Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Avira : Ücretsiz Virüs/Trojan Koruma Programı

Yanıt
Old 11-08-2006, 13:45   #1
Admin

Varsayılan Avira : Ücretsiz Virüs/Trojan Koruma Programı

Bu programı yeni keşfettim, sizlere de faydalı olabilir:
http://www.avira.com

Programla ilgili notlarım:
  • Kişisel Sürümü (Personal Edition) tamamen ücretsiz. Web sitesinden indirebilirsiniz.
  • Maalesef Türkçe değil. İngilizce ya da Almanca kurabiliyorsunuz.
  • İnternet üzerinden sınırsız online güncelleme yapabiliyorsunuz. (ücretsiz)
  • Program sistem kaynaklarını pek tüketmiyor ve sistemi de pek yavaşlatmıyor. Elbette bu tip programların hepsi bir dereceye kadar sistemi etkiler ancak örneğin norton anti-virüs'e göre avira'yı biraz daha performanslı buldum.
  • Programın ücretsiz versiyonunda tarama özelliklerini biraz kısmışlar. Program ücretsiz versiyonda bile tüm virüsleri bulup, temizliyor ancak istediğiniz dizinlerde tarama yapamıyorsunuz. Onun yerine tüm harddiski biranda taratmak gerekiyor. Keza ücretsiz sürümde taramayı ortada durdurup sonra devam ettirmek mümkün değil. Taramayı durdurunca, sıfırdan başlatmak gerekiyor. Ama onun dışında ücretsiz sürüm, ücretli sürümün tüm özelliklerine sahip.
  • Trojan, dialer, virüs, malwere'lere karşı koruması var.
  • Programın virüs tanıma özelliğini çok başarılı buldum. Norton anti-virüsün bulamadığı bazı virüs/trojanları başarı ile buldu. Virüs veritabanı oldukça geniş gözüküyor.
  • Firewall özelliği yok. Dolayısıyla bir de firewall kurmanız gerekebilir.
  • Uninstall etmeden programın otomatik başlamasını engelleyemiyorsunuz. Sanırım acemi kullanıcılar programı yanlışlıkla devre dışı bırakmasın diye yapmışlar ama usta kullanıcıları da sinir eden bir özellik. (tabii çok usta olanlar zaten bunu başka şekillerde yapıyor)
  • Genel olarak notum olumlu, tavsiye ederim.
Old 18-08-2006, 21:39   #2
Av. Can DOĞANEL

Sn. Admin
Ben de bu programı kullanıyorum ve oldukça memnunum ayrıca Spybot-Search&Destroy programını da kullanıyorum. (Virüs programları ile çakışmıyor.)

Benim size teknik bir sorum olacak. Bilgisayarımda ilk aldığımdan beri yüklü olan çok sayıda mp3 vardı. Ancak bunların bir kısmının silinmiş, tamamen kaybolmuş olduğunu gördüm. Türkçe Rock isimli bir klasörde toplamıştım. Ava Find isimli programla her yeri arattım ama yok. Benden başkası bilgisayarı kullanmıyor. Yani çoluk çocuk işi değil.

1- Bazen Windows disk temizleme ve disk birleştirme işlevlerini çalıştırıyorum. Bu esnada silinmiş olabilir mi?
2- Spy türünde bir programın harddiske yerleşip bunları silmesi gibi bir ihtimal var mı?
3- Bu neden olur başka bir ihtimal var mı?
Old 18-08-2006, 23:16   #3
Admin

Alıntı:
bunların bir kısmının silinmiş, tamamen kaybolmuş olduğunu gördüm.
Aklıma gelen seçenekler:

* Siz yanlışlıkla silmiş olabilir misiniz? (shift tuşu basılıyken silerseniz çöp kutusuna gitmez, doğrudan silinir)
* Sistemde bir trojan olabilir, bunu kullanarak sisteminize girmiş biri silmiş olabilir.
* MP3'lere saldıran virüsler de var, böyle bir virüs sisteminizde olabilir:
http://news.com.com/Virus+pits+itsel...3-5681561.html
* Sabitdiskinizde bir problem olabilir. Bir sektör hatası vs. olduysa bazı dizin ve dosyalar ortadan kaybolabilir. Sorun buysa ileride başkaları da ortadan kaybolacak demektir, o nedenle yedekleme öneririm.
* Windows disk temizleme ve disk birleştirme fonksiyonları böyle bir silme işlemi yapmaz.
Old 19-08-2006, 00:37   #4
Av. Can DOĞANEL

Daha sonra hatırladım. Anti-Vir, System Volume... diye bir yerde bir şeyler tespit etti ben de "delete" dedim. Ancak üstünde durmamıştım. Her halde o esnada gittiler. Çok sinir bozucu Barış Manço, Cem Karaca, Mor ve Ötesi, Haramiler... neler vardı neler.. Neyse yapılacak bir şey yok artık. Daha sonra Antivir ile sistem taraması yaptım temiz çıktı umarım hallolmuştur. Tekrar teşekkür ederim.
Old 21-08-2006, 02:36   #5
üye8505

bu güzel kesfin için çok tesekkürler sayın admin trojenlere karsı gelmesi tek istegim
saygılarımla...
Old 04-12-2006, 23:07   #6
Av. Galip DAĞTEKİN

Virüslere karşı avast home edition çok hoş bir program www.inndir.com'dan indirebilirsiniz
Old 26-04-2007, 15:38   #7
ISIL YILMAZ

Bu başlığı yeni okudum, allahım japonca sanki ! O kadar anlamıyorum ki teknoloji işinden ....
Old 27-04-2007, 06:18   #8
Cest la vie

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Bu başlığı yeni okudum, allahım japonca sanki ! O kadar anlamıyorum ki teknoloji işinden ....

Ben anlatayim: (hihi)

Simdi bak, Avira, markanin adi. Isim gibi yani. Ozel isim, anlami olmasi gerekmeyen cinsten.

Ucretsiz: Bedava. Yani para odemiyorsun.

Virus: Hani boyle hastaliga sebep olan, kucuk gozle gorulmeyen ama mikroplardan farkli kucuk yaratiklar var ya. Onlar virus iste. Ama burdaki insan icin degil, bilgisayar icin olani. Boyle sen farketmiyorsun ama bilgisayarini hasta ediyorlar. Kotu bise yani. Cokertebilir bile bilgisayari.

Trojen: Truva ati vardi ya. Boyle iceri atin icinde giriyorlar, gizli gizli. Herkes hediye saniyor bilmiyorlar ki icinde bir suru kotu dusman var. Hih iste bunlar da onlar. Bilgisayarina giriyorlar, sen farketmiyorsun, onlar arka planda yapmadiklarini birakmiyorlar. Sifrelerini ele gecirmek, kisisel bilgilerini toplamak, ne yapip ettigini kayda gecirmek falan. Bu topladiklari bilgileri kendilerini iceri sokan kisiye yolluyorlar. Ajan gibi yani belki de. Bunlar da kotu.

Koruma: Boyle seni kanatlarinin altina alip, gelecek zararlari onleme. Senin yerine sana zarar gelmesin diye savasma.

Program: Iste bunu anlatamayacagim. Boyle sayisal bisiyler var, kuruyorsun program oluyor. Hah buldum mesela, camasir makinesinin yunlu programi dedin mi, ne olur? Iste aynisi.

Baska birsey varsa, sakin cekinme, ok?
Old 29-04-2007, 12:01   #10
| Burak |

Ücretsiz bir program gördümmü pek güvenemiyorum. Özellikle koruma programları. Çünkü piyasada bir çok virüs koruma programı var. Ve ortalama 60-70 $ gibi bir fiyat. Düşünüyorumda şimdi bunlar bu kadar para alıp bu işi yapıyorsa, bu program niye bedava yapıyor? Eksiği ne?

Belkide psikolojik. Mesela ortalama 500 ytl olan bir çamaşır makinesini 100 ytl ye biri satarsa insanın içinden niye ucuz sorusunu sormak geliyor.
Old 31-08-2009, 09:20   #11
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan | Burak |
Ücretsiz bir program gördümmü pek güvenemiyorum. Özellikle koruma programları. Çünkü piyasada bir çok virüs koruma programı var. Ve ortalama 60-70 $ gibi bir fiyat. Düşünüyorumda şimdi bunlar bu kadar para alıp bu işi yapıyorsa, bu program niye bedava yapıyor? Eksiği ne?

Belkide psikolojik. Mesela ortalama 500 ytl olan bir çamaşır makinesini 100 ytl ye biri satarsa insanın içinden niye ucuz sorusunu sormak geliyor.

Size katılıyorum. Piyasada tutunmak için olabilir. Esasında bir çok virüs koruma programı kanaatimce bilgisayara da zarar veriyor. Programlar düzgün çalışmıyor, bazen hatalı dosyaları virüs zannediyor.

Bir dönem ismini veremeyeceğim bir virüs programı kullanıyordum Sektörün en iyilerinden; oyun olsun diye masa üstüne virus.exe diye bir dosya yarattım. Program benim bu saçma tuzağımı sindirmek için 10 dakika uğraştı ve dosyayı da virüs olarka algıladı

Mesela ben E-imza yüklü pc'mi normalde internete girmek için pek kullanmıyorum yine bankacılık işlemleri için de Aslında hiç bir virüs koruma programı da tam garanti veremiyor. Bir nevi grip aşısı gibi.

Tanımadığımız kişileren gelen hiç bir maili açmayıp, internet gezinmek için herkezin kullanmadığı tarayıcıları kullanıp, işletim sistemini e-f gibi bir sürücüye yüklemek, internette gezerken de tarayıcının sorularının önemli bir kısmını hayır diye cevaplamak virüs için genel bir ön koruma sağlayabilir.

Bu arada paylaşım için de teşekkürler. İndirip deneyeceğim.
Old 04-01-2010, 20:57   #12
Adli Tip

Güncel, ücretsiz ya da makul fiyatlı (100 TL altını makul kabul edebilirim. ), güvenilir anti virüs programı önerisi olan var mı?
Old 05-01-2010, 02:04   #13
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Güncel, ücretsiz ya da makul fiyatlı (100 TL altını makul kabul edebilirim. ), güvenilir anti virüs programı önerisi olan var mı?

http://www.avg.com/tr-tr/ana-sayfa
Old 05-01-2010, 19:32   #14
Admin

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Şu anda ben de Cengiz Beyin önerdiği AVG'yi kullanıyorum (ücretsiz). Ayrıca Microsoft'un yeni Essentials programı hakkında da olumlu duyumlarım var. (Şaşırtıcı ama MS programı olmasına rağmen o da ücretsiz):
http://www.microsoft.com/Security_Essentials/

Bilgisayar güvenliği konusunda kendini yetkin hissedenler için bunlar ve benzeri "tek yönlü" programlar yeterli gelecektir inancındayım. Ancak bilgisayar güvenliği konusunda amatör hissedenler için anti virüs programları yerine çok yönlü (anti virüs, firewall, spam koruma, anti-phishing vs.) güvenlik paketlerini öneririm. Bilgisarayı yavaşlattıkları bir gerçek ama bilgisayar ve internet tehlikelerini sezecek teknik bilgisi olmayanlar için en randımanlı güvenliği bu programlar sağlıyor diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi