Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ortak Alanlarin Kullanimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-12-2010, 10:11   #1
tolga doğan

Varsayılan Ortak Alanlarin Kullanimi

Herkese iyi çalışmalar

Müvekkilim 2 bloktan oluşan bir sitede kat malikidir. Site yönetim planında her blokta bulunan, zemin ile otopark arasında yer alan kat üzerinde o blokta yer alan kat maliklerinin tasarrufta bulunabileceğine ilişkin düzenleme mevcut. Bu kat Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre ortak kullanım alanı niteliğinde ancak, yönetim planında bu şekilde bir madde var. Her iki blokun da kendi bloklarına ilişkin işlemleri yürütmek üzere ayrı ayrı blok kat malikleri kurulu mevcuttur.

Müvekkilimin ikamet ettiği blok kat malikleri kurulu, bahsetmiş olduğum kat şu anda genel depo olarak kullanılmakta olup, almış oldukları karar ile bu katı duvarlarla bölümlere ayırarak o blokta yer alan her kat malikinin özel kullanımına tahsis etmek istiyor. Diğer blok kat maliklerinin, ortak kullanım alanı olarak belirtilen bu alandaki tasarrufu engellemek hakları var mıdır? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 01-12-2010, 15:43   #2
tangela

Buna benzer bir dava tarafıma açıldı.Benim davamda ben sitenin vekilliğini yaptım. Davacı sitede bulunan buna benzer bir alanda site yönetiminin herhangi bir tasarruf yapmasını engellemek için bize apartman yöneticisi dava açtı.Bizde site olarak bu alanı depo olarak kullanıyorduk. Davasında her apartmanda sığınak olması gerektiğini ve yönetim planında da buranın sığınak olarak gösterildiğini iş bu sebepten buranın depo olarak kullanılmaması gerektiği iddiası ile müdahalenin meni davası açtı. Davacı usul hataları yaptığı için davayı kaybetti fakat hata yapsaydı kazanılacak bir dava olduğunu düşünüyorum .

Kısacası
1- Yönetim planında dava konusu edilecek yerin nasıl geçtiği çok önemli
2-Yönetim planında mutlaka sığınak olarak gösterilen bir yerin olması gerekiyor.Anladığım kadarı ile sizin sitede sığınak olabilecek en uygun yer orası
3-Sizde buranın sığınak olması gerektiğini iddia edebilir ve müdahalenin meni davası açabilirsiniz.

Blok kat malikleri kurulu bu konuda henüz tam bir karar vermemiş.Eğer karar verirlerse yapılan toplantının unsurlarına dikkat etmenizi öneririm (Kat maliklerine toplantı gün ve saatinin toplantıdan en az 15 gün önce yazılı olarak posta yolu ile bildirilmesi,çoğunluk sağlanamazsa diğer toplantı tarihi arasında en az 7 günün bulunması,toplantı ve karar sayısı v.s ) Eğer toplantının unsurlarında bir eksiklik varsa kat malikleri kurulu kararına itiraz ederek dava sonuçlanıncaya kadar tasarruf yapılmasını engelleyebilirsiniz.Fakat dava açabilmeniz için toplantıya katılıp itirazı kaydınızı tutanağa geçirmeye unutmamanızı tavsiye ederim. Benim davamda mesken davacının eşinin üzerineydi.Davacı davayı eşinin değil kendisinin açmasından dolayı kaybetti. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi