Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma davası sırasında geriye dönük telefon kayıtları ve tazminat istemi

Konuyu Kilitleyin
Old 22-06-2007, 10:01   #1
Konuk

Soru Boşanma davası sırasında geriye dönük telefon kayıtları ve tazminat istemi

Ben 40 yaşında bir bayanım.15 yaşında görücü usulü ile evlendirildim.Eşim bendeb 14 yaş büyük.Evlendiğim günden itibaren şiddet ve dayağa maruz kaldım.

İki çocuğum oldu.Biri 18,biri 22 yaşında.Çocuklar için katlandım bu cehennem gibi hayata.Benin ne annem var ne babam.Anlayacağınız yapayanlızım.Bir agabeyim var,o da yurt dışında.Ne zaman ben katlanamıyorum bu evliliğe demişsem ağabeyim boşanma izin vermedi.Gidecek yerimde olmadığından katlandım,daha doğrusu katlanmak zorunda bırakıldım.Yüzüm gözüm mor gezdim.Anlayacağınız eşim bana sürekli makyaj yapardı.

Bir gün biri çıktı karşıma ve beni bu cehennemden kurtarmak için yardım elini uzattı.Bana çalışabieceğim bir iş buldu.Bilgisayar kursuna yazdırdı.Anlayacağınız eşimden görmediğim yardımı ondan gördüm.
Gerek maddi,gerek manevi desteklerini hiç esirgemedi benden.

Şimdi nayaklarımın üstünde durmayı öğrendim ve boşanma davası açtım.Dayak yediğimde rapor aldım karakola sığındım.

İlk duruşmam oldu. Eşim mahkemede;ben 10 milyar tazminat ve eşimin telefon kayıtlarını istiyorum dedi.

Sormak istediğim telefon kayıtları çıkartılabilir mi? geriye dönük kaç aylık fatura çıkartılır?

Ayrıca benim elimde darp raporlarım var ve mahkemeyi ben açtım..Buna rağmen benden tazminat alabilir mi?

Telefon kartım hazır kart. Hazır kartlarda geriye dönük fatura oluyormu?

Teşekurler şimdiden yanıtlarınız için.
Old 22-06-2007, 16:00   #2
Av.Bilgen Savaş

Hazır kart kullansanız da gsm operatörleri geçmişe yönelik aramaları ve arayan numaraları, tarih, saat-dakika ve konuşma süresi olarak gönderiyor. 2 yıllık bir arama-arayan kaydı çıkarttırmıştım,daha öncesini bilmiyorum.

Mahkeme, tazminat hususunda, her iki tarafın kusurlarının ağırlığını dikkate alarak karar verecektir. Şiddetli geçimsizlik veya başkaca hukuki sebepler neler varsa tek tek somut olaylar, iddialar doğrultusunda incelenecektir. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında daha kusurlu olduğunuza kanaat getirirse eşinizin tazminat talebini kabul eder, kusurlar eşit veya eşiniz daha ağır kusurlu ise tazminat talebini reddeder. dava devam ederken tedbir nafakası isteme ve (evliliğin temelinden sarsılmasında daha ağır kusurunuz sabit olmadğı müddetçe) tedbir nafakasının hükümden sonra yoksulluk nafakası olarak devamını isteme hakkınız var.

Davayı kimin açtığı pek önem taşımıyor.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi