Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

6 ay yanlış teşhis ile verem tedavisi görmüşüm.

Konuyu Kilitleyin
Old 13-07-2010, 22:39   #1
Konuk

Mutsuz 6 ay yanlış teşhis ile verem tedavisi görmüşüm.

Aralık 2009 da iş yeri açma ruhsatı almak için başvurduğum belediye beni sağlık raporu için verem savaşa yolladı. Aldığım sonuçta akciğerde sıkıntı olduğu sağlık raporu veremeyeceğini bir üst hastaneye sevk edeceğini söyledi. Gittim bronkoskopi denilen bir operasyon yapılıp parça alındı sonuç menfi geldi yani temizdi.Tomografi ve röntgen sonucu ameliyatla parça alınması için daha donanımlı olan üniversite hastanesine sevk edildim.Ameliyatla parça alındı ve biyopsi raporuna göre tüberküloz (verem) teşhisi kondu.Verem savaş dispanserine gitmem söylendi.Onlarda biyopsi raporuna göre tedavime başladı 3 ay günde 4400 mg yani günde 10 adet antibiyotik ile tedavi başladı sonraki 3ay ise 1200 mg günde 3 adet antibiyotik ile 6 ay tedavi gördüm.işyeri ruhsatı alamayacağımdan iş yerini kapattım.Toplum içinde ister istemez veremli hasta muamelesi gördüm.Eşimin ailemin 6 ay boyunca huzuru kaçtı.Günlerce mide bulantısından iştahsızlıktan karın ağrısından yatamadım düşünün günde 10 adet aç karnına ağır antibiyotikler alıyorsunuz.
Neyse 6 ay sonunda tekrar tedavimin ne durumda olduğunu öğrenmek için tekrar gittim. Her zamanki doktorum bir gelişme olmadığını aynı şekilde hastalığın devam ettiğini başka bir bölüme görünmemi istedi.Gittim bakan doktor bakar bakmaz benim tüberküloz değil röntgenlerde bu hastalıkla çok karıştırılan sarkoidoz olduğumu söyledi ve tüberküloz ilaçlarına artık devam etmememi söyledi.Önümüzdeki hafta heyeti toplayarak bana haber vereceklerini tedavime nasıl devam edeceğimi söylediler.
Anlayacağınız ben yanlış teşhis ile 6 aydır kendimi mahvettim.Elimde her türlü belge mevcut biyopsi patoloji raporları o raporlara istinaden verem savaşta tedavime başlandığı 6 aydır tedavi gördüğüm bu süreçteki filmler raporlar vs.
Sizden hukuki haklarımı ve izlemem gereken yolları söylemenizi rica ediyorum.Ayrıca maddi olarak büyük sıkıntılara girdim ama bu işin peşini bırakmayacağım çünkü beni mahvetti.Avukat ücretini nasıl karşılayabilirim açacağım dava ile bunu karşılayabilir miyim.
Old 13-07-2010, 23:19   #2
Nur Deniz

Sn Konuk
Öncelikle geçmiş olsun diyerek hukuki işlem başlatacaksanız teşhis koyan ve tedaviyi düzenleyen hastanenin hasta hakları birimine internet ya da doğrudan şikayette bulunmanızı öneririm. Elinizdeki tahlil sonuçlarını ve reçetelendirilen ilaçların reçetelerini de dilekçenize eklemenizin yararı olacaktır. Hasta hakları başvurusunda eşiniz ve ailenizin de tedavi aşamasında yaşadıklarınızı anlatması hasta haklarında etkili olacaktır. Şikayetiniz üzerine soruşturma açılır. Soruşturma sonucunda ilgili kişilerce kurum içinde karar verilir. Bu karar neticesinde hukuki işlem başlatmanız uygun olacaktır.

Hukuki işlemlerde hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan yardım alınız.

Saygılarımla.
Old 14-07-2010, 08:05   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Sn.Deniz'in de belirttiği gibi kurumun iiçinde bulunan hasta hakları birimine şikayetçi olabilirsiniz.Sağlık Bakanlığı sayfasından da şikayetler bakanlığa bilirilebilir ve alacağınız takip numarası ile şikayetin sonucu takip edilebilir.

Bahsedilen şikayet yolu yasal olanaklardan sadece bir tanesidir.

Daha başka yasal olanaklar da bulunmaktadır.

Fakat hatırlatmak isterim ki şikayet ve diğer yasal yollara başvurmadan önce tıbbi durumunuzun doğru tespit edilmesi uygun olacaktır.

Konu hakkında başka bir uzmandan görüş almanızda yarar bulunmaktadır.

Eğer teşhisiniz ve uygulanan tedavinin doğru olmadığı sonucu bilimsel verilere göre kanıtlanacak olur ise bu tıbbın kötü uygulanması niteliğinde olduğundan malpraktis olarak değerlendirilebilir.

Bu durumda:

1-Hatalı teşhis ve tedavi yürüten hekim hakkında bağlı bulunduğu meslek odasına başvurabilirsiniz.

2-Bakanlığın denetleme yetkisi sebebei ile sağlık müdürlüğüne bildirimde bulunabilirsiniz.

3-Hekimin görevini ihmal ettiği görüşündeyseniz savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

4-Uğramış olduğunuz zararlar için tazminat davası açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı,mali durumunuz elverişli değilsa baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 14-07-2010, 11:50   #4
Konuk

Cevaplar için teşekkürler
Pazartesi heyet toplanacak dendi muhtemelen nasıl bir yol izleyeceklerini konuşurlar.
Dosyamda bende bir nüshası daha olmayan bazı evraklar var.
tomografi filmi bronkoskopi raporu VS. yani teşhis öncesi tetkikler.Bunlar kaybolmadan nasıl alabilirim buna hakkım var mı?
Tazminat davası açmayı düşünüyorum tabi bunda tutumlarıda çok önemli.Eğer kandırılmaya çalışılırsam afetmem.Bu durumda kazanma şansım nedir?
Old 14-07-2010, 12:04   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Hasta Hakları Yönetmeliği 16 madde gereği tanı ve tedavinize ilişkin tutulan dosyanın tam bir örneğini aslı gibidir onayıyla ilgili kurumdan talep edebilirsiniz.

Bunun için evrak kayıttan geçirilecek biçimde başhekimliğe hitaben bir dilekçe yazabilirsiniz.Evrak kayıt numaralarını not etmenizde yarar var.

2-Tazminat davasının sonucu,dosyaya bildireceğiniz deliller ve alınacak bilirkişi raporu vb.bağlıdır.Avukatlar hiç bir davanın sonucu hakkında garanti vermezler,veremezler,vermemelidir.

Tazminat davası için yola çıkmadan önce davalı/ların kusurunun varlığı önemli ölçüde bilimsel veriler ve raporlarla desteklenmelidir.

Yasa yoluna başvurmadan önce dosyanızın tam bir örneği ile üniversite adli tıp ana bilim dalına başvurarak kusura ilişkin görüş almanız ve sonuca göre karar vermeniz uygun olabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi