Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kocasının suçunu üstlenen kadına ceza yok

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2007, 15:39   #1
Ordinaryus

Varsayılan Kocasının suçunu üstlenen kadına ceza yok

BUGÜN "Anneler Günü". Tüm annelerin bu anlamlı gününü kutluyorum.

Anneler Günü’nde yazmak için beklettiğimiz, eşi için kendini feda edip, onun suçunu üstlenen, fedakar kadınla ilgili, yakın tarihli bir Yargıtay kararı var...

ALKOLLÜ TRAFİK KAZASI

Olay, Ankara’da yaşanıyor. Bir akşam yemeği ve "birkaç kadeh içkiden bir şey olmaz" diyerek yemekte içki alıp, dönüşte otomobil kullanan alkollü koca, ciddi bir trafik kazası yapıyor.

Karısı o anda, kocasının memuriyet hayatını ve ceza alırsa, sicilinin olumsuz etkileneceğini düşünüyor. Hemen ardından, gelen trafik ekibine, maddi hasar ve yaralama ile sonuçlanan kazada "aracı kendisinin kullandığını" belirterek suçu üstleniyor.

Ancak bu yanıltma, bir süre sonra anlaşılıyor ve gerçeğe aykırı olarak suç üstlenenlere uygulanan, iki yıl hapis cezası istemiyle, kadın yargılanıyor ve mahkum oluyor.

EŞİ YARARINA SUÇ İŞLEME

Mahkeme kararı, temyiz ediliyor. Yargıtay da, "kazayı üstlenen eşin lehine" aşağıdaki kararı veriyor:

"Maddi hasarlı ve yaralamayla sonuçlanan kabahat niteliğindeki bir trafik kazasında; aracı eşi kullandığı halde, eşinin olay sırasında alkollü ve aynı zamanda memur olması nedeniyle, onu cezadan kurtarmak amacıyla, soruşturma evresinde, aracı kendi kullandığı şeklinde suçu üstlenen sanığın eyleminin, 765 sayılı Türk Ceza Yasası’nın 296. maddesinin birinci fıkrasının, son cümlesindeki suçu oluşturduğu ancak, bu suçu eşi yararına işlemiş olduğundan, aynı maddenin ikinci fıkrası (Yeni Türk Ceza Yasası’nın 283/1-3) gereğince, sanık Özlem’e ceza verilemeyeceğine..." Oybirliğiyle karar verilmiş (Yarg. 6. Ceza Dairesi E.2004/6201, K.2006/2573. Tam metni için Bkz. Yargıtay Kararları Dergisi, Şubat 2007, s.384-385).

283’ÜNCÜ MADDE

Merak edenler için, Yargıtay Kararı’nda belirtilen 283’üncü maddeyi de açıklayalım.

1. Fıkra: Suç işleyen bir kişiye araştırma, yakalanma, tutuklanma ve hükmün infazından kurtulması için imkan sağlayan kimse, 6 aydan 5 yıla kadar hapisle cezalandırılır.

3. Fıkra: Bu suçun üstsoy, altsoy, eş, kardeş veya diğer suç ortağı tarafından işlenmesi durumunda, cezaya hükmolunmaz.

Hemen belirtelim, bu dava sonucu koca tamamen kurtulamadı ve "Alkollü araç kullandığı için" Trafik Kanunu uyarınca, para cezasına çarptırıldı. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/6506050.asp?yazarid=82&gid=61
Old 16-05-2007, 21:35   #2
AV.ZAFER TUNCA

Varsayılan ucuz atlatılmış:)

ucuz atlatılan bir kazanın verdiği rahatlıkla sanırım hakimlerimizin de vicdani kanaatlerini açığa çıkaran bir olay ve karar. somut olay adaletinin sağlandığını düşünüyorum. hem kaza hem de özlem hanım için ceza ucuz atlatılmış
ancak aynı kaza olayında ölüm olsaydı aynı karar çıkar mıydı; tartışılır...
karar vatana millete hayırlı olsun ve çok geçmiş olsun.
Old 21-05-2007, 10:38   #3
üye3578

Sayın Zafer Tunca, olayın ucuz atlatılması sevindirici tabiki. Ancak olay sonucu ölüm de olsa, eşi lehine suçu üstlenen kişi hakkındaki sonuç değişmezdi. Kanun maddesi yeterince açık değilmi sizce?
Old 21-05-2007, 12:35   #4
AV.ZAFER TUNCA

Alıntı:
Yazan zeynel
Sayın Zafer Tunca, olayın ucuz atlatılması sevindirici tabiki. Ancak olay sonucu ölüm de olsa, eşi lehine suçu üstlenen kişi hakkındaki sonuç değişmezdi. Kanun maddesi yeterince açık değilmi sizce?
size kesinlikle katılıyorum zeynel bey. ancak ben ölüm olsaydı sonucun aynı olacağına kesinlikle inanmıyorum. sizin de bildiğiniz gibi kanun maddeleri, özellikle ceza hukukunda, gayet açık olmasına karşın, uygulama kanuna aykırı olarak gelişiyor. bunların örneklerini görmek için araştırma yapmaya dahi gerek yok. imkan sıkıntısı vs.. gibi pratik ama kanuni olmayan cevaplarla bu yönde hareket edilmeye devam ediliyor. bu da tabi ki ayrı bir tartışma konusu... ona da yakında unutmazsam forumda değineceğim.
olaya tekrar dönecek olursam, dediğim gibi olayın sonuçları toplumda infial uyandırıyorsa somut olayda kanuna çok fazla bağlı kalınmaksızın ortamı yumuşatacak kararlar alınabiliyor. ancak aksi halde yani ceza hakimi sadece hukukla ve vicdaniyle başbaşa kaldığında kararlar çok daha hukuki oluyor. bu nedenle ben bu kararda sadece hukukilik seziyorum. mis gibi hukuk kokan bir karar o yüzden hayırlı olsun demiştim...
saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi