Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

5203 Sayılı Kanun, Mavi Kart, Pembe Kart, Avukatlığa kabul

Yanıt
Old 28-09-2009, 10:15   #1
Meral83

Varsayılan 5203 Sayılı Kanun, Mavi Kart, Pembe Kart, Avukatlığa kabul

Bu yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Kendim Türk Vatandaşlığını doğum ile kazanmış olup, çıkma izni alarak Türk Vatandaşlığından ayrılarak Alman Vatandaşlığına geçtim. Almanya çifte vatandaşlığı kabul etmediğinden dolayı benim durumumda olan kişilerin hakları ülkemizde 4112 sayılı kanunla saklı tutulmuştur. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı’nca tarafıma 4112 Sayılı Kanunla Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına ilişkin Belge verilmiştir (Pembe Kart). Buna göre ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu madde 28’e göre: Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar MADDE 28 – (1) Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve kendileri ile birlikte işlem gören çocukları; millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme ve seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Bu madde kapsamında olmam sebebiyle de 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun’un 2.maddesine göre de 4817 sayılı yasa kapsamında da değilim. Ankara Barosu’na Avukatlık Stajı için başvurmak istediğimde bana sadece İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün T.C. Adalet Bakanlığı'na göndermiş olduğu 18/06/2008 gün ve 17010-108357 sayılı yazısına istinaden T.C.Adalet Bakanlığı'nın Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’na göndermiş olduğu 02/06/2008 tarihli B.03.0.HİG.0.00.00.02-152.01.M.T.99-14729 sayılı yazınıza göre Türk Vatandaşlarına hasredilen Avukatlığın ve Avukatlık Stajını yapabilme hakkının Yabancı uyruklu Türk Soylu olarak sadece Batı Trakyalı soydaşlarımızın yapabileceği yazmaktadır. Diğer Türk soyluların ve yabancı uyrukluların 4817 sayılı Kanun kapsamında oldukları yazmaktadır. Ben 4817 sayılı Kanunun 2.maddesinde göre 4817 sayılı kanun kapsamında da değilim. Ankara Barosu benim Türk vatandaşı olmamam sebebiyle Avukatlığa kabul edilemeyeceğimi ve Avukatlık stajına da kabul edilemeyeceğimi ifade ederek, başvurmam halinde de başvurumu reddedeceklerini söylemiştir. Fakat ben 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu madde:28’e göre Türk vatandaşlığından ayrıldım, ve 4112 sayılı Kanunla Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına ilişkin belge sahibiyim, buna göre de seçme seçilme gibi TVK md.28’de sayılanlar dışındaki Türk vatandaşlarının faydalandığı haklardan aynen ben de faydalanabilirim. Benim bu durumda Ankara Barosu Avukatlık staj başvurumu kabul etmeli midir ve benim bu durumda da Türkiye’de avukatlığa kabul edilmem mümkün müdür?
Old 28-09-2009, 16:02   #2
lawyer_721

Alıntı:
Yazan Meral83
Bu yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Kendim Türk Vatandaşlığını doğum ile kazanmış olup, çıkma izni alarak Türk Vatandaşlığından ayrılarak Alman Vatandaşlığına geçtim. Almanya çifte vatandaşlığı kabul etmediğinden dolayı benim durumumda olan kişilerin hakları ülkemizde 4112 sayılı kanunla saklı tutulmuştur. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı’nca tarafıma 4112 Sayılı Kanunla Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına ilişkin Belge verilmiştir (Pembe Kart). Buna göre ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu madde 28’e göre: Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar MADDE 28 – (1) Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve kendileri ile birlikte işlem gören çocukları; millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme ve seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler. Bu madde kapsamında olmam sebebiyle de 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun’un 2.maddesine göre de 4817 sayılı yasa kapsamında da değilim. Ankara Barosu’na Avukatlık Stajı için başvurmak istediğimde bana sadece İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü'nün T.C. Adalet Bakanlığı'na göndermiş olduğu 18/06/2008 gün ve 17010-108357 sayılı yazısına istinaden T.C.Adalet Bakanlığı'nın Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’na göndermiş olduğu 02/06/2008 tarihli B.03.0.HİG.0.00.00.02-152.01.M.T.99-14729 sayılı yazınıza göre Türk Vatandaşlarına hasredilen Avukatlığın ve Avukatlık Stajını yapabilme hakkının Yabancı uyruklu Türk Soylu olarak sadece Batı Trakyalı soydaşlarımızın yapabileceği yazmaktadır. Diğer Türk soyluların ve yabancı uyrukluların 4817 sayılı Kanun kapsamında oldukları yazmaktadır. Ben 4817 sayılı Kanunun 2.maddesinde göre 4817 sayılı kanun kapsamında da değilim. Ankara Barosu benim Türk vatandaşı olmamam sebebiyle Avukatlığa kabul edilemeyeceğimi ve Avukatlık stajına da kabul edilemeyeceğimi ifade ederek, başvurmam halinde de başvurumu reddedeceklerini söylemiştir. Fakat ben 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu madde:28’e göre Türk vatandaşlığından ayrıldım, ve 4112 sayılı Kanunla Saklı Tutulan Hakların Kullanılmasına ilişkin belge sahibiyim, buna göre de seçme seçilme gibi TVK md.28’de sayılanlar dışındaki Türk vatandaşlarının faydalandığı haklardan aynen ben de faydalanabilirim. Benim bu durumda Ankara Barosu Avukatlık staj başvurumu kabul etmeli midir ve benim bu durumda da Türkiye’de avukatlığa kabul edilmem mümkün müdür?
başvurunuz muhtemelen rededilecektir. ancak dava açarsanız ve yukarıda zikrettiğiniz 4817 ve 5901 sayılı yasaların ilgili maddeleri dayanırsanız davayı kazanacağınızı umuyorum. yine de başvuru esnasında ankara barosu yönetim kuruluyla bizzat görüşüp, yasal düzenlemeyi hatırlatmanızı ve gerekirse başvuru dilekçesinde durumunuzu hiçbir muğlaklık kalmayacak şekilde izah etmenizi tavsiye ederim. kolay gelsin.
Old 29-09-2009, 08:51   #3
Meral83

Benim durumumda olan başka arkadaşlar var mı acaba?
Old 29-09-2009, 12:00   #4
rudy baylor

Lawyer-721'in görüşüne katılıyorum,baroya hem yazılı olarak başvurun,hem de yönetim kurulundan birileriyle bizzat görüşüp,durumu izah edin.Kolay gelsin.
Old 30-09-2009, 14:12   #5
Evrim İnan

dikkat edilmesi gereken husus şudur ki: siz türk soylu değil türk uyruklusunuz. bu nedenle başvurunuz reddedilmeyecektir. aynı hakdan ben de faydalandım. staj başvurusunda gerekli mevzuatı belirterek adalet bakanlığı tarfından staj yapmama ve avukatlık mesleğini yapmama engel hal bulunmamıştır.
Old 10-03-2011, 14:38   #6
Humanist

Sayın Meral 83
Sorununuzu çözdünüz mü? Aynı sorunu yaşıyorum. Adalet Bakanlığı mavi kartı kabul ediyor mu? Yoksa avukatlık ruhsatı almak için türk vatandaşlığı şartını mı ileri sürüyor? Yanıtlarsanız sevinirim.
Old 10-03-2011, 21:05   #7
Meral83

Alıntı:
Yazan Humanist
Sayın Meral 83
Sorununuzu çözdünüz mü? Aynı sorunu yaşıyorum. Adalet Bakanlığı mavi kartı kabul ediyor mu? Yoksa avukatlık ruhsatı almak için türk vatandaşlığı şartını mı ileri sürüyor? Yanıtlarsanız sevinirim.

Merhaba, Adalet Bakanlığı'na başvurdum, kendileri Mavi kart'ın bu hakkı verdiğine ilişkin cevap yazdı. Faks numarası verirseniz size fakslayabilirim. Onun üzerine baro benim başvurumu reddetmedi ve ruhsatımı da aldım avukat olsun. Umarım sizin de sorununuz derhal çözülür. Adalet Bakanlığı'na bilgi edinme birimine yazılı başvurdum, durumumu izah ettim, onlar mavi kartın geçerli olduğunu fakat baroya başvurmam ve onların kabul ya da red durumuna göre davranmam gerektiğinis söyledi, fakat o cevapları dahi yeterli oldu. Kolay gelsin.
Old 11-03-2011, 10:34   #8
Humanist

Sayın Meral83
Öncelikle hemen cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
Ben Baroya başvurmuştum zaten. Baro sorun çıkarmadı. Hatta stajımı bile tamamladım. Staj bitim belgesi aldım. Sadece Adalet Bakanlığı sorun çıkarır diye ruhsat için başvuramadım. Peki benim Adalet Bakanlığı ile görüşmem gerekir mi yoksa dosyayı baro gönderince direkt kabul ederler mi. Bu arada Barolar Birliği sorun yapmıyor mu? Ya çok sevindim. Eğer yazıyı faxlayabilirseniz çok sevinirim. Faks No: 0322 351 88 68

Teşekkür ederim
Old 12-03-2011, 10:07   #9
Meral83

Aynı şeyi ben de düşünmüştüm bu nedenden dolayı mavi kart fotokopimin hemen yanına Adalet bakanlığı'nın kendi yazısını zımbaladım ve hiçbir sorun çıkmadı size işyerime geçince hemen pazartesi fakslarım. Kolay gelsin.
Old 23-03-2011, 11:29   #10
FFM

Alıntı:
Yazan Meral83
Merhaba, Adalet Bakanlığı'na başvurdum, kendileri Mavi kart'ın bu hakkı verdiğine ilişkin cevap yazdı. Faks numarası verirseniz size fakslayabilirim. Onun üzerine baro benim başvurumu reddetmedi ve ruhsatımı da aldım avukat olsun. Umarım sizin de sorununuz derhal çözülür. Adalet Bakanlığı'na bilgi edinme birimine yazılı başvurdum, durumumu izah ettim, onlar mavi kartın geçerli olduğunu fakat baroya başvurmam ve onların kabul ya da red durumuna göre davranmam gerektiğinis söyledi, fakat o cevapları dahi yeterli oldu. Kolay gelsin.

Merhaba sayın Meral83,
öncelikle bilgileriniz için size teşekkür ediyorum. Bende üç ay sonra baroya kayıt olmak istiyorum. Alman vatandaşıyım ve mavi kartım var. Sizden rica etsem Adalet Bakanlığın yazısını bana gönderebilir misiniz?
02246718499
Saygılarımla
FFM
Old 09-08-2011, 15:55   #11
ysmn542

Sayın Humanist,
Gecen ay hukuk fakültesinden mezun oldum.Mezuniyet belgelerimi okuldan lıncastajımı baslatmak istiyorum.Bende alman vatandasıyım ve mavi kartım var,meral83le araızda gecen konusmadan faydalanarak adalet bakanlıgına bir yazı yazdım,mavi kartın bana avukatlık stajı yapma hakkı tanıyım tanımadıgına dair,ama 20 gun gecmesine ragmen henüz cevap gelmedi.sizdeki yazıyı bana da fakslayabilirmisiniz?
02323625522
Old 26-09-2011, 07:53   #12
Secilnis

Alıntı:
Yazan Meral83
Meral hanım merhaba,
adalet bakanlığından gelen yazıyı banada gönderebilirseniz sevinirim...
0212 243 72 87
Old 04-10-2011, 09:20   #13
ysmn542

sayın secilnis,
adalet bakanlığına bilgi edinme hakkı kanunu kapsamında basvurursanız,3-4 hafta içinde cevap geliyor..
Old 04-10-2011, 15:59   #14
Secilnis

Varsayılan Mavi kart ve avukatlık

Herkese merhaba,
2005 yılında Türk vatandaşlığından çıkarak Alman vatandaşı oldum.2009 yılında evlendim ve şuanda Türkiye'de yaşıyorum. İçişleri Bakanlığı tarafından verilen Mavi kart sahibiyim. Bilindiği üzere Mavi kartta hiçbir şekilde soyadı,medeni hal v.b. değişiklik yapılamıyor, stajımı yaparken hiç bir sorun yaşamamama rağmen Avukatlık ruhsatımı almak için başvurduğumda TBB tarafından sorun yaşadım. TBB ruhsatımı hangi soyadıma göre vereceğine karar veremedi. Çünkü Türkiye'de TC no girildiği taktirde eski soyadım çıkarken diğer tüm evraklarımda (pasaport-kimlik-staj evrakları vb) evlendikten sonraki soyadım var.
benim gibi bu sorunu yaşayan Mavi kart sahipleri varsa, avukatlık ruhsatları hangi soyadına göre düzenlenmesi gerektiği konusunda bana yardım edebilirler mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi