Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiralanana ilişkin adi takipte kiracının kira süresi dolmadan tahliyesi

Yanıt
Old 15-06-2007, 21:21   #1
DerinlikSarhoşu

Varsayılan Kiralanana ilişkin adi takipte kiracının kira süresi dolmadan tahliyesi

Merhabalar,

Kiracı/borçlu, kiralayan/müvekkilimin 2 aydır kirasını vermiyor ve esasen kiracı 2 aydır hapishanede... Kiracıya karşı kiralanana ilişkin adi takip başlattım, kiracıya tebligat yapıldı, 30 günlük ödeme süresi dolmadan kiracının kızı evdeki eşyaları alıp evi boşalttı..

Sormak istediğim şu bu tahliyenin usülüne uygun bir tahliye olabilmesi için 30 günün sonunda uygulayacağım haciz işleminde evin boş olduğunu tutanağa geçirmem yeterli midir... Herkese şimdiden teşekkürler
Old 15-06-2007, 21:47   #2
Jeanne D'arc

Ulaşmak istediğiniz sonuç nedir?
Old 15-06-2007, 21:51   #3
Admin

Burada arz ettiğim görüşümün bu soru için de arkasındayım. Mahkemeden tahliye kararı almadan veya kiracı ile sözleşmeyi yazılı fesh edemeden mecura giremeyeceğinizi düşünüyorum.

Old 15-06-2007, 22:22   #4
Av.Ayse E.

Sayın Admıne katılmakla beraber tahliye kararı olmadan bır ıslem yapamazsınız ((zira kıracılık sıfatı halen devam etmekte))...yapılacak sey tahlıye kararı almanız sonucunda hacze gıtmenız bos oldugunu ve tasındıklarını ıkı tanık ıfadesı ılede zapta gecırmenız olacaktır aksı halde işgalcı duruma dusersınız...

Önceden bahsettıgınız sekılde uygulama yapıldıgını duymustum ...ödeme emrı kesınlesınce kıracı kacıp gıtmıs ıse tahlıye davası acılmıyor hacze gıdılıyor mahallın bos oldugu tespıt edıldıkten sonra kilit degıstırılıp alacaklı tarafa verılıyormus

ancak 2 gün sonra kiracı gelirse ne olacaktır haksız duruma dusulecektır...ıyı calsmlar....
Old 15-06-2007, 22:42   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ayse Eroral
Önceden bahsettıgınız sekılde uygulama yapıldıgını duymustum ...ödeme emrı kesınlesınce kıracı kacıp gıtmıs ıse tahlıye davası acılmıyor hacze gıdılıyor mahallın bos oldugu tespıt edıldıkten sonra kilit degıstırılıp alacaklı tarafa verılıyormus

Bence Sayın Admin'in bu konuda yazdıklarını(Bu forumda ve verdiği linkte), tüm hukukçular düstur edinmeli...

Sayın Ayşe Eroral'ın mesajında sözünü ettiği meslektaşlarımız, konut dokunulmazlığı ihlal suçundan şikayet edildiğinde; savunmalarında ne diyeceklerdir acaba?

Evet hepimiz, bir gecede mecuru boşaltıp kaçan (Arkasında kira borcu ile yönetim giderleri borcunu da bırakan) kiracı tipiyle karşılaşmışızdır. Ama hukukçu olarak müvekkilimize, "Madem öyle sen de çilingir çağırıp kapıyı aç, daha sonra kilidi değiştir" dememeliyiz.

Saygılarımla
Old 16-06-2007, 20:06   #6
HÜLYA ÖZDEMİR

Kira bedelinin ödenmemesi ve taşınmazın tahliyesi kiraya verene ( kira kontratı ile tarafların bağlılığı devam ettiğinden ) taşınmaza fiilen elkoyma hakkı vermez.

Böyle bir hak tarafların karşılıklı olarak sözleşmeyi feshi veya mahkemenin tahliye kararı sonrasında icra dairesince teslimi ile mümkündür.

Aksi davranışlar hakuka ve meslek etiğine aykırılığın müeyyidelerine maruz kalıcı sonuçlar doğurur.
Old 24-03-2011, 17:25   #7
iyakupoglu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence Sayın Admin'in bu konuda yazdıklarını(Bu forumda ve verdiği linkte), tüm hukukçular düstur edinmeli...

Sayın Ayşe Eroral'ın mesajında sözünü ettiği meslektaşlarımız, konut dokunulmazlığı ihlal suçundan şikayet edildiğinde; savunmalarında ne diyeceklerdir acaba?

Evet hepimiz, bir gecede mecuru boşaltıp kaçan (Arkasında kira borcu ile yönetim giderleri borcunu da bırakan) kiracı tipiyle karşılaşmışızdır. Ama hukukçu olarak müvekkilimize, "Madem öyle sen de çilingir çağırıp kapıyı aç, daha sonra kilidi değiştir" dememeliyiz.

Saygılarımla

Benim olayımda da, müvekkil içinde kiracı bulunan mecuru satın alıp yasal süresi içerisinde kiraların kendisine ödenmesi gerektiğine ilişkin ihtarını çekiyor. Ancak kiracı kuruş kira bedeli ödemediği gibi mecuru da boşaltıp gidiyor. Anahtar teslimi için bir kaç defa çağırdık, gelmedi. Şimdi mecuru yeniden kiraya vereceğiz ancak yukarıdaki açıklamalarınıza göre bizim de mi tahliye davası açmamız gerekiyor?
Old 24-03-2011, 17:31   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan iyakupoglu
Benim olayımda da, müvekkil içinde kiracı bulunan mecuru satın alıp yasal süresi içerisinde kiraların kendisine ödenmesi gerektiğine ilişkin ihtarını çekiyor. Ancak kiracı kuruş kira bedeli ödemediği gibi mecuru da boşaltıp gidiyor. Anahtar teslimi için bir kaç defa çağırdık, gelmedi. Şimdi mecuru yeniden kiraya vereceğiz ancak yukarıdaki açıklamalarınıza göre bizim de mi tahliye davası açmamız gerekiyor?

Ben öyle yapıyorum. Çünkü yasal olanı bu.
Old 24-03-2011, 17:45   #9
Admin

Alıntı:
Yazan iyakupoglu
Sizin kira alacağınız var ama onun peşinde değilsiniz, mecurun zilyetliğini teslim alsanız mutlu olacaksınız.

Kiracının geçmiş kira borcu var ama sizin beyanınıza göre zaten mecuru boşaltmış, dolayısıyla kullanımına yönelik bir talebi olma ihtimali düşük, öte yandan eski borcunu ödememek onu fazlasıyla mutlu eder.

Bu durumda kiracıya gel bir ibraname yapalım, sen anahtarı teslim et, biz geçmiş borçları almayacağımızı taahhüt edelim derseniz aklı başında birinin bunu kabul etmemesi için hiçbir sebep göremiyorum. Ola ki kiranın aklı başında değilse, o zaman geçmiş dönem borçları ve halen işlemekte olan kiraları icraya koyarsanız, kısa zamanda aklı başına gelir ve anahtarı teslim etmek için o sizin peşinizde koşar diye düşünüyorum.
Old 24-03-2011, 17:50   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Admin
Sizin kira alacağınız var ama onun peşinde değilsiniz, mecurun zilyetliğini teslim alsanız mutlu olacaksınız.

Kiracının geçmiş kira borcu var ama sizin beyanınıza göre zaten mecuru boşaltmış, dolayısıyla kullanımına yönelik bir talebi olma ihtimali düşük, öte yandan eski borcunu ödememek onu fazlasıyla mutlu eder.

Bu durumda kiracıya gel bir ibraname yapalım, sen anahtarı teslim et, biz geçmiş borçları almayacağımızı taahhüt edelim derseniz aklı başında birinin bunu kabul etmemesi için hiçbir sebep göremiyorum. Ola ki kiranın aklı başında değilse, o zaman geçmiş dönem borçları ve halen işlemekte olan kiraları icraya koyarsanız, kısa zamanda aklı başına gelir ve anahtarı teslim etmek için o sizin peşinizde koşar diye düşünüyorum.

Bir işyeri kiracısına bu teklifi yaptık."Kabul ederim ama içeriye masraf yaptım. 80.000 TL öderseniz olur." dedi.
Old 24-03-2011, 18:01   #11
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bir işyeri kiracısına bu teklifi yaptık."Kabul ederim ama içeriye masraf yaptım. 80.000 TL öderseniz olur." dedi.
Bunun üzerine kiralar için icra takibi yaptıysanız ve o da tahliye ettiği mecurun kiralarını sırf sizi oturmayasınız diye ödemeyi göze aldıysa benim diyecek birşeyim yok, "ilginç" bir kiracıya denk gelmişsiniz.

Ancak genelde bu üste para isteme blöfü, ödeme emri ellerine geçtikten sonra, "tamam ama bari vekalet ücretini almayın" haline dönüşüyor
Old 24-03-2011, 18:07   #12
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Admin
Bunun üzerine kiralar için icra takibi yaptıysanız ve o da tahliye ettiği mecurun kiralarını sırf sizi oturmayasınız diye ödemeyi göze aldıysa benim diyecek birşeyim yok, "ilginç" bir kiracıya denk gelmişsiniz.

:

Mecuru boşaltıp ili terk etmişti. Red cevabı üzerine, icra takibi yaptık. "Borcum yok hatta alacağım var" diyerek itiraz etti. İlk celsede "itirazın kaldırılmasına" karar verildi.

Alıntı:
Ancak genelde bu üste para isteme blöfü, ödeme emri ellerine geçtikten sonra, "tamam ama bari vekalet ücretini almayın" haline dönüşüyor :evet

Evet genellikle böyle oluyor.
Old 24-03-2011, 18:25   #13
iyakupoglu

Öncelikle cevaplar için teşekkürlerimi sunuyorum. Yasal olan yöntemin tahliye davası açıp mahkeme kararına istinaden tahliyeyi gerçekleştirmek olduğunu biliyorum ancak olaydan anladığınız üzere çekip giden kiracının hiç bir şey umurunda değil. Bizim de aynı şekilde kira alacağı umurumuzda değil. Tek derdimiz bir an önce zilyetliği kazasız belasız ele geçirip mecuru yeniden kiraya vermek. Borçluya sadece anahtarı getir, gerisini boşverdik bile dedik ancak bir türlü gelemediği gibi artık telefonla da ulaşılamıyor. Bir çok yeri dolandırıp kaçmış. Kafamıza göre kilidi değiştirip başkasına kiraya versek de bir gün bir yerden çıkıp da herhangi bir iddiada bulunacağını sanmıyorum ancak olur da bu gerçekleşirse müvekkilin sorumlu tutulmasını da istemiyorum. Mahkemeye hiç bulaşmadan mecurun içinde eşya bırakılmaksızın boş bir halde terk edilmiş olduğunu tespit ettirsem? Ya da mahkemeden bu yönde bir tespit istesem? Dava açmak en doğrusu olsa da zaten aylardır kirasını alamayan müvekkil bir o kadar da sulh hukukun keyfini bekleyeceğinden iyice mağdur olacak
Old 24-03-2011, 18:44   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan iyakupoglu
Öncelikle cevaplar için teşekkürlerimi sunuyorum. Yasal olan yöntemin tahliye davası açıp mahkeme kararına istinaden tahliyeyi gerçekleştirmek olduğunu biliyorum ancak olaydan anladığınız üzere çekip giden kiracının hiç bir şey umurunda değil. Bizim de aynı şekilde kira alacağı umurumuzda değil. Tek derdimiz bir an önce zilyetliği kazasız belasız ele geçirip mecuru yeniden kiraya vermek. Borçluya sadece anahtarı getir, gerisini boşverdik bile dedik ancak bir türlü gelemediği gibi artık telefonla da ulaşılamıyor. Bir çok yeri dolandırıp kaçmış. Kafamıza göre kilidi değiştirip başkasına kiraya versek de bir gün bir yerden çıkıp da herhangi bir iddiada bulunacağını sanmıyorum ancak olur da bu gerçekleşirse müvekkilin sorumlu tutulmasını da istemiyorum. Mahkemeye hiç bulaşmadan mecurun içinde eşya bırakılmaksızın boş bir halde terk edilmiş olduğunu tespit ettirsem? Ya da mahkemeden bu yönde bir tespit istesem? Dava açmak en doğrusu olsa da zaten aylardır kirasını alamayan müvekkil bir o kadar da sulh hukukun keyfini bekleyeceğinden iyice mağdur olacak

1- Mahkeme yoluyla yaptırmadığınız hiç bir tespitin hukuki mahiyeti yoktur. Hatta mahkeme kanalıyla yaptıracağınız tespitin de bir anlamı yoktur. Yakın bir zamanda benzer soruya verdiğim cevaptaki gibi, mahkeme kiralananın boş olduğunu tespit etse bile kira aktini feshedemez. Kaldı ki, eda davası açma hakkının varken tespit talep etmenizi de kabul etmez.

2-İcra takibi açarak icra mahkemesinden, 1-2 celsede tahliyeyi gerçekleştirebilirsiniz.Sulh hukuk mahkemesine (eldeki verilere göre) dava açmanıza gerek yok.
Old 25-03-2011, 12:48   #16
iyakupoglu

Teşekkür ediyorum. Borçluya ait kira kontratı dışında adres bilgimiz yok, kimlik bilgisi de yok.Kira kontratındaki adresinde de olmadığını biliyoruz. Tebligat bila gelecek ve takibi kesinleştiremeyeceğiz. İcra hukukta tahliye davası açana kadar geçecek süreyi siz düşünün. Sonuçta; müvekkile durum tüm olasılıkları ile beraber açıklandıktan sonra bu kadar beklemek istemeyen müvekkilin istemi doğrultusunda mecuru 2-3 tanıkla beraber açıp hukuki değeri olmayan saçma sapan bir tutanakla terk edilmiş olduğunu belgeleyeceğiz gibi görünüyor.Mesleki olarak ne derece doğru diye sorduğunuzu duyar gibiyim ancak bu şartlar altında mesleği icra etmek ne derece mümkün şeklinde cevap vereceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi