Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Akıllı Kart Bulunamadı - UYAP sistemine giriş

Yanıt
Old 11-02-2010, 18:05   #1
AVOY

İnceleme Akıllı Kart Bulunamadı - UYAP sistemine giriş

Merhaba meslektaşlar,

EGÜVEN firmasından almış olduğum e-imzalı akıllı kartı bilgisayarıma taktıktan sonra https://avukat.uyap.gov.tr/index.html sitesine girip, sağ üstteki karakterleri kutucuğa tıklayıp GİRİŞ butonuna bastığımda "Sisteminizdeki Akıllı Kartlar Aranıyor" yazdıktan sonra "Sisteminizde akıllı kart bulunamadı" şeklinde bir uyarı çıkıyor ve sisteme giremiyorum.

Henüz neyi nasıl yapacağımı bilmediğim UYAP sistemine, en azından kişisel bilgisayar bilgilerimle birşeyler yapabilirim diyerek girme girişimlerim malesef yukarıda belirttiğim "Sisteminizde akıllı kart bulunamadı" uyarısıyla sonuçsuz kalıyor.

e-imzalı akıllı kartımı verip gerekli programları bilgisayara kuran görevli arkadaşın bulunduğu gün malesef -çoğu zaman mahkeme kalemlerinden aşina olduğumuz- UYAP sisteminin çalışmaması hususu ile karşılaştığımız için de sistemle ilgili temel bilgileri edinememiştim zaten.

Bilgisayarım akıllı kartı görüyor ve akıllı kart üzerindeki ışık da yanıyor olmasına rağmen "Sisteminizde akıllı kart bulunamadı" uyarısı ile ilgili çözüm önerisi olan meslektaşlardan konu ile ilgili yardım bekliyor, şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılar
Old 11-02-2010, 21:53   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Meslektaşım; çok sık karşılaşılan bir durum olup, benim başıma da geldi. İlgili müşteri hizmetlerini aradım. Bu durumun herhangi bir problemden kaynaklanmadığını, akıllı kartın, bilgisayarda farklı bir USB girişine takılması halinde sorunun çözüleceğini söyledi, denedim ve gerçekten de problem çözüldü.
Bilgisayarınızda farklı bir usb girişi varsa, akıllı kartı bir de oraya takarak deneyin, sorun çözülecektir diye düşünüyorum
Old 12-02-2010, 02:22   #3
AVOY

Ustadim, oncelikle yanitiniz icin tesekkur ederim.

Bilgisayarin on tarafindaki USB girislerine tam guc gitmeyebilecegini tahmin edip (ve harici depolama cihazimi da calistirmayinca) arkadaki USB girisini de denemistim. Ayni sorunu arka giris de tekrarlamisti malesef.

Ama arka taraftaki 6 USB girisinden sadece birini denemistim. Yarin diger girisleri de deneyecegim.

Tesekkur ederim.
Old 14-02-2010, 20:56   #4
Av.İlker DOLGUN

1) Akıllı kart (usb) bozuk olabilir, servis desteği gerekir.
2) Bilgisayar usb girişi bozuk olabilir, bakım gerekir.
3) Akıllı kartta ve b.sayar usb girişinde problem yoksa usb kök hücrelerin kontrol edilmesi ve problem çıkaranın iptali gerekir.
Old 15-02-2010, 12:33   #5
üye10465

adalet bakanlığı Uyap sayfasının arayüzünü değiştirdiği( yenilediği) için bu sorun yaşanmaktadır.Aynı sorunu ben de yaşamaktayım yaklaşık 15 gündür UYAP'a girememekteyim.Akıllı kartta bir sorun yoktur zira E devlet web sayfasında çalışmaktadır.E imza şirketim bana yardımcı olamadığı için UYAP sitemi call center'e yönlendirdi. Ancak tam bir devlet bürokrasi mantığı geçerli. Bu telefona ulaşmak mümkün değil. Bir sürü tuşlama yaparak gerekli dahili hatta ulaşsanız dahi saatlerce bekliyorsunuz.Bildiğim kadarı ile sadece windows Vistada çalışıyor. XP de çalışmıyor. ben kartımı vistada denedim çalıştı ancak ne explorer ne de mozillada XP işletim isteminde çalışmadı.adalet bakanlığının bir şey yapması lazım
Old 15-02-2010, 13:55   #6
AVOY

Bütün USB girişlerini denedim, olmadı malesef.

Akıllı kartı (e-imzayı) yeni aldım, bozukluk olabilir mi bilemiyorum.

Bilgisayara da kendi orjinal CD'si ile Recovery yapmıştım, yani bilgisayar da tüm fonksiyonlarıyla çalışır halde fabrikadan çıktığı şekliyle hazır konumda.

Birçok program XP'de düzgün çalışıp, Vista'da veya Win7'de sorun çıkartmasına rağmen akıllı kart olayında tam tersi olması çok enteresan.

Laptopumda denemek lazım o halde. Kurulumu yapan arkadaş, CD'den hangi programları yükledi onu bilsem laptopuma yükleyip orada denerim. Eğer laptopta çalışırsa, sorun işletim sisteminden veya bilgisayarın USB'lere düşük güç vermesinden kaynaklanıyor demektir.
Old 15-02-2010, 15:29   #7
Av. Meriç Gençay

Ben de uzunca bir süre e-güven'den aldığım e-imzamı çalıştıramamıştım.

USB Token adı verilen kart okuyucuyu bilgisayarıma taktığımda üzerindeki yeşil ışığın sürekli yanması gerektiği halde, ışık yanıp sönüyordu.

Sorunun çözümü için firmayı aradım ve görüştüğüm kişi sorunun Windows XP SP3 işletim sisteminden kaynaklandığını, kart okuyucunun bu işletim sisteminde sorun çıkardığını söyledi.Çözüm olarak ise SP3 servis paketini kaldırmamı veya başka bir işletim sistemi yüklememi önerdi.(!)

Sonuç olarak Windows 7 aldım,kurdum ve şu anda e-imzamı sorunsuz kullanıyorum.E-Güven firmasına ise en yaygın kullanılan işletim sistemi olan WinXP'ye uyumsuz kart okuyucuları, konuyla ilgili önceden bilgi vermeden dağıttığı için sitemlerimi iletiyorum.

Not:Bilgisayarınızın USB portlarına düşük güç gelse bile kart okuyucuyu çalıştırır zira cihaz bir flash diskten fazla elektrik harcamıyor.
Old 16-02-2010, 15:43   #8
AVOY

Dünyadaki bilgisayarlarda kullanılan işletim sisteminin yaklaşık %70'inin Windows XP olmasına rağmen bu uygulamaya akıl sır erdirmek mümkün değil.

Bugün EGÜVEN firmasından görevli bir arkadaş Bakırköy Baro odasında idi, ona da danıştım, yukarıda cevap veren "PREJUGES" üstadın dediğini ilettiğimde, kendisi de sorunun bundan kaynaklandığını söyledi (yani Adalet Bakanlığı'nın sistemde değişiklik yaptıktan sonra XP SP3 yüklü bilgisayarlarda sorun çıktığı şeklinde).

"Bize bu konuda çok sayıda şikayet geldi, biz de sistemde tekrar bir değişiklik yapılması hususunda Adalet Bakanlığı'na ilettik" dedi.

Evimdeki bilgisayarımda Win7 yüklü. O sistemde muhtemelen çalışacağını, kendisi bana mail ile win7 için gerekli programları yollayacağını söyledi.

En azından UYAP'a ilk defa giriş yapabilmiş olurum böylelikle..
Old 18-02-2010, 18:38   #9
AVOY

Windows XP SP3 (servis paketi 3) işletim sistemine sahip bilgisayarlarda UYAP'a giriş yapılamıyormuş.
Bir kişi uyarmadı SP3'te çalışmaz diye, sistem gereksinimleri kısmında da bu konu ile ilgili bir uyarı yok.
Herkes her şeyi bilmek zorunda mı yani. Anlam veremiyorum bazı şeylere.

125 TL üzerine bir de 75 TL kurulum ücreti verildi üstelik. Yine de bir yardım yok. CD'den program kurmak için alındığını bilseydim o 75 TL'nin, kesinlikle vermezdim.

Wındows 7 işletim sistemine sahip (ev) bilgisayarıma kendim tüm programları yükleyerek UYAP'a giriş yapabildim.

E-imza almadan önce Bilgisayarım'a sağ tıklayıp özelliklere girilip SİSTEM yazısının altından işletim sistemine bakınız.
Service Pack 3 veya Servis Paketi 3 yazıyor ise sisteme girişte sorun yaşayacağınızı bilmiş olursunuz en azından.
Old 19-02-2010, 22:27   #10
Av.Barış

bende win 7 kullanıyorum ama bende de bu sorun oluştu.
Çözen var mı?
Old 19-02-2010, 23:14   #11
AVOY

Win 7 kullaniyorum ev bilgisayarimda, sorun olmadi.

64 bit mi, 32 bit mi onu biliyor musunuz?

1) Once CD'den Genuine kurulumu yapiyorsunuz,

2) Ardindan isletim sisteminiz 32 bit ise ona uygun, 64 bit ise ona uygun GemCCID yukluyorsunuz. Bu programi ben mail yolu ile edindim, isterseniz size de mail yolu ile ulastirabilirim.

3) Java yuklu olmasi gerekiyor. http://www.java.com/tr/ sitesinden indirebilirsiniz.

Bu 3 adimda ben Win 7 64 bit isletim sistemine sahip bilgisayarima kurulum yaptim ve UYAP'a girebildim.
Old 20-02-2010, 21:18   #13
Av.Barış

evet arkadaşlar epeyce uğraştım sertifikayı dışa aktar dedikten sonra sorun daha da büyüdü.
galiba yeniden sertifika isticem.
Old 21-02-2010, 00:30   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Barış
evet arkadaşlar epeyce uğraştım sertifikayı dışa aktar dedikten sonra sorun daha da büyüdü.
galiba yeniden sertifika isticem.

Bildiğim kadarıyla artık sertifika ile girilmiyor. Akıllı kart almak gerekiyor.
Old 21-02-2010, 12:15   #15
Av.Barış

Evet. Akıllı kart ile giriliyor.ancak sistemin yenilenmesi üzerine bazı bilgisayarlarsa giriş sorunu oldu.
bu sorunları yaşayanlardan birisi olarak galiba token cihazımla fazla oynadım
Old 21-02-2010, 13:55   #16
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Barış
Evet. Akıllı kart ile giriliyor.ancak sistemin yenilenmesi üzerine bazı bilgisayarlarsa giriş sorunu oldu.
bu sorunları yaşayanlardan birisi olarak galiba token cihazımla fazla oynadım

Olabilir. Benim akıllı kart sorunsuz kuruldu. Windows 7 kullanıyorum.

Uyap'ta bence asıl sorun birden fazla kişinin vekil olarak tayin edildiği davalarda bir avukatın isminin yazılmasından kaynaklanıyor. Bizim avukatlık ortaklığımız var ve haliyle vekaletnamelerde avukat sayısı birden fazla sayıda oluyor. Dava açıldığı zaman memur avukatlardan kimin ismini Uyap'a girmiş ise sadece o avukat dosyaya ulaşabiliyor ki bu çok saçma bir şey.

Eksikler epeyce var... Yargıtay dosyalarına UYAP üzerinden girilememesi, dilekçelerin taranıp eklenmemesi vs...
Old 21-02-2010, 17:46   #17
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Dikici; Yargıtay dosyalarına UYAP üzerinden girilememesi doğrudur.
Ancak, "dilekçelerin taranıp eklenmemesi"nden kastınız dava dosyaları ise, şunu söylemeliyim ki bu mümkündür. Ben birçok dosyama UYAP üzerinden mazeret, temyiz dilekçesi, cevap dilekçesi ve sair evraklarımı gönderebilmekteyim. Bilgilerinize..
Old 21-02-2010, 17:53   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan avukat.derviş.yıldızoğlu
Sayın Dikici; Yargıtay dosyalarına UYAP üzerinden girilememesi doğrudur.
Ancak, "dilekçelerin taranıp eklenmemesi"nden kastınız dava dosyaları ise, şunu söylemeliyim ki bu mümkündür. Ben birçok dosyama UYAP üzerinden mazeret, temyiz dilekçesi, cevap dilekçesi ve sair evraklarımı gönderebilmekteyim. Bilgilerinize..

Bizim Uyaptan göndermediğimiz dilekçelerimizi ve Bilirkişi raporlarını vs. kastetmiştim. Sanıyorum sistem, ilgilisince eklemeyi uygun görmüş. Yani taraf dilekçesini Uyaptan gönderecek, bilirkişi Uyap üzerinden - nasıl olacaksa?- gönderecek ki, görünebilsin.
Old 22-02-2010, 00:18   #19
avukat.derviş.yıldızoğlu

Anlaşıldı. Evet bu durumda haklısınız. Aynen öyledir.
Old 22-02-2010, 11:41   #20
AVOY

Alıntı:
Yazan Av.Barış
mümkünse ulaştırabilir misiniz?
barisoglak@gmail.com

Mail gönderdim.

Bahsettiğim gibi işletim sisteminiz 32 Bit ise:
win7gemccid_en-us_32.rar dosyasını

64 Bit ise:
yenigemccid_en-us_64.rar dosyasın kurunuz.

Alıntı:
Yazan Onur YAŞAR
Win 7 kullaniyorum ev bilgisayarimda, sorun olmadi.

64 bit mi, 32 bit mi onu biliyor musunuz?

1) Once CD'den Genuine kurulumu yapiyorsunuz,

2) Ardindan isletim sisteminiz 32 bit ise ona uygun, 64 bit ise ona uygun GemCCID yukluyorsunuz. Bu programi ben mail yolu ile edindim, isterseniz size de mail yolu ile ulastirabilirim.

3) Java yuklu olmasi gerekiyor. http://www.java.com/tr/ sitesinden indirebilirsiniz.

Bu 3 adimda ben Win 7 64 bit isletim sistemine sahip bilgisayarima kurulum yaptim ve UYAP'a girebildim.
Old 22-02-2010, 12:10   #21
Av.Barış

Rezalet bu olsa gerek.2012 yılına kadar sözleşmem var. ancak kartta oluşan bir sorun yüzünden yeniden sertifikanın gönderilmesini talep ettim ancak benden tekrar ücret istediler.
Old 26-02-2010, 12:49   #22
AVOY

Çalınsa da, kaybolsa da, bozulsa da tekrar ücret istiyorlar.
Old 26-02-2010, 14:20   #23
AVOY

uyapportal@adalet.gov.tr'ye gönderdiğim yaklaşık 10a yakın elektronik postadan sonra bugün gelen cevap şu şekildeydi:

"Sayın Yaşar;
Portalda çalışma yapılmaktadır. çalışma tamamlandığında hizmet vermeye devam edecektir. iyi günler dileriz."

İlk postamda Windows XP SP3 işletim sisteminde yaşanan sorunlardan bahsettiğimde "İşletim sistemi ile ilgisi yok" denilmişti, sonunda sistemde çalışma yapmaya başladılar demekki.

Bilgilerinize.
Old 26-02-2010, 15:46   #24
Av. Meriç Gençay

Sayın Onur Yaşar, WinXP SP3 kullanmanız nedeniyle portala giriş yapamıyor değilsiniz.
Kullandığınız token (kart okuyucu) winxp sp3'te çalışmıyor.Dolayısıyla sorun Adalet Bakanlığı'ndan değil muhtemelen bu kart okuyucuyu ucuza mal edebildiği için e-imzalarımızla birlikte bizlere dağıtan e-imza firmalarından kaynaklanıyor.
Old 26-02-2010, 16:10   #25
AVOY

Üstadım doğru söylüyor olabilirsiniz, ben her ne kadar UYAP'a yüklendiysem de, parasını vermeme rağmen (hem de yerinde kurulum dahil) henüz faydalanamadığım akıllı kart sağlayıcısı E-Güven firmasına zaten kızgınım.

Madem bu biliniyor, nasıl kullanıcıya bilgilendirme yapılmaz. Sadece ticari kazanç güderek, ben malımı satayım da ne olursa olsun mantığıyla hareket edip bizleri mağdur duruma sokuyor.

Ben, geçen haftalarda UYAP sisteminde yapılan birtakım değişiklikler sonrasında XP SP3 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda portala girişte sorunlar olduğu kanısındaydım. O yüzden UYAP Portal'a elektronik posta göndermiştim.

Şimdi kendileri bir çalışma yapıyorlarmış.

Yani sisteme giriş yapabilen meslekdaşların bilgisayarlarının çoğunda XP yüklü olduğunu düşünüyorum ve hepsi de güncellemeleri kapatmış olmayacağına göre sonuçta çoğumuz en güncel XP versiyonu olan SP3'ü kullanıyoruz. Dolayısıyla UYAP'ta yapılan çalışmada bunun gözardı edilmemesi gerekirdi diye düşünüyorum (eğer sizin söylediğiniz gibi sadece token sorunu yaşamıyorsak).
Old 27-02-2010, 23:40   #26
Av.Barış

Sizlere tavsiyem e-imza ve akıllı kartlarınızı fazla kurcalamayın.
Aklı selim insanlar kartı silinebilir ancak yazılamaz şeklinde hazırlamışlar.bilgiler kolaylıkla silinebiliyor.Ancak tekrar mudehale şansınızı ortadan kaldırıyor.
Old 11-03-2010, 18:55   #27
AVOY

Ve sonunda UYAP'a girebilmeyi başardım. Sanırım Adalet Bakanlığı'nın çalışmaları neticesinde oldu.
Old 11-03-2010, 22:37   #28
Av.Barış

Başvurumun üzerinden yaklaşık 15 gün geçti.
hala beklemedeyim...!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi