Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankanın Maaşa el koyması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-09-2012, 13:55   #1
av.sahin67

Varsayılan Bankanın Maaşa el koyması

Müvekkilin kendi ağzından aktarıyorum ;

2009 yılı Mayıs ayında Ziraat Bankası bebek şubesinden kredi kullandım, 2011 yılı Kasım ayına kadar "para yatırılabilir ATM" lerini buldukça kredi taksitlerimi ödedim.
2011 yılı Kasım ayında işlerim kötüye gittiğinden bankaya yazı göndererek durumumu anlattım ve taksitlerimi gecikmeli ödeyeceğimi ve bir an önce düzeltmeye
çalışacağımı yazdım, 2012 Mart ayına kadar 2 taksidimi atlamış şekilde gecikmeli olarak ödedim. Mart 2012 'den sonra ödemelerimi kesintisiz ancak 2 taksit gecikmeli
olarak yapmaya başladım, 2012 Temmuz ayında düzenli bir işe girdim ve maaşımın ödenmesi için bu bankadaki hesabımı verdim. 1 Agustosta hesabıma yatan
maaşı, hesabımda hiç bir yasal icra olmadığı halde, hesabımda hiç bir otomatik ödeme talimatım olmadığı halde, maaşımla ilgili bana bir bilgi verilmeden, benim rızam
alınmadan, gecikmeli ödediğim kredi taksitlerim ve üzerine ismini daha önce duymadığım faizler ve fonlar eklenerek tamamı elimden alındı.

Bankaya ve şubesine 200 TL masraf ederek, noter likçe yazı gönderdim ve zor durumda olduğumu, ev geçindirdiğimi, 18 aylık bebeğim olduğunu yazıp, 1 taksidin maaşımdan
tahsil edilip maaşımın kalan kısmını tarafıma iade etmelerini istedim, tarafıma maaşım ve akibeti ile ilgili hiç bir bilgi gelmedi ve banka hiç bir şeyi iade etmedi.

Ev kiramı, diğer borç ve faturalarımı ödeyemedim, maddi çıkmazdaydım Ziraat bankası sayesinde daha dahada derine çekildim.

Konu maaşım olduğu için, kararsız kaldım, savcılıklara davamı açamam gerekir yoksa tüketici hakem heyetinemi gitmeliyim. KOnu ile ilgili tarafıma adli destek
verebilirmisiniz ?
Old 09-09-2012, 15:46   #2
olgu

Kredi çekerken imzaladığı sözleşmede kuvvetle muhtemel şu şekilde bir madde vardır "bankamızda bulunan her türlü alacağınız üzerinde sizden olan alacağımız kadar rehin/hapis/takas/mahsup hakkımız vardır"
Old 09-09-2012, 15:47   #3
av.sahin67

Ben de öyle düşünüyorum . Bu noktada "haksız şartlar" konusunu devreye koyma yolu olamaz mı acaba
Old 09-09-2012, 20:45   #4
olgu

Alıntı:
Yazan av.sahin67
Ben de öyle düşünüyorum . Bu noktada "haksız şartlar" konusunu devreye koyma yolu olamaz mı acaba
Haksiz sart olacagini dusunmuyorum, cunku sozlesmenin bir tarafi asli edim borcunu yerine getirmiyor. Ayrica banka mahsup etmemis anladigim
Kadariyla bloke koymus, yani hapis hakkini kullanmis.
Old 09-09-2012, 20:49   #5
olgu

Tekrar okudum, banka tum
Parayi mahsup etmis. Hesap sirket tarafindan maas hesabi olarak acilmadigindan banka iyiniyet cercevesinde hesaba 3. Kisi tarafindan yatirilan paraya el koymus.
Ancak hesabin maas hesabi oldugunu bankanin bildigini ispatlamaniz halinde hakli cikabileceginizi dusunuyorum.
Old 10-09-2012, 08:22   #6
av_yaseminceylan

Değerli meslektaşım,

Öncelikle sözleşmenin incelenmesi gerekir. Sözleşmede bankanın takas, rehin, hapis vs. hakkının olduğuna dair bir madde olması halinde, bu durum 4077 sayılı Kanunun 6.maddesi gereğince "haksız şart" olarak nitelenecektir.

SÖZLEŞMEDEKİ HAKSIZ ŞARTLAR

MADDE 6.Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.

Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir.

Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.

Sözleşmenin bütün olarak değerlendirilmesinden, standart sözleşme olduğu sonucuna varılırsa, bu sözleşmedeki bir şartın belirli unsurlarının veya münferit bir hükmünün müzakere edilmiş olması, sözleşmenin kalan kısmına bu maddenin uygulanmasını engellemez.

Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir.

6/A, 6/B, 6/C, 7, 9, 9/A, 10, 10/A ve 11/A maddelerinde yazılı olarak düzenlenmesi öngörülen tüketici sözleşmeleri en az oniki punto ve koyu siyah harflerle düzenlenir ve sözleşmede bulunması gereken şartlardan bir veya birkaçının bulunmaması durumunda eksiklik sözleşmenin geçerliliğini etkilemez. Bu eksiklik satıcı veya sağlayıcı tarafından derhal giderilir.
Bakanlık standart sözleşmelerde yer alan haksız şartların tespit edilmesine ve bunların sözleşme metninden çıkartılmasının sağlanmasına ilişkin usul ve esasları belirler.

Buna göre; dava açmadan önce bankaya hesabın maaş hesabı olduğunu, bu nedenle yasaya ve sözleşmeye aykırı kesinti yaptıklarını, bu kesintinin x gün içinde hesaba iadesi, aksi halde Tüketici Mahkemesi'nde haksız şart vs. sebeplerle dava açacağınız hususunu ihtar etmeniz gerektiğini düşünüyorum.(önceki ihtarın içeriği bu şekilde olmadığı için ikinci bir ihtar çekmenizde fayda görüyorum) İhtar konusu yerine getirilmediği takdirde, dava açabilirsiniz. Konuyla ilgili Yargıtay kararı ekliyorum.

T.C. YARGITAY 13. HUKUK DAİRESİ
E. 2009/14991
K. 2010/5048
T. 14.4.2010

ÖZET : Taraflar arasındaki Bankacılık Hizmetleri sözleşmesindeki düzenlemelerin tüketici davacının aleyhine olan ve tüketiciyi külfete sokan sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırılmadığı için açıklanan yasa ve yönetmelik hükümleri karşısında haksız şart olduğu kabul edilmelidir. Davacı tüketici olup maaşının tamamına sözleşmenin bu hükümleri uyarınca bloke edilerek el konulup kredi kartı borçları için takas mahsup uygulaması 4077 sayılı kanunun 6. maddesindeki haksız şart ile ilgili emredici hükmü bertaraf etmek için yapılan bir uygulamadır. Hal böyle olunca, sözleşmedeki hükümlerin haksız şart olduğu kabul edilerek bu ilkeler çerçevesinde davacının zararı bu konuda uzman bilirkişi veya bilirkişiler kurulundan nedenlerini açıklayıcı taraf Hakim ve Yargıtay denetimine elverişli rapor alınarak belirlenmeli, bu yolla belirlenecek miktara hükmedilmelidir.

DAVA : Taraflar arasındaki tazminat davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davacı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Davacı, davalı banka ile 2004 yılında Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi imzaladığını, bu sözleşme uyarınca adına kredi kartı ve vadesiz mevduat hesabı açıldığını, eğitim görevlisi olup maaş ve benzeri ödemelerinin davalı bankanın İzmit şubesindeki bu hesabı üzerinden yapıldığını, davalı bankanın ödeyemediği kredi kartı borçlarını gerekçe göstermek suretiyle hiçbir bildirim yapmadan 15.01.2008, 5.02.2006, 15.03.2008 tarihlerinde hesabına yatan üç aylık maaşlarının bankaca bloke edildiğini, sözleşmedeki rehin ve temlike ilişkin hükümlerin haksız şart niteliğinde olup geçersiz olduğunu ileri sürerek davalının hesabındaki maaşına el koyma işleminin iptal edilerek bloke edilen paranın faizi ile tahsilini, bloke nedeniyle uğradığı maddi zarar için 3000,00 TL ile üç ay boyunca uğradığı manevi zarar için 20.000,00 TL manevi tazminatın tahsilini istemiştir.

Davalı banka, davacı ile imzalanan Bankacılık Hizmetleri Sözleşmesi uyarınca açılan hesabın sadece maaş hesabı olmayıp mevduat hesabı da olduğunu, sözleşmenin 47. maddesi, 136. maddesi ve 137. maddeleri uyarınca da bankaya rehinli olduğunu, sözleşme uyarınca bankaya rehinli bulunan hesaptan takas mahsup işlemi yapılmış olup maaş haczi uygulanmadığını, sözleşmenin açık hükümleri gereğince de davacıya bildirim yapılmasına gerek olmadığını, yapılan uygulamanın doğru olduğunu, alacaklarını sözleşme gereğince davacının hesabından tahsil ettiğini savunarak davanın reddine karar verilmesini istemiştir.

Mahkemece, davacının toplam 2.901,24 TL yatan maaşına bloke konularak kredi kartı borcunun takas-mahsup yolu ile ödenmesinin banka tarafından yapılan bu uygulamanın maaş haczi olmayıp sözleşme hükümleri gereğince rehinli hesaptan takas mahsup hakkının kullanılması olduğu gerekçesi ile davanın reddine karar verilmiş, hüküm, davacı tarafından temyiz edilmiştir.

Davacı, öğretim görevlisi olup maaş ve benzeri ödemelerinin, davalı bankanın İzmit şubesindeki hesabı üzerinden yapıldığını, davalının kredi kartı borçlarını gerekçe göstermek suretiyle 15.1.2008, 15.2.2008, 15.3.2008 tarihlerinde hesabına yatan üçer aylık maaşlarının bankaca bloke edildiğini, sözleşmedeki rehin ve temlike ilişkin hükümlerin haksız şart niteliğinde olup geçersiz olduğunu ileri sürerek maddi ve manevi tazminat istemi ile eldeki davayı açmış, davalı, davacıya, kredi kartı tahsis ettiğini, kredili mevduat hesabı açtığını, maaş hesabının da sözleşmenin 47, 136, 137. maddeleri uyarınca rehinli olduğunu, davacının doğan kredi kartı borcu için rehinli bu hesaptan takas mahsup işlemi yapıldığını yapılan işlemlerin tamamının sözleşmeye uygun olduğunu savunmuştur.

4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4822 Sayılı Kanunla değişik 6. maddesi ile sözleşmelerdeki haksız şart düzenlenmiş ve "Satıcı ve sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyiniyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı, değildir. Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir. Sözleşmenin bütün olarak değerlendirilmesinden, standart sözleşme olduğu sonucuna varılırsa, bu sözleşmedeki bir şartın belirli unsurlarının veya münferit bir hükmünün müzakere edilmiş olması, sözleşmenin kalan kısmına bu maddenin uygulanmasını engellemez. Bir satıcı veya sağlayıcı, bir standart şartın münferiden tartışıldığını ileri sürüyorsa, bunu ispat yükü ona aittir. 6/A, 6/B, 6/C, 7, 9A, 10, 10/A ve 11/A maddelerinde yazılı olarak düzenlenmesi öngörülen tüketici sözleşmeleri en az on iki punto ve koyu siyah harflerle düzenlenir..." hükmü, yine 4077 sayılı Kanun'un değişik 6. ve 31. maddelerine dayanılarak hazırlanan Tüketici Sözleşmelerindeki Haksız Şartlar Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesinde "satıcı, sağlayıcı veya kredi veren tarafından tüketici ile akdedilen sözleşmede kullanılan haksız şartlar batıldır hükmü getirilmiştir.

Taraflar arasındaki Bankacılık Hizmetleri sözleşmesinin 136. ile 137. maddelerindeki düzenlemelerin tüketici davacının aleyhine olan ve tüketiciyi külfete sokan sözleşme hükmünün tüketici ile ayrıca müzakere edilerek kararlaştırılmadığı için açıklanan yasa ve yönetmelik hükümleri karşısında haksız şart olduğu kabul edilmelidir. Davacı tüketici olup maaşının tamamına sözleşmenin bu hükümleri uyarınca bloke edilerek el konulup kredi kartı borçları için takas mahsup uygulaması 4077 sayılı kanunun 6. maddesindeki haksız şart ile ilgili emredici hükmü bertaraf etmek için yapılan bir uygulamadır. Hal böyle olunca, sözleşmedeki hükümlerin haksız şart olduğu kabul edilerek bu ilkeler çerçevesinde davacının zararı bu konuda uzman bilirkişi veya bilirkişiler kurulundan nedenlerini açıklayıcı taraf Hakim ve Yargıtay denetimine elverişli rapor alınarak belirlenmeli, bu yolla belirlenecek miktara hükmedilmelidir. Mahkemece açıklanan bu hususlar gözardı edilerek davanın reddine karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle temyiz edilen hükmün temyiz eden davacı yararına BOZULMASINA, peşin alınan temyiz harcının istek halinde iadesine, 14.04.2010 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi