Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi tespit davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2011, 14:56   #1
Av.Günar

Varsayılan Menfi tespit davası

Merhabalar, bir sorum olacaktı.Müvekkile karşı noterde düzenlenmiş kira sözleşmesine dayanarak kira alacağına ilişkin takip başlatılmış.Müvekkil borca itiraz etmiş,imzaya itiraz yok.Alacaklı da icra hukuk mahkemesinde itirazın kesin kaldırılmasını istemiş.Müvekkil bu aşamada geldi.Diyor ki benim kira borcum yok.Bende diyorum ki elinde belgen var mı ödediğine dair o da yok diyor.Takip miktarı dokuz bin TL.Tanıklada ispat edilemez.Karşı dava açalım diyor.Menfi tespit davası açılır fakat ispat olmadıktan sonra yapacak bişey olmadığı kanaatindeyim.Bu konuda fikri olan meslektaşım var mı?

Not:Müvekkil, yeni danışmanlığını aldığım şirketin sahibi.Yapacak bişey yok en iyisi alacaklıyla anlaş en az zararla kurtul desem.Bizim yeni avukatta bişey bilmiyo diyecek
Old 29-12-2011, 15:09   #2
Av. Çıldır

Sayın Meslektaşım;

Müvekkiliniz kira ödemelerini elden yaptığını mı söylüyor?
Old 29-12-2011, 15:10   #3
Av.Günar

Evet elden yapmış.Ve karşılığında hiç bir belge almamış.
Old 29-12-2011, 15:31   #4
Av. Çıldır

Bu durumda ispat yükü size düştüğü için maalesef davanızı kaybetme ihtimaliniz yüksek diye düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 29-12-2011, 15:51   #5
Av.Günar

Aynı görüşteyiz.
Davalısı olduğumuz İtirazın kesin kaldırılması davasında en azından kötü niyet tazminatı ödememek için yapabileceğimiz bir şey yok mu?İtiraz sonuç olarak kötü niyetli değil.
Old 29-12-2011, 17:39   #6
Av. Çıldır

Kötü niyetin varlığı ya da yokluğu yapılan işlemin hukuki sonuçlarına göre değerlendirilecektir. Bu durumda gerçekten niyet kötü olmasa dahi dayanaksız olarak yapılan itiraz sonucunda takibin gecikmesi ve sizin itirazınıza dayanak herhangi bir delil sunamıyor oluşunuz kötüniyetin tespiti için yeterlidir diye düşünüyorum.

Ancak aklıma gelen yalnız kesinliği olmayan bir tavsiye geldi aklıma; müvekkiliniz eğer kira kontratının başladığı günden bu yana kira ödemelerini sürekli olarak elden yaptıysa ve alacaklı taraf bu süre içinde kira borcunun ödenmediğine dair bir ihtarname çekmediyse bunu belki davanızda kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte alacaklı tarafın kiraya verdiği başka taşınmazlar varsa bunların kira ödemeleri de eğer elden yapılıyorsa belki lehinize bir durum ortaya çıkar. Ancak hakim buna itibar eder mi bir fikrim yok açıkçası.
Old 29-12-2011, 20:59   #7
Avukat Ramazan

yemin delilide bir delildir tabiki ama bu davada ne kadar etkili olur? tartışmalı.müvekkilde bir zahmet parayı ödemeden gelseydi bari!!
Old 29-12-2011, 21:50   #8
av.k.d

yemine basvurmak tek care bence sayın ramazana katılıyorum
Old 30-12-2011, 10:20   #9
Özgül04

İtirazın kesin kaldırılmasında İcra mahkemesinin dar yetkisinden dolayı. Tanık ve yemin deliline başvurulamaz.
Old 30-12-2011, 13:12   #10
Av.Günar

Cevap veren tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim.Bugün icra hukuk dosyasını inceledim.Durum şöyle,kiranın başlangıcı 01.02.2010 kira müddeti 8 ay.Takip 6.ay ile 10.ay arası 4 aylık kira bedeli için yapılmış.Müvekkilin icra dosyasındaki itirazına baktım.ben 6. aya kadar kiralananda oturdum.Ve oturduğum dönemi ödedim demiş.Yani takip müvekkilin kiralanını tahliye ettikten sonraki dönem için yapılmış.
Bu durumda işin rengi değişiyor tabiki.Müvekkil kiralananı 4 ay kullandıktan sonra kiralanandan kaynaklanan zorunlu nedelerden dolayı tahliye etmek durumunda kalmış.Bu durumu ispatlamamız halinde açacağımız davayı kazanma şansımız yüksek görünüyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi