Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nişanlıyım Resmi Nikahımız Var Eşim Boşanmak Istiyor Ben Istemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 02-01-2008, 19:59   #1
Konuk

Mesaj Nişanlıyım Resmi Nikahımız Var Eşim Boşanmak Istiyor Ben Istemiyorum

merhaba konuyu kısa özetlicem.eşimle 4 ay filört ettik sonra birlikte olduk(yani bakire değilim) ve ailelerden habersiz nikah yaptık bir şekilde ailelere açıkladık düğün olmadı ailerle yaşıyoruz ikimizde bir yıldır nikah var ve eşim bende ayrılmak istiyor bunun 2 sebebi var.1. şerefsiz dedim 2.eşimden önce erkek arkadaşım vardı sevgili değil sırdaşım eşime sorunlarımı ona anlattığımı ona güvendiğimi söyledim bu yüzden aldattığımı düşünüyor.aslında ayrılmak istiyordu ve sebep arıyordu bende sebep vermiş oldum onu aldatmıyacağımı kendiside biliyo.benim ağrıma giden bu şekilde ortada bırakıyor benim haklarım nelerdir?ne yapmalıyım?
saygılarımla
Old 02-01-2008, 22:54   #2
üye8180

Sayın Konuk, eşiniz boşanmak istiyorsa, öncelikle davasını ispat etmeli kısaca, geçimsizliğe sebep olan olaylarda sizin kusurlu olduğunuzu delillerle ortaya koymalıdır. Eğer siz, eşinizin sizden ayrılmak için bahaneler aradığını, haksız olduğunu düşünüyorsanız, eşinizin açacağı boşanma davasının öncelikle reddini talep edebilirsiniz. Bu 'boşanmak istemediğiniz ' anlamına gelir. İşiniz ve geliriniz yoksa, devam eden boşanma davasında tarafınıza tedbir nafakası bağlanmasını talep edebilirsiniz. Tedbir nafakası, boşanma davası kesinleşinceye kadar işleyen bir nafaka türüdür. Eğer siz de evliliğin devam etmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, eşiniz aleyhine boşanma davası açabilirsiniz. Boşanma talep etmekle beraber, dava süresince tedbir nafakası, şartları varsa boşanma kararının kesinleşmesinden sonra yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat, mal rejiminin tasfiyesi talepleriniz ( 01.01.2002 tarihine kadar edinilmiş mallarda katkı payı, bu tarihten sonra edinilmiş mallarda katılma alacağı ) söz konusu olabilecektir. Öncelikle bir avukat yardımı almanızı, yoksulsanız bulunduğunuz ildeki, baro adli yardım / kadın hakları uygulama merkezine başvurmanızı öneririz. Umudunuzu kaybetmeyiniz.
Old 03-01-2008, 20:08   #3
Konuk

Varsayılan Nişanlıyım Resmi Nikahımız Var Eşim Boşanmak Istiyor Ben Istemiyorum

neslihan hanım,eşim aldatmayı telefeon kayıtlarında çıkartacağını söylüyor.bildiğim kadarıyla telefonda kimlerle konuşulduysa onların numarası çıkar mesajlar çıkar.özel bir durum yoksa( pkk gibi)telefonlar dinlenmiyor sanırım sizin bilginiz ne bu konuda?eşim önceden depresyon tedavisi görmüş 6 ay bu hastalığı mahkemede nasıl bir durum olabilir hakimiz gözünde?birde eşimin ne işi var nede malı var.bende ocak ayında hastanede işi başlıcam asgari ücretle sanırım bu durumda nafakada alamam sadece tazminat davası olabilir eğer söylediklerini kanıtlarsa tazminattamı alamam?siz fikriniz nedir?teşekkür ederim allah sizden razı olsun neslihan hanım,saygılarımla
Old 03-01-2008, 21:12   #4
Themis99

Sayın konuk,
Telefon arama dökümünü, talep halide, mahkeme ilgili GSM şirketinden getirtebilir. Ancak bu kayıtlarda içerik değil yalnızca arama saati ve tarihini ve aranan numarayı gösterir bilgiler mevcut olur.
Bununda tek başına (çok sık aynı numaranın aranmış olması ve saatlerce konuşulması gibi durumlar kısmen ayrık kalmak kaydı ile ) boşanmaya yeter kuvvette delil olacağını düşünmüyorum. Ancak tüm delilleri hakim takdir edeceğinden bu kayıtlarda ki bilgiler hakim de bir kanaat uyandırabilir.
Telefonlar ancak, sizin de belirttiğiniz üzere özel durumlarda dinlenebilir.

Eşinizin sağlık durumu şu an nasıl ?
Eğer daha önce ki tedavi bir işe yaramamış ve eşiniz iyileşmemiş ise ve ruhsal durumu ileri düzeyde bozuksa akıl hastalığı sebebine dayanarak boşanma davası açmanız mümkündür. Ancak eşiniz gördüğü tedavi sonucu iyileşmişse daha önce ki tedaviyi ileri sürmeniz olası görünmemektedir.

Nafaka ve tazminat kusursuz yada az kusurlu eş tarafından , kusurlu eşten talep edilir. Hakim nafaka miktarını dosyada ki delil durumuna göre belirler.
Eğer eşiniz evlilik birliğinin sona ermesinde sizin daha kusurlu olduğunuzu ispatlarsa, bu durum da tazminat ve nafaka talepleriniz büyük olasılıkla reddedilir.
Sizin mali durumunuzun eşinizden daha iyi olduğu ve yoksulluk içinde bulunmadığınız ispatlanırsa nafaka isteminiz yine reddebilir.
Burada verilmiş olan bilgiler ve yapılmış olan açıklamalar farazi ve tahmine dayalıdır.
Sorununuzun her aşamasında bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız; mali durumunuz buna uygun değilse bulunduğunuz ilde ki baronun adli yardım bürosuna müracaat etmeniz, haklarınızı güvenle kullanabilmeniz yönünden önemlidir.
Saygılar.
Old 03-01-2008, 22:36   #5
Konuk

eşimin sağlık durumu iyi sanırım ama doktorunun telefonu var doktorla konuşmam lazım.eşim üzerine mal yok benim üzerimede mal yok ailemin durumu iyi bende bu ay işe başlıcam nasipse eşim işsiz.birde ikimiz farklı şehirde yaşıyoruz ben mahkemeden avukat talep etsem benim yerime mahkemeye girebilirmi avukat?anladığım kadarıyla hiç bir hak idda edemiyorum.bu durumda anlaşmalı ayrılmak daha mantıklı birbirini yıpratmanın bir anlamı yok sanırım ilgizine teşekkür ederim çalışmanınza başarılar dilerim saygılarımla,
Old 03-01-2008, 22:46   #6
Konuk

aklıma gelmişken eşime tazminat davası açtığımda bu parayı bana ödemesse hapse girermi?tazminat miktarını neye göre belirleniyor?teşekkür ederim şimdiden
Old 04-01-2008, 10:23   #7
Themis99

Sayın Konuk,
Bulunduğunuz ilde ki baronun adli yardım bürosuna müracaat etmeniz gerekmektedir.
Bu müracaatınızda mali durumunuzun iyi olmadığını belirtmeniz ve bunu gösterir belgeleri adli yardım bürosuna sunmanız gerekmektedir.
Mali durumunuzun iyi olmadığını gösterir belgelerin neler olduğu , hangi belgelerin talep edildiği adli yardım bürosu tarafından size söylenecektir. Muhtardan alınacak fakirlik belgesi , herhangi bir geliri olmadığına dair Sosyal Güvenlik Kurumlarından alınacak belgeler bunlar arasındadır.

Adli yardım bürosu tarafından davanızı yürütmek üzere bir avukat görevlendirildiği takdirde , avukat her işlemi yapacak , duruşmalara girecek , kısacası sizin adınıza davayı yürüterek sonuçlandıracaktır.

Daha önce ki mesajlarda yer alan açıklamaların tahmine dayalı olduğu ve sizin anlatımlarınız göz önüne alınarak cevaplandığı unutulmamalıdır. Bu nedenle, boşanma ve sahip olduğunuz haklar yönünden bir karara varmadan önce yüz yüze bir avukatın hukuki yardımından faydalanılması gerektiği üzerinde ısrarla durulmaktadır.
Seçeceğiniz boşanma yolu ve sahip olduğunuz hakları kullanıp kullanmamak sizin kararınız olacaktır. Bu konuda avukatan herhangi bir karar vermesi beklenmemelidir.
Hapse girme olgusu ise tazminata hükmedilip icra takibine konulmasının ardından gündeme gelebilecek bir olgudur.
Tazminat tutarını hakim dosyaya sunulmuş olan delilleri kendi vicdani kanısına göre değerlendirerek belirler. Deliller ne kadar lehe ise tazminat tutarı o oranda yüksek olabilir. Ancak manevi tazminat tamamen hakimin kanaati ile belirlenir. Bu nedenle varsayımda bulunmak dahi hatalı olabilir.
Sorununuzun her aşamasında bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız mali durumunuz buna uygun değilse bulunduğunuz ilde ki baronun adli yardım bürosuna müracaat etmeniz önemlidir.
Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi