Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Dili Dersi Üzerine

Yanıt
Old 28-02-2010, 13:02   #1
Doç. Dr. Özge Yücel

Yeni Fikir Hukuk Dili Dersi Üzerine

Sitemizin Hukuk Lisansı forumundaki iletiler arasında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Prof. Dr. Aydın Gülan'ın Hukuk Dili dersini verdiğini öğrenmemle birlikte böyle bir dersin nasıl olabileceğini düşünmeye ve merak etmeye başladım. Konuya bu dersi alanlar katkıda bulunabilirse çok sevinirim.

Hukuk dili dersi gerekli midir, gerekli ise neden, değilse neden? Hukuk dilinin gerekli olduğunu kabul edersek bu derste ne anlatılmalıdır, nasıl bir yöntem izlenmelidir? Bana göre hukuk dili dersi gereklidir, ama tek başına yeterli değildir. Eğer hukuk öğrencilerinin kendini yazılı ve sözlü ifade yetenekleri geliştirilmek isteniyorsa buna birinci sınıfta verilen Türk Dili dersinin öğretim izlencesinde değişiklik yaparak başlanmalıdır. Türk Dili dersinde ilkokul, ortaokul ve lise boyunca tekrarlanan dilbilgisi konuları anlatılmak yerine yazım kuralları, noktalama imleri üzerinde durulmalı, sözcüklerin anlamı üzerinde yoğunlaşılmalıdır.

Hukuk Dili dersinde ise hukuk terimlerinin anlamı tartışılmalı, işaret ettiği kavramla olan ilişkisi üzerinde durulmalı, eşanlamlılar, yakın anlamlılar ortaya çıkarılmalıdır. Hukuk dilinin özleşmesi gerekliliğinin toplumsal, kültürel nedenleri sorgulanmalı, tartışılmalıdır. Kavram ve terimler ekseninde sözcüklerin kültür tarihindeki yolculukları incelenmelidir. Bu yolculuğu incelerken yeni terimler türetilmeli, türetirken düşünme alışkanlık haline getirilmelidir.

Unutulmamalıdır ki yenilik ortaya koymaya çalışandan daha çok düşünen kimse yoktur.
Old 01-03-2010, 15:24   #2
halit pamuk

Yüksekokullarda Hukuk Dili Ve Adli yazışma adıyla bir ders bana doğal geliyor ama hukuk fakültelerinde hukuk dili diye bir dersin mantığını anlamış değilim. Böyle bir dersin varlığıyla da ilk defa burada karşılaştım.
Old 01-03-2010, 20:15   #3
emine d.

Merhabalar,
Benim okuduğum fakültede (İStanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi) böyle bir ders vardı. Ancak sadece Osmanlıca okuyabilmekten ibaretti,zaten çoğu kişi de belli parçaları ezberleyip geçiyordu.Bu ders bu sene kaldırıldı,zaten çoğu kişiye bir faydası da olmuyordu. Osmanlıca yazıyı okuyabilmekten ziyade hukuk dilinin öğretilmesi daha mantıklı olurdu. Çünkü 1. sınıfa gelindiğinde ve özellikle 2. sınıfta Borçlar Kanunu ile birlikte anlamını bilmediğimiz bir çok kelime ile karşılaşıyoruz. En azından bu kelimelere daha kolay muvaffak olabilmemizi sağlayacak bir ders çok faydalı olurdu. Ayrıca sınavlarda biz daha konulara alışamamış, mantığını kavrayamamışken hocalarmız akıcı bir hukuk diliyle süslü bir biçimde anlatmamızı bekliyorlar.Konuyu anlatırken de bu ifadeleri kullanınca herşey birbirine giriyor Kitap okuyanların farkı burda ortaya çıksa da yine de bazı örnekler gösterilmesi herşeyi daha kolaylaştırırdı.Kitap defter kullanmaktan çok sözlü bir konuşma dersinin hukuk öğrencileri için mesleğe adapte olma bakımından faydalı olacağı görüşündeyim.
Old 03-05-2012, 11:56   #4
magistra175

Hukuk öğrenimimin daha ilk yılında bu dersi Prof.Dr. Aydın GÜLAN'dan alma şansını yakaladığım için çok mutluyum. Bir dersin ne kadar gerekli veya gereksiz, faydalı veya faydasız olduğu, sadece dersin müfredatı ile değil, aynı zamanda dersi veren hocayla birlikte değerlendirilmedir diye düşünüyorum. Aydın Hoca'yı tanıyanlar ne demek istediğimi daha iyi anlayacaktır. Bu dersten öğrendiğim en önemli ve meslek hayatım boyunca unutmayacak olduğum şey, hukukçunun ne demek olduğudur. Diğer deyişle hukukçu ve hukuk teknisyeninin farklı şeyler olduğudur. Bunun yanısıra derste anlatılanlara gelince; İstanbul Hukuk Mektebinin ilk dönemlerinde öğrencilik yapmış olan ve sınavdan en yüksek not olan öğrencilerin sınav kağıtlarını incelendi. Bunlar incelenirken, bir olaya ilişkin açıklamalara nasıl başlanacağı, o kadar kısa bir süreçte ve kısıtlı yazı alanında anlatılmak istenenin en iyi şekilde nasıl ifade edileceği vs.değerlendirildi. Keza o dönemin diline ilişkin açıklamalarda da bulunuldu. Dersin diğer bir konusu ise Mecelle hükümlerinin incelenmesiydi. Derse ilişkin verilen notlara ulaşırsanız çok hoşunuza gideceğini sanıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi