Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davasında hakimin tarafsız olmadığını gösteren tavrıları / hakimi reddedebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 11-04-2011, 15:46   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma davasında hakimin tarafsız olmadığını gösteren tavrıları / hakimi reddedebilir miyim?

İyi günler,
Eşim beni dövdüğü için evimi terk ettim ve boşanma davası açtım. Bir senedir hem ceza hem de boşanma davamız sürmektedir. Ben ve çocuğum ailemin yanında, farklı bir şehirde kalıyoruz. Çocuğum küçük ve mesafe uzak olduğu için bir senedir davalara katılamadım. Boşanma davasında mahkeme sanki kusurlu benmişim gibi benim hesaplarımın incelenmesi kararı alınca kanıtlarımı toplayarak ilk defa mahkemeye katıldım. Kanıtlarımı ve yazılı ifademi hakime sundum. Konuşmak istediğimi söylediğim halde izin vermedi.
Bunun yanı sıra beni çok rahatsız eden iki sözü oldu.
1- Karşı tarafın avukatı boşanmanın reddini istedi. Ben de daha fazla şiddet görmek istemediğimi belirttim. Bunun üzerine hakim bana sen şimdi şiddet mi görüyorsun dedi. Avukatım bir senedir ayrılar dedi. Ben de eşimin beni dövmesi nedeniyle evimden ayrılmak zorunda kaldığımı söyledim. Bunun üstüne hakim o geçti diye cevap verdi.
2- Eşime iki haftada bir çocuğumuzu görme yetkisi verildi. Kurban bayramından beri çocuğumuzu görmeye gelmiyor. Mahkemede çocuğumu göremiyorum. Uzak mesafe. Zaten icra yolu ile görmek de zor vs. dedi. Bunun üzerine hakim benim avukatıma dönüp "İcra yoluyla çocuğu görmek velayeti olumsuz etkiler." dedi. Avukatım biz yasal hakkımızı kullanıyoruz diye cevap verdi. Ben de eşimin çocuğu kaçırmakla beni tehdit ettiğini, çocuğumuzu internet üzerinden gördüğü halde önceki mahkemelerde görmediğini söyleyerek yalan beyanda bulunduğunu ve benim bu gördüğüne dair kanıtları daha önce mahkemeye sunduğumu söyledim. Mecburen icra ile göstermek zorunda kaldık dedim. Ama hakim beni dinlemedi. O sırada zabıt yazdırdı.
Açıkçası velayet konusunda söylediklerini göz dağı vermek olarak algıladım.
İşin kötü tarafı bu konuşmalar zabıta geçmedi. Avukatımda zabıta geçmesi için uyarıda bulunmadı. Ben de ilk kez katıldığım için aklıma gelmedi. Bu konuşmalarla ilgili kayıt yok. Mahkemede olan kişiler dışında tanıklık eden yok. Bu kişiler de tanıklık yapar mı bilmiyorum. Bu konuda ben ne yapabilirim? Hakimin değiştirilmesini talep edebilir miyim? Hakimi şikayet edebileceğim bir merci var mı? 3 yaşındaki çocuğumun benden alınmasını ve bakıcı elinde büyümesini istemiyorum. Lütfen bana yardımcı olun.
Old 12-04-2011, 09:18   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Davanızı takip eden avukatınız dosyayı ve duruşma ortamını en iyi bilen kişidir.Hakimin tarafsız davranıp davranmadığına ve velayete ilişkin görüşmenizi avukatınızla yapmanız uygun olur.

Hatırlatalım ki siz davaya davacı asil olarak katılıyorsunuz ve davanın tarafısınız.Bu nedenle hassas olmanız doğaldır.Fakat avukatınız profesyoneldir ve hukuk bilgisi ile olayları soğukkanlı olarak değerlendirecektir.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi