Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Akıllı Kart Bulunamadı - UYAP sistemine giriş

Yanıt
Konu Notu: 5 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2010, 09:13   #31
Av.Barış

nihayet geldi.
Old 03-05-2010, 16:06   #32
ibrahim köseoğlu

Varsayılan e güven

Arkadaşlar bu tür sorunlar bazen teknik destek gerektiriyor. Haliyle çoğumuz bu konuda doğal olarak bilgi sahibi olmayabiliriz. Bunun için e imzanızı aldığınız şirket çok önemli.
Biz E GÜVEN denen şirketten aldık fakat bilgisayara kurulumda sorun yaşandı. Destek için şirketi aradık. Tavırlar zaten satış yapılıncaya kadar düzgün. Ondan sonrası umurlarında değil. Telefonu yüzünüze kapatıyorlar. Muhtemelen bizle konuşurken, bayan arkadaşın sevgilisi cepten aradı, onunla konuşmayı yeğledi ) Tekrar arayınca 45 dakika telefonda bekliyorsunuz ama yine de sonuç olumsuz.
Neyse demek istediğim alacağınız şirketin teknik desteği hakkında bilgi edinmeden sertifika almayın. Zira teknik sorunların çözümünde bu çok önemli. Ben e güveni tavsiye etmiyorum
Old 03-05-2010, 16:19   #33
Av.Pınar Cerit

Elektronik imzamı E-güvenden aldım. Bilgisayarımda windows vista kurulu, elektronik imzayı kurmam için gönderilen CD' de ise vistaya uyumlu program yok. Kurulumu CD içerisindeki programlardan yapmak istediğimde ise bilgisayarımda yüklü diğer programlar çalışmıyor. Bu sorunu çözmek için firmayı aradım ama teknik servise bir türlü ulaşamadım. Ya cevap vermiyor, ya telefon kapanıyor ya da dakikalarca hatta bekletiliyorum. İşini profesyonel yapan bir şirket telefonu ikiden fazla çaldırmaz, ama nerede profesyonellik. 15 dakikadan fazla hatta bekletildim. Müşteri memnuniyetinei ve satış sonrası destek hizmetine önem verilmeli. Aldığınız üründen memnun kalmanız bunlara da bağlı. Unutulmamalı en iyi reklam üründen memnun kalanların yaptığı yorum ve tavsiyelerdir. Ben şu an aldığım elektronik imzayı kullanamıyorum ve bu firmadan elektronik imza almanızı tavsiye etmiyorum. Ucuz etin yahnisi..
Old 24-04-2011, 22:30   #34
avukatilhan

Varsayılan win 7 64 bit te akıllı kart okuyucu hatası

Ben, yeni bir laptop satın aldım, win 7 kurulu vaziyette idi. iki yıldan bu yana e- güven kırmızı token ile rahat bir şekilde uyap'a girip elektronik imzamı da kullandığım halde şu an bu bilgisayarımda hiç bir hizmet alamıyorum. Avukat.uyap.gov.tr'ye girdiğimde " sayfada hata" ibaresi geliyor ve şifre girme ekranı hiç bir şekilde çıkmıyor. ayrıca uyap döküman editöründe "akıllı kart okuyucu hatası" alıyorum. e-güven'in ana merkezini de aradım, ancak çözüm yok. E-güven'in gerekli programlar kısmından tüm sürcüleri, yazılımları tekrar tekrar indirdim, javanın 64 bit'ini kurdum, anca sonuç alamadım. Kısacası öncekibilgisayarımda xp kurulu ikan sorunsuz hizmet alırken, şu an uyaptan hiç bir şekilde faydalanamıyorum. Sn. Onur Yaşar'ın bu konuda iyi araştırma yaptığını düşünüyorum. Mümkün ise bana yardımcı olursanız sevinirim.
Old 24-05-2012, 14:13   #35
Av.Melih Tatlı

Arkadaşlar aynı sorunu ben de yaşadım, bunun üzerine UBAP üzerinden E-imza ile UYAP'A giriş yaptım biraz dolaylı bir yol ama işe yarıyor
Old 12-07-2012, 09:45   #36
Av.Melih Tatlı

Sayın meslektaşlarım bu sorun ben de Türktrust'u tercih ettiğim için meydana geliyormuş, Tübitak üzerinden akıllı kartımı okudu sistem ve şuan sorunsuz çalışıyor.
Old 14-09-2012, 22:16   #37
vedatgurer

Varsayılan elektronik imza tecrubemi paylasmak isterim...

Vakifbanka gidip bir hesap actirdim. caglayan adliyesinde, 2 gun sonra hesap karti geldi, birkac saat sonra alistigimdan farkli olarak 5 haneli bir sifreyi degistirip karti aktiflestirdim.

bir pazartesi idi, barobirlikten kredi kartini basip 99tl.sina 3 yillik birsey aldim. formu da duzgun doldurdum. cumaya baromdan sms geldi.

bizim baroya tel ettim, elden almaya gittim. benim barobirlikte doldurdugum form imza icin onume geldi, ve birkac sayfa daha imzalayip zarfi teslim aldim, bir de cd verdiler.

eve gec geldim (saat 18den sonra yardim hatti calismiyor, uzaktan yardim icin minik bir yazlim koymuslar, ekrana bir grup anlamsiz rakam grubu getirip, telefonda bunu yetkiliye soylememizi istiyor, ama yetkili dukkani kapatmisti)

is basa dusunce saat 20.00 gibi pc basinda debelenmem basladi.. tabii usb uclu birsey gorunce hemen soktum.

oncelikle, kesinlike en son versiyon windows 7/64bit bu "kart okuyucu" tipini otomatik tanimiyor, ne menen bir alet ise, windows ile anlasamamis, dunya bu okuyucuyu bilmiyor.

acele ettik, el kitabini okuyalim dedim.

Cd.den cikan palma64 yazilimi sorunsuz yuklendi. tabii, bunun mumkun olamayacagini hissettiginden midir nedir? yeni versiyon var uyarisi verdi, 2 saniyede birseyler daha yukledi, ha tamam derken, yine ayni uyari, haydiiii, belki sirayla birikmisleri update ediyordur...

20 kere update istedikce verdim, nihayet jeton dustu versiyon numarasina baktim not ettim, 5 kere daha update istedikce verdim.. versiyon no ayni... neyse zararsiz bir bug varmis.. ozensiz bir yazilim deyip notu verdim, program cakti ama mecburuz.. koca baro birlik buna layik gormus bizi, aktivasyon icin lazim. bu programlari yazalara kullantirtmak gerekiyor once.. bir gorsunler yazilimlarinin nasil isledeigini..

ama kart okuyucu driver sorunu yine duzelmedi... (yani usb deliginden soktugunuz, icinde sim kart benzeri bir kart sokulmus olan araci alet) pc tarafindan taninmadigindan driver bulunamadi deyip durdu, o delik, bu delik, ondekilerde elektrik azdir belki, arka delik... yok. tanimiyor.

sistem, aygitlar, portlar... hep soru isareti... tanimiyor.

ara verip, uyap icin gerekecek programlari yukleyelim bari dedim. haydaa... uyap websitesinde java calistirilamadi diye bir suru laf... anlasildi, yine is basa dustu.

uyap editor yukledim, acilmadi, javayi begenmiyor.. neyse..
bende eski java yoktu ama, websitesinde eskisi var diye eskiyi yukledim, tabii ki olmadi, yine uninstall. en son versiyonu tekrar yukle... fx2 tipindeki java varsa onu da sok at, lazim degil, son versiyonu guzel..
neme lazim diye; https://avukat.uyap.gov.tr/avukatpor...ayis/eimza.pdf adresindeki 64 bit pc.ler icin yazili islemi de yap....
websitesi calisir hale geldi, mesajlar filan akiyor..

arada bir uyap dokuman editorunu acip, sirayla butun imza kutuphanelerini deneyip, evraki imzalamaya calisiyarum, akilli kart okunamadi, kart yok, filan deyip duruyordu, sonralari kart okuyucusu bulunamadi demeye basladi..

driver sorununu halletmek lazim.. https://e-imza.barokart.com.tr/Yardim.aspx sayfasi ile dost olduk, bir browserda hep acik duruyor.. butun sertifikalari yukledim, cunku yargitay websitesinde filan da, gecersiz serfiika deyip, uyari verip duruyor pc, belki ona da yarar.. hangi cilgin bana zincir vuracakmis sasarim...

suruculer bolumunden indirdikce, zarftan cikan usb uclu aletin, omnikey diye bir firmanin mali oldugunu anladim, okuyucunun arkasina nihayet baktim.. omnikey 6121.. simdi tamam!! dedim, downloads, aman o ne.. 2009dan beri ne yazdiysa hepsi duruyor, yahu hangisini yukleyecegiz.. 64 bit icin bile epey var.. bastan basladim, hepsini yukle, calistir en sonucuya geldim 22GB birsey, yakisikli bir sayfa cikti. nihayet toplamislar bir programa donusmus, aleti ariyor filan. ok dedi.

bu arada, kart okuyucunun icindeki sim karta da bir baktim, belki uzerinde yapisik birsey vardir.. sok cikar, yaptim. bildigin kart sanma, siemensinki farkli oburu farkli, bu siemens gibi.. hemen turktrust websitesindeki sik sorulan sorular.. gerekne yazilimlar sayfasi.. haydi yahu... bu kadar cok sorun mu varmis, 20 satir program saymislar bunlar da lazim diye.. neyse benimki hicbir sey degil.. bilgisayara sokmayi basardik. ama bunu nasil bir tesbih ile ifade etmeli acaba..ornegin bizim meslekte soyle olurdu sanirim; simdi bu bos sayfayi alin.. sonra daktilo lazim, bir de murekkep, parmaklainizi kullaarak yazarsiniz.. bizim ucreti pesin alalim lutfen, size ne guzel dilekce yazdik!!!

bir daha calistirmak istediginizde, programlarda hid global diye biryerin altinda duruyor, omniden aramayin..

kart okuyucuyu yine soktum.. driver bulundu!!! mujdemi isterim... ne me lazim , yine bakalim, sistem, aygit yoneticisi, baglantiya gore... omnikey 6121 static driver yaziyor, yani benim makina bunu artik tanimis olsa gerek, yoksa buraya koymazdi..

saat oldu 22.30..
hemen ac bir uyap editor v.3.00.. maalesef... hala ayni mesaj.. sisteminizde kart okuyucusu bulunamadi.. oncesinde okuyucuda serifika yok diyordu.. simdi okucuyu da tanimaz oldu, ama pc taniyor...?? progarma arizali herhald.. kaldir.

bizim barodaki uyap editoru indir, digerini bakanliktan indirmistik.. bunun versiyonu eski gibi, havelsan yazmis..

calismadi... dosya kapatilmadi filan sacmaliyor, hemen sokelim gitsin..

tekrar uki_v3.00.exe
yayinci bilinmiyor, o kadar amerikaya saygi duy, bi bir dedigini iki etme, ama is programa gelince kendi basina hareket et, senin yazilimini tanimasinlar... ne is yahu.. bir rica edin, tanitin kendinizi, acin source'u..

yukleyemiyor, acik dosya varmis biryerlerde.. kapatip acacgiz filan.. tumden registry temizlik..

hay ben boyle isn.. saat 23 oldu.. yatma vakti.. devamini da yazacagim.. ben inatla vakit feda ettim siz etmeyin..

cikmadan bir cabayla turktrust denen siteden bir de siemens kutuphanesi 64 bit yukledim. alman iyi yapmistir. belki digerlerini duzeltir diye umutla.. restrat istiyor.. devami sonra..

av vedat
Old 14-09-2012, 22:27   #38
vedatgurer

restrat sonrasi problem cikti: cardos api siemensin program tavsiye etmiyor kendisiyle birlikte iken microsoft buildin certificate propogation paralel yurumez diyor. alman mi, amerikan mi? bu tercihi birinci dunya savasinda yapmaliydik.. hayir deyip mandater kaliyorum..
vedat
Old 14-09-2012, 22:56   #39
vedatgurer

Varsayılan devam 1...

neyse sona geldik.. bu is olmayacak bu gece.

uyap editor v.300 ayri bir directryye sorunsuz yuklendi, eskisi sokulmek bilmiyor, artiklar birakiyor iceride... baska bir zaman temzileyecegim artik.

uyap editoru ac, imza kutuphanelerinden turkturst ve simens yazani sec, artik baskasini secmeyecegim bundan sonra.. sincap11 gibi birsey yaziyor her nedense bayiliyorlar boyle harf kombinasyonlarina bu tipler..

karti sok..
isik yandi ama sesler de bir gariplik var.. pc begenmedi.
sistem, aygit, hmmmm.. driver var, altinda yine sari soru isareti..

neyse editore devam, belki yer... yok: kart okuyucunuzda sertifika bulunmadi, kart dogru takilmamis olabilir veya icinde sertifika bulunmuyor olabilir ..
neyseki sadece 2 secenek var..

artik gerisi, bunu ufak odalarindan cikmadan ve uygulanmasi konusunda en ufak bir fikir sahibi olmadan yazanlar cumartesi gunu aciklar mi? ogrenmeye kaldi..

yatmaya gidiyordum, dur yahu,
son bir sey daha, bir umut, belki atladiydik... yahu aksamdan beri bu isleri bir yanda palmayi acmadan yapiyoruz!! ac palmayi, guncellemeyi pas gec, hep soracak kaderinde var, kart bilgileri, gir sifreyi.. oturum ac...
ohhhh! oturum acildi ki, oturum kapat dugmesi aydinlandi..

aman hemen uyap kapat, bir daha tazesinden ac, sincap11, imzala!!! hassss... :-) yine ayni mesaj..
kart okuyucunuzda sertifika bulunmadi, kart dogru takilmamis olabilir veya icinde sertifika bulunmuyor olabilir ..
haydi len... palma var diyor, oturum aciyor, sen kimsin? hayret ki windows da buna paralel davraniyor, akilli kartin surucusu yok diyor, ve bulamiyor.

23.45de konu kapanmistir. birinci gunku tum girisimler basarisiz. bir suru sey ogrendim. cok analari babalari rahmetle andim.

son dakikada haydi palma acikken kart bilgileri de neymis tuslayalim... yuh!!! hata 225, kart okunamadi.. temasta da sorun mu var yahut suresi mi var bu meretin, sifreyi de almiyor... bu cubuga guvenip dava acmayi sakin ola da son dakikalara birakmayin!! bence gunun en onemli dersi budur!!! unreliable ama bir yerleri milli biryerleri yabanci, bir hybrid teknoloji!!!
Old 15-09-2012, 14:46   #40
vedatgurer

Varsayılan turktrust devam...2

Sabah kalkip bir deneme daha yapayim dedim. 8de yardim telefonlari yine kapali.. 9a kadar ya sabir.

biraz arama yapinca harika bir sayfa daha!!! http://www.mugla.gov.tr/ortak_icerik...uzu_64_bit.pdf

burada b3 tane dosyayi al system32 altina sok diyor, alip soktum.. wndowsdan boykotlu programlar sanirim, ancak el ile yapiliyor bu isler..,

bir de,burada diyorki esyajini diye bir parcayi yukle, haydi bakalim yukledik ama windows yine kizdi... neyse dokumani okyunca alip elimizle yerine sokacakmisiz... soyledigi heryere windows system vs altina alip kopyaladim.

yurdumun programcisi buralari da ogrenmemizde buyuk fayda gormus ki, bunlarla biz muhatap oluyoruz...,

el yordamiyla duzeltip ciktim.

yine uyap editor... yok olmamis..

ise gittim,
oglen dondum, servise telefon... olay akisini oldugu gibi anlat...

anladim dedi.. uyap editorden turktrust yazna kutuphaneyi secmeyin! peki sincapi biraktik. akis11 diye bir baska firmaninki daha iyi calisyormus!!!! iyi de biz nereden bilecegiz bu kadar detayi.. neden senin adin yaziyor orada...

taktik, imzala dedim... imzalamaz mi!!! disciye gelince agrisi kesilen dis misali... tesekkur ettim telefonu kapattim.. hatta beklemek 3.5dk surmustu, cevap 20 sn...

sira geldi uyap kismina; asagidaki eklenti yanit vermiyor: java /TM) platform SE 7U7 durdurmak istremisiniz?

diye bir soru cikti yine... durdurmak ne kelime, hic haberim bile olmadan yap gitsin, ama durdurnca imzalayabilecek miyim? tabii ki hayir...
giremiyoruz neresiyse burasi.. editor ile ugrasmistik oradan girilir mis acaba??? yok o da bir seye yaramadi.. illa web uzerinden caliscagaiz.. benim browser chrome idi, belki ondandir...
explorerdan websitesine gelince haydaaaa bir emir daha!!!,
bilgisayarinzdaki butun java surumlerini kaldirmaniz ve java 6 update34 surumunu kurmaniz gerekmektedir. diyerek adeta beni geriye atiyor, bendeki versiyon 7 idi????? olmaaaaz!!! eskiye geri don, burasi senin kadar ileriye gidemedi daha...
java websitesinde diyor ki: Önerilen Version 7 Update 7 (dosya boyutu: 853 KB) kaynagindan mi indirmeli, yoksa uyapin anlayabildigi ve zipleyip koydugunu mu acmali? oracle websitesinde update35 var.. 34 istanbul icinse bu da izmir icin sanirim.. oldapss websitesinde buluyorum bu antika programi. jre-6u34-windows-i586.exe diye 16.21mb bir program, http://www.oracle.com/technetwork/ja...s-1733379.html adresinde de temzilenen boceklerin listesi var... yukluyorum, java7yi kaldirmadim hala.. uyap websitesi yine ayni mesaji verdi, illaki eskisinde calisacakmis, yazilimci yeteneksiziligi nedeniyle devlet boyle istiyor... gecmise donmek zorundayim, bakalim bilgisayarin baska neresini babalayacak bu gerileme hamlesi??? denetim masasi, programlar,java 7 update7, gitti... uzgunum ama edevlet boyle istedi.. 128mb yukleme.. bosa gitti.. simdi kapaniyor cunku bu yazi da javaliymis..

vedat
Old 15-09-2012, 15:18   #41
vedatgurer

Varsayılan turktrust devam 3... mutlu son..

eski model javayi yukeldim.
uyap websitesi 2 denemeden sonra calisti, yine sertifikayi tanimiyor, ama 2 kere buna guvenebilirsin dedik de yolverdi..
fakat bu sefer de akilli karti tanimiyor...
servise telefon..
444 2276 diye bir numaraya yonlendirdiler, ama bir ipucu verdi cocuk.. tubitaki secin, turktrust secmeyin o zaman calisir dedi..

walla dogru cikti!!!
dosyalirimi gorunce gozlerim yasardi... iki kere servis, birkac yuz dakika web gezintisi sonrasi vuslata erdim..

demek ki mesele neymis;
cin mali omnikey okuyucu icinde,
siemens tarafinda yapilmis turktrust akilli kart alinca,

uyap editore girerken aksi11 midir nedir, o kutuphane secilecek ancak oyle anliyor.
uyap websitesindeki avukat portaline girerken de tubitak secilecek ancak oyle anliyor.
palma acildiginda update sorusu pas gecilecek..
hicbir yeni java programi bilgisayara yuklenmeyecek..

hukukun girift yollarina alisik bizler icin daha "lawyer friendly" bir is akis semasi da beklenmezdi degil mi???

av vedat gurer
Old 17-09-2012, 17:59   #42
Mozkul

Ustad editör sorunu ; dosya açılmıyor veya imzalama sorunu yasıyorsanız Java sürümünü 6 35 olarak yüklemeniz gerekmektedir . Bu sürüm haricinde e-imza işlemi gerçekleşmiyor . Bilginize.
Old 17-09-2012, 18:37   #43
vedatgurer

Varsayılan vakifbank meselesi

webden uyapa girdik, avukat olarak portal tamam. tubitak yazip turktrust ile imza olayi...
hala java eklentisi durdurlsun mu diye soruyor ama takmiyoruz. bunu explorereda sormuyor, chrome da soruyor. mecburen good old explorer again...
uyap editor ile de anlasiyoruz, burada da akis yazip, turktrust imzasi basiyoruz.

vakifbank hesabimizin bilumum sifreleri tamam, ama bir turlu buradan yukleme yapamadim gun boyunca..
barokarta kredi kartindan 100tl koyduk fazlayi almiyor.

ayrica parayi barokarttan alip portal bakiyesine eklemek lazimmis, onu da yapinca mazaret tamam oldu.

dava acmaya cesaret edebilirsem yine yazarim.

son tahlilde;

eski gunlerdeki gibi macerali bir program sekansi olmus durumda, ama zamanla daha kullanici dostu haline gelecektir. paranoya azaldikca javanin en son haliyle, browserlarin tumuyle, sistemlerin hepsiyle anlasacaktir. devlet isi oldugu icin tesvik eden bir kapitalist prensip yok arkasinda, daha hizli veya daha kullanisli yapayim diye bir kar elde etme olnagi saglanmadikca kohne devam eder, ama diger serbest alanlar ileri gittigi icin, zorunlu olarak ceker yanina getirir. sonucta, ben meslege basladiigmda pelur kagidi ile yazıyorduk:-)

herkese kolay gelsin, bugune kadar kullanmamak icin inat ediyor ve duzelmesini bekliordum, bu kadar olmus, yetinecegiz artik...

av vedat gurer
Old 28-09-2012, 12:03   #44
tiryakim

Uyap neden açılmıyor bu sıkıntıyı yaşayanlar var mı ben 2 - 3 gündür UYAP ı açamıyorum...
Old 30-09-2012, 02:04   #45
Mozkul

Sayin tiryakim;

Uyap a bende giremedim bir kaç gün ancak www.turkiye.gov.tr
Adresinden giriş yapıp ordan avukat portala geçiş yaparsanız sorunsuz
Portala girebilirsiniz. Uyapa giriş yapamadığınızda bu yöntemi denemenizi
Tavsiye ederim.
Iyi calismalar
Old 11-10-2012, 11:01   #46
tekgent

Varsayılan Böyle sıkıntılı sistem görmedi

Merhabalar,

Söylediğiniz gibi böyle sıkıntılı bir sistem görmedim.Ofiste 20 bilgisayar var 20 sine de ayrı takla attırıyorum uyap a girebilmek için.Her gün kullanıcılardan 3-5 tanesi uyapa giremediğini rapor ediyor.Java kaldır onu yükle bunu sil.Bir sonraki gün al baştan.Hepimize kolay gelsin
Old 11-10-2012, 15:55   #47
Av. Can DOĞANEL

https://avukat.uyap.gov.tr/avukatpor.../temizleme.pdf
https://avukat.uyap.gov.tr/avukatpor...012/scozum.pdf

Portal üzerinde yapılan açıklamalara ilişkin linklerdir.
Versiyon 3.05 ile windows7'de sorun yaşamadan giriş yapılabiliyor.
Old 11-10-2012, 17:25   #48
tekgent

JAVA version 6 update 34 ü yükledikten sonra otomatik java güncellemelerini kapatın.Programı kurmadan önce diğer tüm sürümleri kaldırdığınızdan emin olun.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi