kendimi huzursuz ve çok rahatsız ediyorum. Bu konuda duyarlı olacağınıza inaniyorum. Çok teşekkür ederim.

Saygılarımla
Old 28-11-2012, 10:21   #2
üye7160

sayın konuk,öncelikle geçmiş olsun.

Hukukumuzda cinsel taciz suçtur.Bu vesile ile ilgili hastane yönetimine şikayetinizi yazılı olarak yapmadı iseniz yazılı şikayette bulunmanız faydalı olur.Bu husus hastanenin doktora karşı yaptırım uygulaması bakımından önemlidir.
Yine akabinde,Savcılığa suç duyurusu yapabilir,Tabipler Odasına da şikayette bulunabilirsiniz.
Ayrıca psikolojik olarak olaydan etkilenmeniz sebebi ile bir uzmandan tıbbi yardım almanız,yine bu hususta rapor almanızda, sorumlular hakkında ileride açabileceğiniz tazminat davasında yararınıza olabilir.
Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek almanızı öneririm.
Old 29-11-2012, 11:36   #3
Dr.DOGRAMACI

Merhaba Sn Konuk,

Size karşı yapılan bu hareketi her ne kadar cinsel taciz olarak tanımlasanız da daha ağır yaptırımları olan cinsel saldırı olarak değerlendirilebileceği kanaatindeyim.
Hekimin hizmet ilişkisi nedeniyle nüfuzunu kötüye kullanarak yaptığı hareket (cinsel taciz/saldırı) kanunda bu suçların nitelikli hallerinden sayılmakta olup bu durumda ceza ağırlaştırılarak verilir.

Cinsel taciz/saldırı suçları hiçbir düzence korunmaz.
Bu sebeple cezai, hukuki, idari ve mesleki yaptırımları olacaktır.

Özellikle belirtmek isterim ki genel olarak ceza hukukunda cinsel suçların soruşturulması şikayete bağlıdır.
Olay tarihinden itibaren 6 aylık şikayet süreniz vardır, bu süreyi geçirirseniz savcılık soruşturulması açılmaz.

Cinsel suçlarda genelde şüpheli ve mağdur ifadelerinden başka delil/tanık bulunmadığından ispat sorunları çoğu zaman yaşanır.
Ancak suçun işlenip işlenmediği mahkeme sürecinde değerlendirilecektir.
Cinsel taciz/saldırı nedeniyle psikolojinizin etkilendiğine dair psikiyatristten alacağınız uzman görüşü iddianızı destekleyecek önemli bir belgedir.

Ceza yargısının dışında tazminat için hukuk mahkemelerine, idari yaptırım için hekimin bağlı bulunduğu kuruma ve mesleki yaptırım için bulunduğu yer tabip odasına başvurabilirsiniz.

Tek başınıza zorlanacağınız meşakkatli bir süreç olduğundan profesyonel hukuk desteği almanızı öneririm.
Old 07-12-2012, 00:18   #4
Nur Deniz

Sayın Konuk, yanıtlayan arkadaşlarımın yanıtlarına tamamen katılmakla birlikte, ek olarak yazılı şikayetinize ek olarak BİMER e yapacağınız şikayetle sonuca ulaşabilirsiniz.

Ancak diğer arkadaşlarımın da dediği gibi süreç zaman alacaktır.

BİMER e internet üzerinden vereceğiniz şikayetten sonra mutlaka soruşturma açılacaktır.

Savcılığa yapacağınız şikayette ise eğer doktor 657 (devlet memuru) ise bağlı olduğu kaymakamlıktan, soruşturma izni istenilmesi gerekir.

Geçmiş olsun.

Saygılarımla.
Old 19-12-2019, 01:22   #5
Konuk

Varsayılan dr. tacizi

Merhabalar,
ben yaklasik 4 yildir hemoroid rahatsizligimdan dolayi genel cerrahina gidip tedavi oluyorum en son gittigimde tahminen 15 gun once her zamanki gibi muayene oldum.ve dr. ilac yazdi fakat sistem olmadigi icin recete edemeyecegini istersem aile hekimine yazdirabilecegimi yada 10 gun icerisinde tekrar hastane gelebilme sansiniz varsa recete edebilcegini soyledi.Fakat ben bu 15 gun icerisinde aile hekimine veya hastaneye gidip recetemi yazdiramadim.Dun esiminin endoskopi randevusu vardi gitmisken ilaclarimi yazmak icin ayni polikilinige girdim ve farkli bir dr. vardi durumumu anlattim ve onceki dr.un yazgdigi kagittaki ilaclari recete etmesini rica ettim oda muayene etmek istedi ben hocam gerek yok aslinda ben olmustum muayene dr.un kasesi ve imzasi mevcut sizin mesai arkadasiniz bu poliklinikte yazdi diye ama dr israr etti mauyeane icin kabul etmek durumunda kaldim.Gec hazirlan dedi sedyenin yanina gectigim gibi oda geldi ve cekinme rahat ol tarzinda telkinde bulundu uzandim sedyeye esimin ve benim meslegimi sordu sonra ciplak el ile popomu ayirarak muayene etti bakti baya sonra parmagini makattan cikararak vajima soktu ve ileri geri tarzi sacma sapan bisey yapti ve aciyormu diye sordu evet dedim bagirsagin bosalmiyor senin dedi simdi yuz ustu yat kalcani ileri geri yap sende dedi ve hala eldivensiz parmagi vajinamda canim cok yaniyo yeter dedim oda sanki muayenenin o sekilde oldugu edasiyla bagirsagin tam bosalmiyor senin dedi tekrardan.Ben cok huzursuz oldum beni rahatsiz etti hani insan biseyden emin olamaz ama icten ice huzursuz olur o sekilde oldum ama agladim aglicam o derece daha sonra tum gun aklimdan cikmadi o korku aksam aklima geldi googleden ismini arattim ve daha once 5 bicak darbesiyle ve bu darbeler gogus bolgesinde oldurucu darbeler yani hasta yakini tarafindan agir yaralanmis olumden donmus onun disindada dr.hakkinda ne bir ozgecmis ne bir yorum hic bisekilde hic birsey cikmiyor resmen kendini gizlemis gibi simdi size soruyorum sizce genel cerrahi uzmanin bu tarz bi muayenesi normalmidir.Huzursuz olmakta haksiz miyim.ve sikayet etmelimiyim sonradan dusunuyorum ki esimin ve benim meslegimi sorma sebebi bir saglikci isem yaptiklarinin etik olmadigini hemen tepki gosterbilecegimi hesap etmesiydi bence ve muayenem 5dk kadar surdu daha once ki hic bir muayene 1 dk gecmemistir ve dr.lar hazirlanmadan yanima gelmemistir ve hatta cogu hassas dr.larimiz muayene icin perde arkasina gecmeden once hazirlandiniz mi musaitmisiniz tarzi bi musade istiyolar meayene alanina girmek icin ne yapcagimi sasirdim lutfen yardimci olun eger dusundugum dogruysa sikayet etmek ve meslekten atilmasini istiyorum 18 yasina yeni basmis kiz cocuklari velisiz muayeneye gidiyor kimsenin cani yanmasin boyle pislikler yuzunden😔😔😔
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi