Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idare mahakamalerinin görevsizlik kararları

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-04-2008, 13:36   #1
Av.Nur

Varsayılan İdarİ Para Cezalarinda İdare Mahkemesİnİn GÖrevsİzlİk Karari

Yetki belgesiz taşımacılık yaptığı gerekçesi ile müvekkile gıyabında 5.000 YTL.idari para cezası verilmiş.İdari para cezası 8.2.2008 tarihinde İzmir Ulaştırma bölge <müdürlüğü tarafından müvekkile gönderilmiş ve müvekkil 14.2.2008 tarihinde tebliğ almış.Müvekkile gönderilen yazıda 30 gün içinde idare mahkemesinde dava açabileceği belirtilmekte.Bunun üzerine 21.2.2008 de idare mahkemesinde tutanağın iptali istemi ile dava açtık.İdare mahkemesi 8.2.2008 günlü Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yasa ile artık adli yargı yerinin görevli olduğunu belirtmiş ve görevsizlik kararı vermiştir.

İdare mahkemesinin adli yargının görevine girdiği gerekçesi ile verdiği görevsizlik kararları üzerine yapılması gereken nedir?İtiraz yoluna başvurmadan ve kararın kesinleşmesini de beklemeden sulh ceza mahkemesine direkt müracaat etmem mümkün müdür?

Ya da kurumun Resmi Gazete'de yayınlanan yasa ile aynı tarihli olan yazısında idare mahkemesinde dava açmamız gerektiğini bildirdikleri gerekçesi bölge idare mahkemesine itiraz edersem bir sonuç alabilir miyim?

Sulh ceza mahkemesine itirazlar tebliğden itibaren 15 gün içinde yapılması gerekli.Bu durumda süreyi kaçırmış oluyor muyum?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 03-04-2008, 14:03   #2
ahmetyılmaz

Süresinde başvurunuz bulunmaktadır. (14/2/08---21/02/2008)Bu nedenle yanlış mahkemede dava açmısta olsanız süresinde başvuru yaptığınız için, sulh ceza mahkemesine yapacağınız başvuruda süre yönünden bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum
Old 03-04-2008, 15:16   #3
FYLOZOF

Sayın meslektaşım, İdare mahkemesine, bir dilekçe ile baş vurarak, dosyanın görevli olan ...... Sulh Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep edeceksiniz.(Tebligat masrafları vs.. sizned alırlar) Böylelikle Görevsizlik kararı kesinleştiğinde, mahkeme, dosyayı görevli mahkeme olan ...... Sulh Ceza Mahkemesine gönderir.
Old 03-04-2008, 15:53   #4
Av.Nur

Alıntı:
Yazan FYLOZOF
Sayın meslektaşım, İdare mahkemesine, bir dilekçe ile baş vurarak, dosyanın görevli olan ...... Sulh Ceza Mahkemesine gönderilmesini talep edeceksiniz.(Tebligat masrafları vs.. sizned alırlar) Böylelikle Görevsizlik kararı kesinleştiğinde, mahkeme, dosyayı görevli mahkeme olan ...... Sulh Ceza Mahkemesine gönderir.

cevabınız için teşekkür ederim.Ancak adli yargı ve idari yargı farklı yargı düzeni olduğu için dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesini idare mahkemesinden isteyemiyorsunuz.Görevli mahkeme İdari yargı düzeni içindeki bir mahkeme olsa idi,bunu talep edebilecektim.
Old 03-04-2008, 16:30   #5
Av.Nesrin

Yargı yolları arasında dosyanın görevden reddinde dosya adliye mahkemelerinden idare mahkemelerine gidecekse 30 günlük süre içinde (görevsizlik kararının kesinleşmesinden itibaren) idare mahkemesinde yeni dava(gönderme kararı yok), idare mahkemelrinden adliye mahkemelerine gelecekse 15 gün içinde yeni dava diye biliyorum. Emin olmak için yasa maddesini bulmaya çalışacağım.
Old 03-04-2008, 17:23   #6
Av.Nesrin

Tekrar merhaba;
İYUK m.9 Görevsiz yerlere başvuru başlığıyla 30 günlük süreyi bulmuş olmama rağmen idari yargı yolundan adli yargı yoluna başvurmak için bildiğim zihnimde kalmış olan 15 günlük süreye dair HMUK'ta bir düzenlemeye raslamadım. Bu konuda bilgisi olan beni aydınlatabilirse çok memnun kalacağım.Doğru mu biliyorum acaba ve yasa maddesi hangisi.Şimdiden herkese teşekkürler.
Old 04-04-2008, 13:09   #7
Av.Nesrin

Kendim sorup kendim cevaplıyorum.Ama olsun buldum buldum!!!

İdari yargı yolundan Adli yargı yoluna gidecek davalar için Hmuk'ta özel bir düzenleme mevcut olmayıp m.27 ve 193'ün uygulanması gerektiği belirtiliyor.(Baki Kuru)

Bu durumda idare mahkemesinin görevsizlik kararının temyiz süresi geçerek kesinleşmesi veya danıştayın onama kararının tebliği tarihinden itibaren 193 gereği 10 günlük süre içinde davanın adli yargı kolunda yeniden açılması gerekir.

Bir önceki cevabımdaki 15 günlük süreyi 10 gün olarak düzeltiyorum.Herkese iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi