Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aracın hurdaya çıkarılması ve trafikte kayıtlı olan malikin vergi borçlarını ödemesi

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 4,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-10-2007, 12:05   #1
av. mustafa

Mesaj aracın hurdaya çıkarılması ve trafikte kayıtlı olan malikin vergi borçlarını ödemesi

merhaba iyi günler.benim başımda bir olay var ve de baya karışık bir durum.
Müvekkilime ait 1981 model bir pkap bulunmakta.Ancak müvekkilim söz konusu aracı 1996 yılında bir galericiye satması için veriyor.Galerici de müvekkilime ben aracı en kıza zamanda satarım ö yüzden aracın tescilini trafikten ben almayayım sattığım kişi alır boşuna masraf yapmayalım diyor.Ancak galerici müvekkilimden kendi adına aracın satışı konusunda vekalet çıkarmasını söylüyor.Müvekkilim de vekaleti çıkarıyor ve galerici aracı A şahsına satıyor.Müvekkilim daha sonra başı ağrımasın diye galericiye çıkarmış olduğu vekaleti noterden tekrardan iptal ettiriyor.Galericin satmış olduğu A şahsı da müvekkilime ait aracın kaydını kendi üstüne almıyor. Sonra A şahsıda hurdacılıkla uğraşan başka bir şahsa bu aracı satıyor. Şu an aracın ne durumda olduğu faiili meçhul.En son duyulanlara göre araç çalışmaz durumdaymış ve trafiğe çıkacak durumda değilmiş.Aracın hurdaya çıkıp,parçalanıp parçalanmadığı da belli değil.
Araç hala trafik de müvekkilim adına kayıtlı olduğu için vergi dairesi aracın vergi borçları için müvekkilime başvurmakta.?
Ayrıca müvekkilimin aracı sattıktan sonra alan şahısların da işlemiş olduğu trafik suçlarından dolayı borçları da müvekkilimden talep edilmekte.?
Bu durumlar karşısında benim izlemem gereken yol ne olmalı.Site içresindeki birkaç açıklamaya baktım aslında ama kafam daha da karıştı bakınca.Kimi arkadaşımız mülkiyet kaydının düzeltilmesi içini hukuk mahkemelerinde davaaçılmalı demekte,kimi arkadaşımız sicilin terkini için idare mahkemesine dava açılmalı demek de, kimi arkadaşımız da vergi mahkemesinde dava açılmalı demekte.Ben bu yollardan hangisine başvuracağımı anlayamamış bulunmaktayım.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 11-10-2007, 22:12   #2
sailor1981

öncelıkle çok karmaşık ve zor bır durum.
evvela şunu tespit edelim aracın trafikte halen sizin adınıza kayıtlı olması şu ana kadar doğmuş tüm vergi, ceza vs.den sizin sorumlu olacağınız anlamına gelir.
Cebri tescil davası açma şansınız yok zira siz aracı noter satışı yapmadan vermişsizniz.Elinizdeki sadece satış yetkisi vern vekalet dolaytısıyla cebri tescil imkansız.Bu dava için noterden satış gerekli.
Vergi mahkemesinde dava açmanız tahakkuk eden vergiler açısından önem arz eder.Kal dı ki araç sizin adına olması dolayısıyla bu davada da hiç şansınız.
Akla yatkın tek yol İdare Mahakemesinde sicilin terkini için dava açmak gibi gözüküyor.Ancak maliye yine karar tarihine kadar olan tüm vergileri sizden tahsil eder.
Bu davayı açmanız şart gözüküyo zira aracı hurdaya ayırmak için trafik vergi borcu yoktur yazısı istiyor.
Old 15-10-2007, 11:42   #3
av. mustafa

öncelikle vermiş olduğunuz cevap için teşekkürler. ancak aracın hurdaya çıkarılıp çıkarılmadığından bihaber durumda olduğumuzu hatırlatmak isterim. Yani aracın son alan hurdacı şahısın aracı yasa dışı yollarla hurdaya çıkarıp parçalayıp parçalamadığını yada aracın hala kullanılabilir durumda olup olmadığını ve de alan şahsın aracı kullanmakta olup olmadığını bilmemekteyiz. Sizin vermiş olduğunuz cevaplar aracı son alan hurdacının aracı hala kullanmasına ilişkindir. Ancak diyelim aracı alan son hurdacı aracı kullanmıyor ve de illegal yollar ile aracı parçalamış ise ve de ortada böyle bir araç yok ise bizim izleyeceğimiz yol ne olmalıdır. aracı yasl yollarla hurdaya cıkarmak için aracın bütün vergi borçlarının ödenmiş olması gerekmektedir. Aracın vergi borcunu ödemeyen ve de buna rağmen aracı hurdaya çıkarmış olan ve de parçalayan son alıcıya karşı ne yapılmalıdır?
Old 15-10-2007, 12:05   #4
avukat-21

Müvekkilinizin galericiye vekalet çıkardığı tarih ile,vekaleti iptal ettirdiği tarih arasında,araç satışı yapılmış ise;yani galerici kendisindeki vekalete istinaden aracı bir başkasına satmış ise,ancak,alan kişi trafikte yapılması gereken tescil işlemlerini yerine getirmediyse,tüm vergi ve borçlarını ödedikten sonra rücu yolu ile ilgilelerden talepte bulunabilirsiniz...Ancak,çıkarılan vekalet iptal edildikten sonra araç satışı olmuşsa bu takdirde,vekaletsiz yapılan iş geçersiz olacağından ve dolayısıyla,araç halen müvekkilinizin adına kayıtlı olduğundan,araç ile ilgili tüm borçlar müvekkilinize aittir ve üzgünüm rücu ile diğerlerinden de talep edemezsiniz...Sanırım.
Old 15-04-2016, 10:00   #5
KBRHRGL

Varsayılan aracın hurdaya çıkarılması ve borcun silinmesi hakkında

Alıntı:
Yazan av. mustafa
merhaba iyi günler.benim başımda bir olay var ve de baya karışık bir durum.
Müvekkilime ait 1981 model bir pkap bulunmakta.Ancak müvekkilim söz konusu aracı 1996 yılında bir galericiye satması için veriyor.Galerici de müvekkilime ben aracı en kıza zamanda satarım ö yüzden aracın tescilini trafikten ben almayayım sattığım kişi alır boşuna masraf yapmayalım diyor.Ancak galerici müvekkilimden kendi adına aracın satışı konusunda vekalet çıkarmasını söylüyor.Müvekkilim de vekaleti çıkarıyor ve galerici aracı A şahsına satıyor.Müvekkilim daha sonra başı ağrımasın diye galericiye çıkarmış olduğu vekaleti noterden tekrardan iptal ettiriyor.Galericin satmış olduğu A şahsı da müvekkilime ait aracın kaydını kendi üstüne almıyor. Sonra A şahsıda hurdacılıkla uğraşan başka bir şahsa bu aracı satıyor. Şu an aracın ne durumda olduğu faiili meçhul.En son duyulanlara göre araç çalışmaz durumdaymış ve trafiğe çıkacak durumda değilmiş.Aracın hurdaya çıkıp,parçalanıp parçalanmadığı da belli değil.
Araç hala trafik de müvekkilim adına kayıtlı olduğu için vergi dairesi aracın vergi borçları için müvekkilime başvurmakta.?
Ayrıca müvekkilimin aracı sattıktan sonra alan şahısların da işlemiş olduğu trafik suçlarından dolayı borçları da müvekkilimden talep edilmekte.?
Bu durumlar karşısında benim izlemem gereken yol ne olmalı.Site içresindeki birkaç açıklamaya baktım aslında ama kafam daha da karıştı bakınca.Kimi arkadaşımız mülkiyet kaydının düzeltilmesi içini hukuk mahkemelerinde davaaçılmalı demekte,kimi arkadaşımız sicilin terkini için idare mahkemesine dava açılmalı demek de, kimi arkadaşımız da vergi mahkemesinde dava açılmalı demekte.Ben bu yollardan hangisine başvuracağımı anlayamamış bulunmaktayım.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Mustafa Bey merhaba...
Benzer bir olay için ben de bir çıkış yolu arıyorum şu an.
Siz hangi hukuki yola başvurmuştunuz? Yardımcı olabilir misiniz rica etsem..
İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi