Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma davası içinde süresinde açılan karşı davayı hakimin dikkate almaması mümkün müdür

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-09-2011, 16:25   #1
sevnur

Varsayılan boşanma davası içinde süresinde açılan karşı davayı hakimin dikkate almaması mümkün müdür

Merhaba, müvekkilimize karşı açılan boşanmanın nisbi butlan sebebiyle iptali davasında süresinde aynı dava içinde karşı dava(boşanma davası) açtık. Öncelikle; nisbi butlan davası içinde açılan boşanma davasına hukuken bir engel var mıdır. Ben rastlayamadım. Bunun yanı sıra hakim davaların tefrik edilmesine ilişkin bugüne dek her hangi bir karar vermedi. 4. celse görülürken tanıkların dinlendiği sırada, boşanma davamızı aydınlatacak nitelikte tanıklara bir soru yöneltince hakim duruşma esnasında şifahen 'ben henüz sizin karşı davanızı değerlendirmiyorum, nisbi butlan davasını inceliyorum, boşanma davanıza ilişkin bir karar vermedim' şeklinde beyanda bulunmuştur. Yani yargılamayı yapan hakim şu anda bizim karşı boşanma davamızı hiçe saydığını zımnen ifade etti. Bu durumu bertaraf edebilecek, aslında davamızı da aynı anda karara bağlamak zorunda olduğunu ifade edecek bir karar, yasal dayanak... vs. arıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.
Old 21-09-2011, 09:54   #2
durgunlu

"Mahkeme öncelikle butlan davasına yönelik incelemeyi yapacaktır. Bunu bekletici mesele olarak da değerlendirebiliriz. Zira butlan davası aleyhinize sonuçlanırsa, açtığınız boşanma davası konusuz kalacaktır." diye düşünüyorum. Emsal bir olayda, karşılık dava yerine ayrı esasta görülen davalarda, mahkeme öncelikle butlan davasını ele alarak (boşanma davası daha önce olmasına rağmen) çözüme gitmiş idi.
Old 21-09-2011, 10:06   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan sevnur
Merhaba, müvekkilimize karşı açılan boşanmanın nisbi butlan sebebiyle iptali davasında süresinde aynı dava içinde karşı dava(boşanma davası) açtık. Öncelikle; nisbi butlan davası içinde açılan boşanma davasına hukuken bir engel var mıdır. Ben rastlayamadım. Bunun yanı sıra hakim davaların tefrik edilmesine ilişkin bugüne dek her hangi bir karar vermedi. 4. celse görülürken tanıkların dinlendiği sırada, boşanma davamızı aydınlatacak nitelikte tanıklara bir soru yöneltince hakim duruşma esnasında şifahen 'ben henüz sizin karşı davanızı değerlendirmiyorum, nisbi butlan davasını inceliyorum, boşanma davanıza ilişkin bir karar vermedim' şeklinde beyanda bulunmuştur. Yani yargılamayı yapan hakim şu anda bizim karşı boşanma davamızı hiçe saydığını zımnen ifade etti. Bu durumu bertaraf edebilecek, aslında davamızı da aynı anda karara bağlamak zorunda olduğunu ifade edecek bir karar, yasal dayanak... vs. arıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden çok teşekkürler.

Sayın sevnur,

Evliliğin nisbi butlan sebebiyle iptali demek istediniz...
Ortada geçerli bir evlenme olup olmadığı anlaşılmadan sizin karşı davanızın ele alınması doğru olmaz. İki talebin, içerikleri dikkate alındığında, aynı anda ele alınıp yürütülmesi mümkün değildir.
Hakimin, ilk davayı bir önmesele veya bekletici mesele (HMK.m.165) olarak ilkin ele alması kanımca doğrudur.

Saygılarımla.
Old 21-09-2011, 13:39   #4
sevnur

sayın meslektaşlarım durgunlu ve Ömer bey, aydınlattığınız için çok teşekkürler...Bu arada Ömer bey, evliliğin iptali demek istemiştim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi