Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Bir kiracı sorusu daha

Old 11-02-2002, 02:27   #1
yavuz

Varsayılan Bir kiracı sorusu daha

20 yıllığına müstakil bir bina kiralayarak işyeri olarak kullanmak istiyorum. Yatırımımı garanti altına almak için mal sahibinin beni 20 yıl boyunca çıkartamamasını istiyorum. Sözleşmeye gerekli maddeler baştan koyularak beni çıkartmaya çalışmasının yolu kapatılabilinir mi (kendim kullanıcam veya sattım gibi diğer bahaneler)? Cevap evetse neler koyulmalı? USD ile kira ödersem yeni kanuna göre zam yapamayacağı doğru mu? Sözleşmede yapılacak zam miktarı ile ilgili bir madde olursa, ihtilaf durumunda o rakam mı, yoksa Yargıtay'ın belirlediği rakam mı asıl olur?
Cevap verecek herkese şimdiden çok teşekkürler.
--------------------------------------------------------------------------------
Yavuz

31-05-2000 13:33:26
Old 11-02-2002, 02:28   #2
Turhan

Varsayılan YNT:Bir kiracı sorusu daha

doğrusu 20 yıllık kontrat yapacak bir ev sahibi bulabileceğinizi hiç sanmıyorum ama (bu arada hakikaten niye kendiniz bir yer almayı düşünmediniz?) eğer bulabilirseniz yapmak istediğinizi sağlamanızın tek yolu kira kontratını ev sahibinin rızası ile tabii tapuya şerh vermek olacaktır.
Tapuya şerh verilen kontratlar yeni malikleri de bağlayacağından 20 yıl boyunca garanti altında olursunuz. 2001 yılı için kanun tarafından belirlenen kurallar hiçbir şekilde (kontrata konulacak maddeler de dahil) değiştirilemez. Ama sonraki 19 yıl için kontrattaki maddeler geçerli olacak.

01-06-2000 18:24:46

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi