Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Izalei Şuyu

Old 19-10-2006, 12:56   #1
nurben

Varsayılan Izalei Şuyu

tüm hukukçu ve hukukseverlere merhaba
ben yeni üyelerinizden biriyim internette bir başka konuyu ararken hukuk sitelerini gördüm ve çok hoşuma gitti benim gibi her şey kuralına göre olsun diyen biri için yanlız olmadığını bilmek çok güzel hepinize teşşekkür ediyorum .
sitenizde anladıgım kadarıyla sınırlı bir alanda hareket edebilirim ama eğer yeni medeni kanununun 696 -699.maddelerini sitenizden ulaşma ve okuma ihtimalim varsa mutlu olucağım .beni yönlendirirseniz sevinirim
teşekkürler saygılar
Old 19-10-2006, 15:02   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nurben
tüm hukukçu ve hukukseverlere merhaba
ben yeni üyelerinizden biriyim internette bir başka konuyu ararken hukuk sitelerini gördüm ve çok hoşuma gitti benim gibi her şey kuralına göre olsun diyen biri için yanlız olmadığını bilmek çok güzel hepinize teşşekkür ediyorum .
sitenizde anladıgım kadarıyla sınırlı bir alanda hareket edebilirim ama eğer yeni medeni kanununun 696 -699.maddelerini sitenizden ulaşma ve okuma ihtimalim varsa mutlu olucağım .beni yönlendirirseniz sevinirim
teşekkürler saygılar

Sayın nurben,

Bu kadar iltifattan sonra yayınlamamak olur mu?

Saygılarımla

6. Paydaşlıktan çıkarma

a. Paydaşın çıkarılması

MADDE 696.- Kendi tutum ve davranışlarıyla veya malın kullanılmasını bıraktığı ya da fiillerinden sorumlu olduğu kişilerin tutum ve davranışlarıyla diğer paydaşların tamamına veya bir kısmına karşı olan yükümlülüklerini ağır biçimde çiğneyen paydaş, bu yüzden onlar için paylı mülkiyet ilişkisinin devamını çekilmez hale getirmişse, mahkeme kararıyla paydaşlıktan çıkarılabilir.

Davanın açılması, aksi kararlaştırılmış olmadıkça, pay ve paydaş çoğunluğuyla karar verilmesine bağlıdır.

Hakim, çıkarma istemini haklı gördüğü takdirde, çıkarılacak paydaşın payını karşılayacak kısmı maldan ayırmaya olanak varsa, bu ayırmayı yaparak ayrılan parçanın paylı mülkiyetten çıkarılana özgülenmesine karar verir.

Aynen ayrılmasına olanak bulunmayan maldaki payın dava tarihindeki değeriyle kendilerine devrini isteyen paydaş veya paydaşlar bu istemlerini paydaşlıktan çıkarma istemi ile birlikte ileri sürmek zorundadırlar. Hakim, hüküm vermeden önce re'sen belirleyeceği uygun bir süre içinde pay değerinin ödenmesine veya tevdiine karar verir. Davanın kabulü halinde payın istemde bulunan adına tesciline hükmolunur.

Payı karşılayacak kısım maldan aynen ayrılamaz ve bu payı isteyen paydaş da bulunmazsa hakim, davalıya payını devretmesi için bir süre belirler ve bu süre içinde devredilmeyen payın açık artırmayla satışına karar verir. Satış kararı, cebri icra yoluyla paraya çevirmeye ilişkin hükümler uyarınca yerine getirilir.

b. Diğer hak sahiplerinin çıkarılması

MADDE 697.- Bir paydaşın çıkarılmasına ilişkin hükümler, kıyas yoluyla, pay üzerinde intifa veya diğer bir ayni ya da tapuya şerh edilmiş kişisel yararlanma hakkı sahipleri hakkında da uygulanır. Ancak, devri caiz olmayan bir hakkın uygun bir tazminat karşılığında sona ermesine karar verilir.

7. Paylı mülkiyetin sona ermesi

a. Paylaşma istemi

MADDE 698.- Hukuki bir işlem gereğince veya paylı malın sürekli bir amaca özgülenmiş olması sebebiyle paylı mülkiyeti devam ettirme yükümlülüğü bulunmadıkça, paydaşlardan her biri malın paylaşılmasını isteyebilir.

Paylaşmayı isteme hakkı, hukuki bir işlemle en çok on yıllık süre ile sınırlandırılabilir. Taşınmazlarda paylı mülkiyetin devamına ilişkin sözleşmeler, resmi şekle bağlıdır ve tapu kütüğüne şerh verilebilir.

Uygun olmayan zamanda paylaşma isteminde bulunulamaz.

b. Paylaşma biçimi

MADDE 699.- Paylaşma, malın aynen bölüşülmesi veya pazarlık ya da artırmayla satılarak bedelinin bölüşülmesi biçiminde gerçekleştirilir.

Paylaşma biçiminde uyuşma sağlanamazsa, paydaşlardan birinin istemi üzerine hakim, malın aynen bölünerek paylaştırılmasına, bölünen parçaların değerlerinin birbirine denk düşmemesi halinde eksik değerdeki parçaya para eklenerek denkleştirme sağlanmasına karar verir.

Bölme istemi durum ve koşullara uygun görülmezse ve özellikle paylı malın önemli bir değer kaybına uğramadan bölünmesine olanak yoksa, açık artırmayla satışa hükmolunur. Satışın paydaşlar arasında artırmayla yapılmasına karar verilmesi, bütün paydaşların rızasına bağlıdır.
Old 27-10-2006, 13:08   #3
nurben

Varsayılan izaleyi şuyu

sayın av.suat ergin yardımlarınız için teşekkür ediyorum. düşündüğüm birçok soruma cevap bulduğum bu bilgilendirmeye rağmen birkaç sorum daha olacak ;
paylaşılacak yer imara açılacak bölge kapsamı içerisinde iken belediyelerin bu tür işleri arsa sahiplerinin yaptırma ( büyük ihtimalle masrafları yüzünden)politikası ile imara açılmamış bir arazi ise ve bu arazi üzerinde ruhsatsız tapuda kaydı bulunmayanbir kısmı kargas bir kısmı yığma bır ahır ve üzerınde yarım hak sahıplerı tarafından depo olarak kullanılan mesken ve yanında bır samanlık var ise açılacak bir izaleyi şuyu davasında paydaşlığın satışla sonlandırılacagını anlıyorum fakat bahse konu olan arazi belediyelerin yerleşim yerlerine yakın hatta içerisinde ve sahip olduğumuz belediye belli bir alan tespit etmiş ahırlar için ve ahırın taşınması konusunda su ve elektrik bağlamayarak baskı yapıyor ise ve söz konusu yapıların 25 yılı aşkın bir mazisi varsa ve yapımındada tüm ahşap aksamının ikinci el malzeme olması ömrünü doldurmuş olması düşüncesi ile yapıların yıkımı ile paylaşmanın satışla degilde hak sahiplerine eşit parçalar halinde bölünmesi mümkün olablirmi ?arazi cephe ve yüz ölçümü olarak imara açık olmayan arazilerin paylaşımı yasasına uygun.
Old 27-10-2006, 19:07   #4
Av.Suat Ergin

Sayın nurben,

Aşağıdaki linkteki Yargıtay kararları size fikir verebilir.

Saygılarımla

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=7440

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi