Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kapanmış şahıs firması adına dava açılabilir mi?

Yanıt
Old 15-08-2019, 11:06   #1
hakkaniyet89

Varsayılan Kapanmış şahıs firması adına dava açılabilir mi?

Merhabalar Meslektaşlarım,

-Müvekkilim, şahıs firması( XY ) üzerinden inşaat yapıyor ve bu inşaattan kendi payına düşen daireleri satıp, satışlar için de tapu harcı ödüyor. Daha sonra müvekkil, bu şahıs firmasını ( XY ) kapatıyor. Biz de ödenmiş olan bu tapu harçlarının alınmasının hukuksuz olduğu gerekçesi ile iadesi için dava açmayı düşünüyoruz. Ancak kafama takılan husus; müvekkilin şahıs firmasını kapatmış olması.Sizce bu durum dava açmama engel teşkil eder mi? Bu arada tapu harçlarına ilişkin dekontlarda sadece müvekkilin ismi ve soy ismi yazılı, yani şahıs firması ile ilgili bir ibare yok.

1- Müvekkilden aldığım şahsi vekaletname ile bu tapu harçlarının iadesi için dava açabilir miyim? Görüşlerinizi merak ediyorum.

(Ek bilgi; müvekkil başka bir inşaat için tekrardan şahıs firması( XZ ) açmış ve halihazırda o firması açık durumdadır. )
Old 15-08-2019, 15:14   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan hakkaniyet89
Merhabalar Meslektaşlarım,

-Müvekkilim, şahıs firması( XY ) üzerinden inşaat yapıyor ve bu inşaattan kendi payına düşen daireleri satıp, satışlar için de tapu harcı ödüyor. Daha sonra müvekkil, bu şahıs firmasını ( XY ) kapatıyor. Biz de ödenmiş olan bu tapu harçlarının alınmasının hukuksuz olduğu gerekçesi ile iadesi için dava açmayı düşünüyoruz. Ancak kafama takılan husus; müvekkilin şahıs firmasını kapatmış olması.Sizce bu durum dava açmama engel teşkil eder mi? Bu arada tapu harçlarına ilişkin dekontlarda sadece müvekkilin ismi ve soy ismi yazılı, yani şahıs firması ile ilgili bir ibare yok.

1- Müvekkilden aldığım şahsi vekaletname ile bu tapu harçlarının iadesi için dava açabilir miyim? Görüşlerinizi merak ediyorum.

(Ek bilgi; müvekkil başka bir inşaat için tekrardan şahıs firması( XZ ) açmış ve halihazırda o firması açık durumdadır. )

Şahıs firmalarına ilişkin olarak şahsi vekalet yeterli kanımca. Zira ben şahıs firmalarında şahsi vekaletle birçok işlem yaptım ve sorun çıkmadı.

Ancak müvekkiliniz sadece isim soyisim yazmış. Firmaya ait olduğunu nasıl ispatlayacaksınız? Tapuya sunulmuş bir sözleşme vs belge var mıdır ?
Old 15-08-2019, 15:53   #3
hakkaniyet89

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim Musa Bey. Bilindiği üzere şahıs firmalarında kişinin ismi soy ismi ve yanında kısa unvanı oluyor. Tüzel kişiliği olmuyor. Örneğin: Ali Veli ( Veli İnşaat ) gibi.Dolayısıyla benim firmaya ait olduğunu ispat etmek gibi bir amacım yok esasında. Zaten müvekkilin TC numarası belli. Benim merak ettiğim husus aslında şu;

Müvekkil şahıs firması açmış ve o firma üzerinden inşaat yapmıştır. Kendi payına düşen daireleri satmış ve satış için de vergi dairesine tapu harcı yatırmıştır( dekontlarda kendi isim ve soy ismi var sadece, yani ticari ünvanı yok ). Daha sonra şahıs firmasını kapatmıştır.

1- Şahıs firması kapanmış olmasına rağmen; tapu harçlarının iadesi için müvekkilin şahsı adına dava açabilir miyim? Yoksa şahıs firmasının kapanmış olması benim bu davayı açmama engel olur mu?
Old 17-08-2019, 07:13   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için

Merhaba,

Alıntı:
...ödenmiş olan bu tapu harçlarının alınmasının hukuksuz olduğu gerekçesi ile iadesi için dava açmayı düşünüyoruz.

Harcın iadesi talebinin gerekçesi ?
1.Kentsel Dönüşüm, 6306 s. K. ?
2.KKİS, TBK.m.470 vd. ?
3.???

„Dava açılırken kazanılır ya da kaybedilir“

ÖNERİ: Gerekçe mevcutsa….Önce ilgili Tapu Müdürlüğüne iade talebinde bulunulmalı… Sonucuna göre…

Saygılar
Old 19-08-2019, 16:02   #5
hakkaniyet89

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba,

Harcın iadesi talebinin gerekçesi ?
1.Kentsel Dönüşüm, 6306 s. K. ?
2.KKİS, TBK.m.470 vd. ?
3.???

„Dava açılırken kazanılır ya da kaybedilir“

ÖNERİ: Gerekçe mevcutsa….Önce ilgili Tapu Müdürlüğüne iade talebinde bulunulmalı… Sonucuna göre…

Saygılar

Üstadım 6306 ya dayalı olarak açacağız davayı. Gerekçe konusunda bir sorun yok. Ancak şahıs firmasının daha önceden kapanmış olması dava açmamıza engel olur mu? Firma kapanmış olsa bile şahıs üzerinden bu davaları açabilir miyiz? Sormak istediğim husus budur. Saygılar.
Old 19-08-2019, 16:06   #6
Av. Hulusi Metin

Merhaba,

Önerimi yineliyorum ...

Saygılar.
Old 20-08-2019, 23:20   #7
Av.Dr.Yahya DERYAL

Öncelikle "şahıs firması" sözü ile ne kastettiğinizi netleştirmelisiniz. Tüzel kişiliği olmauan tek kişi işletmesini mi? Yoksa sermaye şirketi niteliği bulunmayan kollektif şirket türünden bir ticaret şirketi mi?
Old 21-08-2019, 10:52   #8
hakkaniyet89

Alıntı:
Yazan Av.Dr.Yahya DERYAL
Öncelikle "şahıs firması" sözü ile ne kastettiğinizi netleştirmelisiniz. Tüzel kişiliği olmauan tek kişi işletmesini mi? Yoksa sermaye şirketi niteliği bulunmayan kollektif şirket türünden bir ticaret şirketi mi?

Tüzel kişiliği olmayan tek kişi, şahıs firması üstat. Kollektif veya komandit değil.
Old 21-08-2019, 11:40   #9
Av.Dr.Yahya DERYAL

O zaman şöyle düşünmeliyiz. Tek kişi işletmesindeki şahıs ile firma arasında ayniyet sözkonusudur. Yani, firma borçları için tacir tüm malvarlığı ile sınırsız olarak sorumlu demektir.
Binaenaleyh, şahıs firmasının kapanmış olması, ilgili borçlu şahıs aleyhine dava açmaya engel olmaz.
Old 21-08-2019, 12:49   #10
hakkaniyet89

Alıntı:
Yazan Av.Dr.Yahya DERYAL
O zaman şöyle düşünmeliyiz. Tek kişi işletmesindeki şahıs ile firma arasında ayniyet sözkonusudur. Yani, firma borçları için tacir tüm malvarlığı ile sınırsız olarak sorumlu demektir.
Binaenaleyh, şahıs firmasının kapanmış olması, ilgili borçlu şahıs aleyhine dava açmaya engel olmaz.

Cevabınız için teşekkürler.Bu arada biz ilgili adına dava açacağız, yani şahıs davalı değil davacı olacak. Ben de sizin kurduğunuz mantık ile dava açılabileceğini düşündüm ancak bu konuda yaptığım araştırmalarda net bilgilere ulaşamadım. O sebeple konuyu açma ihtiyacı duydum. Cevap veren meslektaşlara teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi