Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbir Nafakasının icrası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2011, 17:18   #1
akrd61

Varsayılan Tedbir Nafakasının icrası

Aile mahkemesi ara kararı --->28.01.2011 tarihinden itibaren hükmün kesinleştiği tarihe kadar anne A ve çocuk Ç için tedbir nafakasına karar verdi.Dava halen derdest.
-Ç 21.09.2011 tarihinde 18 yaşını doldurdu.

1.Ç için 18 yaşını doldurduğu tarih olan 21.09.2011 tarihine kadar olan nafakayı mı icraya koyabilirim? (Aylık 150 TLx8 ay=1200)
2. Ç 21.09.2011 tarihinde 18 yaşını doldurduğu için gün itibariyle ilamsız takip yapabilmek için Ç den ayrı bir vekaletname almalı mıyım ?
Old 28-12-2011, 17:47   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Nafakanın kaldırılması davasıyla muhatap olmamak için 18 ini doldurduğu tarihe kadar tedbir nafakasını icraya koyabilirsiniz,18 yaş sonrası ise YARDIM NAFAKASI davası konusu olur eğitime devam ediyorsa,ayrıca dava açılmalı,kolay gelsin!
Old 30-12-2011, 12:42   #3
akrd61

Av.Nazife Eytemiş BAŞAR ilginiz için teşekkürler.Bende öyle düşünmüştüm ancak emin olamamıştım.Peki siz ve diğer değerli meslektaşlarım önceki mesajımda sormuş olduğum ikinci sorum hakkında düşünceleri nelerdir acaba yani Ç nin 18 yaşını doldurduğu tarihe kadarki tedbir nafakasını i, Annenin nın dava açarken vermiş olduğu vekaletname ile talep edebilir miyiz yoksa Ç den ayrı bir vekaletname mi almalıyız?
Old 30-12-2011, 13:11   #4
av.yağmur deniz

çocuk için verilen tedbir nafakasının alacaklızsı annedir Bu n edenle annenin tahsil edeceği kanaatindeyim.
T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi

Esas: 2008/16125
Karar: 2008/19678
Karar Tarihi: 11.11.2008

ÖZET: İlamda hüküm altına alınan iştirak nafakasının alacaklısı velayet hakkı kendisine verilen eş olup, takip dayanağı boşanma ilamında tasdik edilen ve taraflar arasında düzenlenen boşanma protokolünde, iştirak nafakasının müşterek çocuğun okul masraflarının karşılanması için kabul edilmesi, alacaklıya ödenmesi gereken iştirak nafakasının, borçlu tarafından alacaklının muvafakati olmadan eğitim kurumuna ödenmesi yasaya uygun bir itfa olarak kabul edilemez.

(2004 S. K. m. 33)

Dava ve Karar: Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki alacaklı vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:

Alacaklı vekili tarafından Ankara 10. Aile Mahkemesi'nin 2005/296-379 sayılı 30.03.2005 karar ve 14.04.2006 kesinleşme tarihli kararı dayanak yapılarak borçlu hakkında ilamlı takibe geçildiği ve adı geçene toplam 30.000,00-YTL birikmiş nafaka alacağının tahsili için icra emri gönderildiği tespit edilmiştir. Borçlu vekili takipten evvel nafaka borcunun tamamen ödendiği nedeni ile takibin iptali talebi ile İcra Mahkemesine başvurmuştur.

İlama bağlı alacaklar ile ilgili olarak başlatılan takibe itiraz edilmesi halinde, icranın geri bırakılması isteminin hangi belgelere dayalı olarak ileri sürülebileceği İİK’in 33 ve sonraki maddelerinde hükme bağlanmıştır.

Borçlu itfa itirazına dayanak olarak müşterek çocuğun eğitim öğretim giderleri için çeşitli eğitim kurumlarına yaptığı ödemelere ilişkin ödeme belgeleri sunmuştur. Sunulan ödeme belgelerinin incelenmesinde, ödemelerin alacaklıya yapılmadığı gibi, nafaka borcu için yapıldığına ilişkin herhangi bir açıklama içermediği ve bu nedenlerle İİK’in 33. maddesinde yer alan niteliği taşımadıkları saptanmıştır.

İlamda hüküm altına alınan iştirak nafakasının alacaklısı velayet hakkı kendisine verilen eş olup, takip dayanağı boşanma ilamında tasdik edilen ve taraflar arasında düzenlenen boşanma protokolünde, iştirak nafakasının müşterek çocuğun okul masraflarının karşılanması için kabul edilmesi, alacaklıya ödenmesi gereken iştirak nafakasının, borçlu tarafından alacaklının muvafakati olmadan eğitim kurumuna ödenmesi İİK’in 33. maddesine uygun bir itfa olarak kabul edilemez.

Yerleşik Yargıtay İçtihatlarına göre yukarıdaki özelliği taşımayan ödemelerin <ahlaki bir borcun yerine getirilmesi niteliğinde olduğu> kabul edilmekte ve nafaka borcundan düşülemeyeceği sonucuna varılmaktadır.

O halde, Mahkemece borçlunun itfa itirazının reddi yerine kabulü isabetsizdir.

Sonuç: Alacaklı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İİK. 366 ve HUMK.'un 428. maddeleri uyarınca BOZULMASINA, 11.11.2008 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları

bu konuda Çocuğun tahsil edemeyeceğine ilişkin İzmir 11.Aile mahkemesinin onaylanmış bir kararı var ama bulamadım.Sizin olayınızda anneyle bir ihtilaf olmadığını algıladım.Geriye yönelik 10 yıllık nafakayı annenin vekaleti ile alabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi