Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

ceza avukatı olabilmek

Yanıt
Old 13-08-2006, 00:12   #1
m.oztop

Varsayılan ceza avukatı olabilmek

BİR ÇoĞUMUZ HUKUK FAKÜLTESİNE İLK GİRDİĞİMİZ SIRALARDA AMERİKAN ADALET VE HUKUK SİSTEMİ SANKİ BİZİM YARGI SİSTEMİMİZ GİBİ DÜŞÜNÜP,BİR GÜN O AVUKATLAR GİBİ OLMAYI HAYAL EDEREK EĞİTİMİMİZE BAŞLADIK.FAKAT BİR ANDA YAZILI YARGILAMA USULUNÜN SOĞUK ÇEHRESİ KARŞIMIZA DİKİLİVERDİ.
HAKİMLERİMİZİN CEZAYA HÜKMEDERKEN YARGITAY İÇHİHATLARINA BAĞLI KALDIKLARINI,VE BU VİZYONDA KARAR VERDİKLERİNİ DÜŞÜNMÜYORUM.
BİR HAKİMİN BERAAT KARARI VERDİĞİ BİR DOSYAYA BAŞKA BİR HAKİMİN İNDİRİM SEBEBLERİNE DAHİ HÜKMETMEDEN CEZA VERDİĞİNİ BİLİYORUZ.
BENCE AVUKATLIK BU NOKTADA BAŞLIYOR.HAKİMLERDE İNSANDIR VE HATA YAPABİLİR,BİZİM GÖREVİMİZ BU HATALARI GÖSTERMEK VE DÜZELTMEKTİR.
MAKTU VEKALET ÜCRETİ CEZA AVUKATLIĞININ AMACI OLMAMIŞTIR VE OLMAMALIDIR.
Old 28-08-2006, 13:46   #2
avhuseyinozbek

AVUKATLARA DURUŞMA SALONU AKSESUARI GİBİ BAKAN BİR UYGULAMA KARŞISINDA HALEN SÜKUT EDEN AVUKATLAR VE MESLEKİ KURULUŞLAR BU ATALETE DEVAM ETTİĞİ SÜRECE DAHA ÇOK BEKLERİZ MAALESEF
Old 31-08-2006, 23:14   #3
av.seçil

Olumlu Avukatlik Yapabİlmek...

bence duruşma salonunda zaten karar verildikten sonra yapılan savunma ''SAVUNMA ''değildir.Meslektaşlarımızın bu konuya özellikle dikkat etmelerini önemle rica ederim.Zaten ön yargılı olarak karar verildikten ,ve verilen kararı aynen kabulendikten sonra SAVUNMA MESLEĞİNE ne gerek var!!!
Old 01-09-2006, 14:52   #4
seyitsonmez

Varsayılan aksesuar degiliz.

geçenlerde cmk dan atandığım bir kaç dosyanın duruşmasına girmiştim. en son dosyaya sıra geldiğinde hakim "avukat bey bir inceleyin dosyayı karar verecem "dedi. o dosyaya öğleden sonra sıra geldiğinde hakimin" inceledinizmi avukat bey*" sorusuna cevabım... "inceledim hakim bey hakimin reddi talebinde bulunuyorum " oldu... evet ne mutala verilmiş ne savunma yapılmıştı ama hakım beyimiz kararını verdığını agzından kaçırmıştı yada nasılsa cmk dan gelmştir ilgilenmez bu avukat diye düşünmüştür.neyse yanlış düşündüğünü anladı.
Old 13-09-2006, 01:13   #5
alifatih

Alıntı:
nasılsa cmk dan gelmştir ilgilenmez

Ama düşünecek olursan, zorunlu olarak çağırdığımız müdafiler savunma yada ifadelerde 1 kelime dahi konuşmamaktalar. Söyleyecekleri şeyi katip çoktan yazmış bile... "İfadeye ekleyecek bir husus yok"...
Old 30-09-2006, 07:24   #6
Brusk

Ceza Avukatı olabilmek Hukuk fakülteside okuyan bir çok öğrenciin hayalini süsleyen bir konudur. Ancak uygulamaya gelindiğinde işlerin böyle olmadığını yada çok farklı yürüdüğünü yine hepimiz farketmişizdir. Ceza YArgılaması usülümüzde Avukatın yapabildiği çok fazla bişey yoktur aslında kim ne düşünürse düşünsün bana göre gerçek budur. HAkim o gün ne isterse o yönde karar verir. ZAten gerekçeler hazır Delilerin henüz tam olarak toplanmamış olması v esanığın sabit ikametgahıın olmaması....
Arkadaşlar dikkat edin yargılamaın ta başında biz sanığın ikametgah belgesini dosyaya ibraz ettiğimiz halde daha hakim sanığın sabit ikametgahının olmadığı gerekesiyle tutukluluk durumunun devamı hakkında karar verebiliyor böyle gülünç bişey olabilirmi?
Old 30-09-2006, 10:29   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
"avukat bey bir inceleyin dosyayı karar verecem "dedi

Sayın seyitsönmez

Ben bu sözde hakimin reddini gerektirecek bir şey göremedim:

Dosyada delillerin toplandığını, karar aşamasına gelindiğini görmek ve bunu söylemek ihsas-ı rey sayılmaz. Hakim karar verdiğini söylememiş; karar vereceğini söylemiş.

Dosyasına hakim bir hakim bence böyle yapmalı. Boşuna duruşma günleri en çok avukatlara zarar verir.

Saygılarımla
Old 10-04-2007, 23:54   #8
avbaki1948

Alıntı:
"avukat bey bir inceleyin dosyayı karar verecem "dedi
Selam;
Kararın bian önce verilmesi sanık lehinedir.Kaldıki karar vereceğim diyen hakimin ne yönde karar vereceği belli olmadığından ihsas-ı reyden bahsetmek mümkün değildir.
Geçiken adalet adalet değildir.
Saygılarlmla.
Old 27-08-2007, 12:17   #9
hukukcu66

Türkiyede hukuk eğitiminin kalitesizliği düşünüldüğünde değil sağlam ceza avukatlari sağlam avukat bile bulmak zor.Parasini verip avukat olunabilen bir ülkede ceza avukatıda yetişmeyecektir avukatta yetişmeyecektir,adalet sistemide işte bu hale gelecektir.
Old 28-09-2007, 22:59   #10
Mehmet Taşcı

Sayın meslektaşlarım, bu kadar umutsuz bir tablo çizmeyin lütfen,
Sayın hukukçu 66 çok doğru bir tespit yapış kesinlikle katılıyorum, neredeyse her ilçeye bir hukukfakültesi açtılar ve hala açıyorlar, parasını ödeyen diploma alıyor zaten, stajı da kaldırdılar ne de olsa MUHASEBECİLİKTEN daha az önemli bir iştir HUKUKÇULUK ve AVUKATLIK !
Esas meseleye gelelim: Ceza avukatlarının ceza yargılamasında GEREKSİZ VE FAYDASIZ OLDUĞU ve hatta YARGI ( karar) VE İDDİA makamlarının başka bir deyişle HAKİM VE SAVCILARIN AVUKATLARA egereksiz gözüyle baktıkları gibi bir izlenim oluştu okuduklarımdan.
BU HUSUSTAKİ GÖRÜŞLERİNİZE KESİNLİKLE KATILMIYORUM.
ŞÖYLE Kİ:
1.HAKİM VE SAVCILARIN çok ciddi mesleki problemleri vardır. Sayıları yetersizdir ve iş yükü çok fazladır. yardımcı personel, araç gereç, bina ve diğer teçhizat vs. gibi çalışma hayatını doğrudan etkileyen hususlar da cabası.
HAKİM VE SAVCILARIN birkaç yılda bir görev yerleri ve görevli olduklrı mahkemeler değiştirilmektedir. Bu durum öncelikle hakimlerin sonra da avukatların ve nihayetinde VATANDAŞIN aleyhine sonuç doğurmaktadır. Ceza yargılamasını ve ceza hukukunu tam öğrendiği anda ve verimli olmaya başlayacağı bir anda bir hakimi alıp KADASTRO hakimi veya Sulh Hukuk Hakimi yaparsanız O HAKİMDEN NASIL VERİMLİ OLMASINI BEKLERSİNİZ? HAKİMLERİMİZİN bu huusta çektikleri ÇİLEYİ AVUKATLAR olarak bizler görmezsek kim görecek.
3.Yukarıdaki hususları uzattıkça uzatmak mümkün. Bunları yazmaya ve konuşmaya gerek olduğunu sanmıyorum, zaten YARGIDAKİ PROBLEMLER ortadadır ve malesef TÜM ADLİYEYE VE TOPLUMAolumsuz yansımaktadır.
TÜM BUNLARIN SONUNDA HEM HUKUK HEM DE CEZA YARGILAMASINDA USUL HUKUKUNA RİAYET EDİLMEMEKTEDİR VE BU DURUM DAVALRIN EASINA ETKİ YAPMAKTADIR.
ANCAK; Özellikle Ağır Ceza mahkemeleri ve Asliye Ceza mahkemelerinde HAKİMLERİN savunmayı nazara aldıklarına ve kararlarını bu doğrultuda verdiklerine çok tanık oldum.Şüphesiz bütün hakimler ve savcılar bir değildir ve görevini gereği gibi yapmayan/ yapamayan hakim ve savcılar vardır ve bu durum doğaldır. Tıpkı görevini gereği gibi yapmayan/yapamayan avukatlar olduğu gibi.
ŞUNU UNUTMAMAK GEREKİR: Mahkeme salonları şov arenası değildir. İşin esasına müessir olmayacak, gereksiz laf ve söylemlerden uzak durmak gerekir. Müvekkillere şirin gözükmek için gereksiz davranışlardan kaçınmak ve ESASA MÜESSİR husular kapsamında SAVUNMA yapmak gereklidir. İnanın bana birçok ağır ceza davsında çok az konuşarak Mahkümiyet dışında kararlar aldım ( Beraat, düşme ve davanını reddi)
Old 29-09-2007, 00:04   #11
Mehmet Taşcı

Neşeli başımdan geçen birkaç örnek

Ceza davalarında ister istemez davaya bakan hakim veya heyette baştan itibaren bir kanı oluşur. Ancak bu kanı değiştirilemez bir KANI değildir. Önemli olan sanık aleyhine ( müdafii için) mevcut delilleri çürütmek ve lehte olan delilleri ortaya koyabilmektir.
Bir davada; 65 yaşındaki bir kadın gelinine ait yeşil kartı komşusu olan hamile bir bayana haataneye gitmesi için vermişti. Hamile kadının kocası, şehir dışında çalışmaktaydı ve ekonomik bakımdan da doktora gidecek parası olmadığı için komşusunun yeşil kartını alarak hastaneye gitmişti. Muayene esnasında doktor durumu fark ediyor ve tutanak tutularak durum savcılığa bildiriliyor. Ağır cezada dolandırıcılıktan ( resmi evrak- yeşil kart), hem 65 yaşındaki müvekkilim hem de hamile kadın hakkında dava açıldı. Deliller kısa sürede toplandı ve 3. celsede savcılık " dolandırıcılıktan mahkümiyet" talep ederek müteala verdi. Resi bana söz verdiğinde kısaca ve sözü uzatmadan şöyle bir savunma yaptım: Yeşil kartın ilk sayfasında kart hamilinin fotoğrafı vardır, görevli doktor fotoğrafa ve hastanın üzüne bakarak hastanın gerçek kart hamili olup olmadığını rahatlıkla anlayabilir dedim. devamla, bu haliyle yeşil kartta değişiklik yapılmamıştır ve bu durumda KANUNUN ARADIĞI HİLELİ DAVRANIŞTA BULUNM ŞARTI gerçekleşmemiştir. diyerek BERAAT talep ettim. HEMEN SAVCILIK mütealasını değiştirdi ve savcılık makamı da BERAAT yönünde mütealada bulundu. mahkeme de beraat kararı verdi. SAVCI VEYA HAKİM yeşil kartın nasıl bir kart olduğunu bilmeyebilir, görev müdafii düşmektedir.
SAVUNMAYI NE ŞEKİLDE YAPMAMIZ GEREKTİĞİ ÇOK ÖNENMLİDİR.
ÖZELLİKLE AĞIR CEZA MAHKEMELERİNDE sanık lehine en ufak bir şüphe varsa sanık lehine karar verilmektedir.
Eylül başında icra ceza mahkemesinde anı gün 900 küsür dosya ile duruşmaya çıkan mahkeme/ hakim gördüm. Şimdi Ne yapsın bu hakim?
ŞÖYLE BİR SORU SORALIM. Biz hakim olsaydık; küçüğe cinsel istismarda, tacizde bulunan birini tutuklamaz mıydık? veya bıçakla mağdurun dalağını kesen sanığı.
Adam elini kolunu sallayarak suç işliyor ve suçun işlendiğine yönelik ortada kuvvetli deliller varsa tutuklamaz mısınız?
Bir defasında kasten öldürme suçundan dolayı bir müvekkilimtutuklandı. Genç bir çocuktu, kendisi ile beraber 3 kişi daha tutuklanmıştı. Ancak tutuklanan kişilerin şahsı öldürdüklerine dair en ufak bir delil mevcut değildi. TUTUKLMAYA İTİRAZ ettim, reddedildi. 3 hafta sonra tekrar TAHLİYE TALEBiNE BULUNDUM 5271 S.K. ( l04.md.) yeni tayin olup gelmiş bir hakim TALEBİ inceledi ve bilin bakalım ne oldu. SİNİRLENDİ VE DERHAL TAHLİYE KARARI VERDİ.
CEZA YARGILAMASINDA ÇARELER TÜKENMEZ.ISRARLA HUKUKİ YOLLARIN TÜMÜNÜ GEREĞİ GİBİ KULLANMAK GEREKİR.
Suçu işlediği ortad olan bir SANIĞI ipten alacak cambaz değiliz.
Önemli olan HAK VE HAKKANİYETE UYGUN BİR HÜKÜM VERİLMESİNİ SAĞLAMAKTIR.
Selam ve saygılarımla
Old 26-10-2007, 10:44   #12
Adem Uçar

Sayın Mehmet Taşçı'nın fikirleri güzel örnekleri ümitlendirici, bu tür örneklere rastlamamak mümkün değil. Ancak üzerinde durulması gereken bu tür örneklerin istisna değil kural olmasıdır. Bu tür örnekler rast gelinen örnekler değil zaten devamlı yaşanmakta olan örnekler olmasıdır.
Yahu arkadaşlar hakimlik zor bir meslek değilki, usul hükümlerini uygula, taraf vekilerinin istedikleri delilleri topla, yetmedi içtihat sunmalarını da iste, bütün dosya tamamlanınca otur dosyayı başından başlayarak sonuna kadar incele ve kararını ver. Bu aşamaya kadarda asla fikir oluşturma. Bu sistem uygulandığında ve delillerin tartışılmasını taraf vekillerine ayrıca savcılığa bıraktığında, hakimin yapması gereken sadece duruşmanın idaresi ve en sonuda dosyayı incelemesinden ibaret değilmidir. Bu sistemi uygulamak çokmu zordur. Selamlar
Old 07-12-2007, 11:22   #13
raistlin

Alıntı:
Yazan seyitsonmez
geçenlerde cmk dan atandığım bir kaç dosyanın duruşmasına girmiştim. en son dosyaya sıra geldiğinde hakim "avukat bey bir inceleyin dosyayı karar verecem "dedi. o dosyaya öğleden sonra sıra geldiğinde hakimin" inceledinizmi avukat bey*" sorusuna cevabım... "inceledim hakim bey hakimin reddi talebinde bulunuyorum " oldu... evet ne mutala verilmiş ne savunma yapılmıştı ama hakım beyimiz kararını verdığını agzından kaçırmıştı yada nasılsa cmk dan gelmştir ilgilenmez bu avukat diye düşünmüştür.neyse yanlış düşündüğünü anladı.
Sayın Seyit, reddi hakim talebi nasıl sonuçlandı?
Old 07-12-2007, 15:28   #14
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan raistlin
Sayın Seyit, reddi hakim talebi nasıl sonuçlandı?

Sevgili Meslektaşım!

Demiştim ya anladı hatasını diye. Ben öyle deyince yüzüme dahi bakamadan "Avukat bey isterseniz süre verelim" dedi iki kez. Mahcubiyetini hissetdiğinden üzerine gitmedim bende. Yani ısrarcı olmadım red talebi konusunda.

Bundan sonra daha dikkatli davranacağından eminim.
Old 08-04-2008, 11:42   #15
kmaral

Hakim arkadaşlarda bu bahsedip eleştirdiğimiz sistemin ezilen taraflarıdır o yüzden azimle ve kararlılıkla fedakarca çalıştıklarını unutmamalıyız..Bu sistemin çarpıklıklarını biz avukalat avukat adaylları ve hakim savcılar el birliğiyle düzeltebiliriz...Reddi hakim istediniz haklılığınıza hakimin tutumunun yanlışlığına inandınız ee sonra istediğinizi alınca menfaatiniz gereği bıraktınız peşini iyi mi ettiniz??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi