Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kat mülkiyetinde, ortak alanda kat malikinin hakkı nedir?

Yanıt
Old 08-09-2012, 23:08   #1
burçindmr

Mesaj kat mülkiyetinde, ortak alanda kat malikinin hakkı nedir?

Sayın meslektaşlarım, emin olamadığım bir hususta size danışıyorum;
8 katlı bir apartmanda ayrı 2 blok bulunmakta. bunların 4. katındaki malikler, (örneğin A ve B) A'nın dairesinin üstündeki çatıya kalorifer tesisatı döşetecekler. A nın alt komşusu buna izin vermeyeceğini söylüyor. bense bu konuda izninin çok önemli olmadığını düşünüyorum, zira A nın çatısında aynı zamanda bu komşunun uydusu vs bulunmakta. (çatılar iki tarafta da var, ancak Bnin komşusu sorun çıkardığı için A nın yaşadığı yerin çatısı kullanılacak)

1-hakimden karar almak gerekir mi? yönetim planı yok. tesisat çatı üzerinde kulübe gibi olacak diğer maliklerin alanını engellemeyecek.
2- diğer komşulardan yazılı beyan almak gerekir mi?
3- benim bilmediğim ne şekilde hareket edilebilir?
ilgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.
Old 09-09-2012, 09:30   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan burçindmr
Sayın meslektaşlarım, emin olamadığım bir hususta size danışıyorum;
8 katlı bir apartmanda ayrı 2 blok bulunmakta. bunların 4. katındaki malikler, (örneğin A ve B) A'nın dairesinin üstündeki çatıya kalorifer tesisatı döşetecekler. A nın alt komşusu buna izin vermeyeceğini söylüyor. bense bu konuda izninin çok önemli olmadığını düşünüyorum, zira A nın çatısında aynı zamanda bu komşunun uydusu vs bulunmakta. (çatılar iki tarafta da var, ancak Bnin komşusu sorun çıkardığı için A nın yaşadığı yerin çatısı kullanılacak)

1-hakimden karar almak gerekir mi? yönetim planı yok. tesisat çatı üzerinde kulübe gibi olacak diğer maliklerin alanını engellemeyecek.
2- diğer komşulardan yazılı beyan almak gerekir mi?
3- benim bilmediğim ne şekilde hareket edilebilir?
ilgilenenlere şimdiden teşekkür ederim.

Çatı ortak alandır. Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 19. maddesine göre, kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler yapılamaz. Bu hususta hakimin müdahalesini istemek yararsız olacaktır. Kat maliklerinin rızasını almaktan başka çare yok diye düşünüyorum.
Old 10-09-2012, 22:47   #3
burçindmr

haklısınız, teşekkür ederim. sadece acaba başka seçenek var mıdır diye düşünüyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi