Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka Kredisi

Yanıt
Old 14-01-2008, 20:24   #1
Av. Mehmet YÜCEL

Varsayılan Banka Kredisi

Özellikle herkese merhaba, aranıza yeni katıldım, umarım güzel ve yararlı bir ortam bulur ve bu ortama pozitif katkı sağlarım.

problemime gelince; bir müvekkilimin kullanmış olduğu ve teminat içermeyen ticari kredi için önce banka tarafından teminat isteniyor, 3 gayrimenkul teminat veriliyor ancak ertesi gün de banka tarafından çekilen ihtarla kredinin hemen kapatılması isteniyor. kredi sözleşmesinde bankanın kredinin kapatılmasını isteyebileceği maddesi var ve genel uygulamada müşterinin genel ekonomik durumu nedeniyle kredinin tahsilinin zorlaşacağı yönünde bilgiler edinilmişse kredinin erken ödenmesi talep ediliyor. mevcut olayımda ise müvekkil şirketin hiçbir ödeme aksaması olmadığı gibi ortaklarının da böyle bir problemi yok. sadece ortaklardan birinin kardeşinin nakit sıkıntısı yaşıyor olması nedeniyle böyle bir yola başvuruyor. fikir ve bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim
Old 14-01-2008, 20:33   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Sizin de belirttiğiiz gibi banka ile yapılan kredi sözleşmesinde " bankanın kredinin kapatılmasını isteyebileceği maddesi var" ise yapabileceğniz pek bir şey yoktur kanaatindeyim.
Old 14-01-2008, 20:41   #3
Av. Mehmet YÜCEL

Alıntı:
Yazan Saim
Sizin de belirttiğiiz gibi banka ile yapılan kredi sözleşmesinde " bankanın kredinin kapatılmasını isteyebileceği maddesi var" ise yapabileceğniz pek bir şey yoktur kanaatindeyim.

ben de tacirlerin basiretli davranma yükümlülüğü ve sözleşme serbestisi kuralları ile iyi niyet ve hakkın kötüye kullanılması kuralları arasında kalmış durumdayım sitede yayınlanmış olan bir makalede de konuya genel olarak değinilmiş ve geçerli bir sebebe dayanmayan erken ödeme taleplerinin hakkın kötüye kullanılması olacağı belirtilmiş. ancak ne yazıkki benzer olaylarla ilgili yargı kararı bulamadım
Old 14-01-2008, 22:57   #4
Av.Nebi

Benim fikrim kredinin tüketici kanununa aykırı oldruğu görüşünde. Aksayan bir ödemede yoksa bankanın tek taraflı olarak koyduğu bu hüküm iptal olabilir bence.
Old 14-01-2008, 23:05   #5
Kadir COŞKUN

Alıntı:
Yazan Av.Nebi
Benim fikrim kredinin tüketici kanununa aykırı oldruğu görüşünde. Aksayan bir ödemede yoksa bankanın tek taraflı olarak koyduğu bu hüküm iptal olabilir bence.

Sayın YÜCEL' in belirtmiş olduğu kredinin ticari kredi olduğu ve bu nedenle 4077 sayılı yasa hükmüleri gereğince değerlendirmeye gidilemeyeceği kuşkusuzdur.

Ben Sayın YÜCEL' in ifade ettiği gibi sözleşmede her ne kadar kredinin kapatılması hususunda bankaya tek taraflı bir hak verilmiş olsa da bu hakkın iyiniyet kuralları çevresinde kullanılması gerektiği kanaatindeyim. Kredinin 1 gün sonra kapatılması yüzünde müvekkilinizin uğradığı ya da uğraması muhtemel zararlar konusunda tazminat hukukunu işletebilirsiniz kanısındayım. Saygılarımla...
Old 14-01-2008, 23:31   #6
Jaap

Alıntı:
Yazan Av.Kadir COŞKUN
Sayın YÜCEL' in belirtmiş olduğu kredinin ticari kredi olduğu ve bu nedenle 4077 sayılı yasa hükmüleri gereğince değerlendirmeye gidilemeyeceği kuşkusuzdur.

Ben Sayın YÜCEL' in ifade ettiği gibi sözleşmede her ne kadar kredinin kapatılması hususunda bankaya tek taraflı bir hak verilmiş olsa da bu hakkın iyiniyet kuralları çevresinde kullanılması gerektiği kanaatindeyim. Kredinin 1 gün sonra kapatılması yüzünde müvekkilinizin uğradığı ya da uğraması muhtemel zararlar konusunda tazminat hukukunu işletebilirsiniz kanısındayım. Saygılarımla...
ticari hükümlerin uygulama sırasında sözleşme hükümleri iyiniyet kaidelerinden önce gelir diye hatırlıyorum ama yanılıyor olabilirmiyim... saygı ve yigidolar ile
Old 14-01-2008, 23:43   #7
ali ekmekçi

sayın jaap yanılıyor olmalısınız zira 4077 saylı yasa tüketiciyi korumaya yönelik ticari ilşkiyi kapsamıyor.Hakkın kötüye kullanılması burada bence de savunulabilmeli zira kredi kullanan ile kredi veren arasındaki ilişkinin gerçek maksadı bellidir.Krediyi veren parasını satmakta kredi alansa malumunuz olduğu üzere para ihtiyacını karşılamaktadır.Bu sebeple düzenli ödeme varsa sözleşmenin amacından sırf bu amacı yokedecek şekilde kredi veren olması dolayısıyla konulan bu maddenin hakkın kötüye kullanılması olarak yorumlanması mümkündür.
Old 14-01-2008, 23:49   #8
korayoz

öncelikle kredi kullanmanın amacı belirlenmelidir. bir krediyi kullanıp bunun ertesi gün geri ödenmesi beklenemez. böyle bir durumda zaten kredi kullanmanın amacı kalmaz. bu sebeble sözleşmenin ilgili maddesi dürüstlük kurallarıyla birlikte değerlendirilmeli ve kredinin geri ödenmesi konusunda objektif zorlukların varlığı kanıtlanamadıkça banka tarafından bu maddeye dayanılamamalıdır.
Old 14-01-2008, 23:49   #9
Av. Mehmet YÜCEL

Alıntı:
Yazan Jaap
ticari hükümlerin uygulama sırasında sözleşme hükümleri iyiniyet kaidelerinden önce gelir diye hatırlıyorum ama yanılıyor olabilirmiyim... saygı ve yigidolar ile

TMK m 2: herkes haklarını kullanırken ve borçlarını yerine getirirken dürüstlük kurallarına uymak zorundadır.

bir hakkın açıkça kötüye kullanılmasını hukuk düzeni korumaz
Old 14-01-2008, 23:53   #10
korayoz

dürüstlük kurallarına ilişkin mk m.2 emredici nitelikte bir hükümdür. bütün özel hukuk ilişkilerine hatta uygun düştüğü takdirde kamu hukuku ilişkilerinede uygulanır. öncelikli uygulama alanlarından biriside sözleşmedeki maddelerin yorumlanmasıdır. sözleşme maddeleriyle arasında derece ilişkisi yoktur.
Old 15-01-2008, 00:32   #11
Kadir COŞKUN

Alıntı:
Yazan Jaap
saygı ve yigidolar ile

Yiğidolar bizden SIVAS yaz 5058 gönder. Tüm operatörlerden ))
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi