Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekaletname aranmaksızın dosya inceleme hakkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-10-2008, 14:57   #1
asstarrr

Varsayılan vekaletname aranmaksızın dosya inceleme hakkı

Arkadaşlar bugün bir soruşturma dosyasını incelemek için adliyeye gittim. Vekaletnamem vardı ama olmasa da zaten inceleme hakkım var dedim. Memur "avukat hanım izin verin de orasını biz bilelim " dedi. Ya sabır çektim. Bana kalem yönetmeliği 45. maddesi ve danıştayın kararından bahsetti. Bilmediğim için çaktırmadım . Neyse canım, avukatlık kanunu 46.maddesi, CMK 153 falan var, yönetmelik onlardan daha mı önemli deyip çıktım.

Gelince biraz araştırdım. TBB bu yönetmeliğin 45. maddesinin iptali için dava açmış, Yürütmenn durdurulmasını talep etmiş fakat Y.D. talebi reddedilmiş. Danıştay 10. Daire 2005/5971 E. 2008/3448 K. numaralı 22.05.2008 tarihli kararla iptal istemi de reddedilmiş. Cumhuriyet Başsavcılıkları ile Adli Yargı İlk Derece Ceza Mahkemeleri Kalem Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmeliğin 45. maddesine göre “Müdafi soruşturma evresinde soruşturmanın amacını tehlikeye düşürmemek kaydıyla görevlendirme yazısı veya vekâletname ibraz ederek soruşturma evrakı içeriğini inceleyebilir ve dilekçeyle müracaatı halinde istediği belgelerin bir örneğini harçsız olarak alabilir.”

Şimdi Savcılar bu yönetmeliğe mi itibar edecek, kanuna mı? Biz kanundaki hükümlerden nasıl yararlanacağız? Danıştay, kararıyla kanun kullanılamaz hale getirdi. Av. Kan. 46/2 ,"avukat ve ya stajyer vekaletname olmaksızın dava ve takip dosyalarını inceleyebilir." hükmünün ne anlamı kaldı?
Old 27-10-2008, 15:52   #2
miss_lawyer

kanun, yönetmelikten daha üstündür bu sebeple vekaletsiz dahi dosyayı inceleme yetkiniz vardır.
Old 28-10-2008, 11:21   #3
av. sevilay

Ne yazık ki aynı sorun Antalya'da var ve eminim bir çok yerde yaşanmaktadır. Gizlilik kararı olmadıkça her türlü soruşturma evrakını inceleme hakkımız var ancak bu hakkımız bir yönetmeliğe atıf yapılarak elimizden alınıyor. Biz de katiplerle polemiğe giriyoruz.Ben soruşturma evrakını inceleyip kişinin vekaletini alıp almayacağıma karar vermeliyim. Önce vekaleti alıp sonra dosyayı incelemem mantık dışı.
Old 28-10-2008, 12:42   #4
av_sibelll

Karar

Bugün bu konuyla ilgili bende bir sorun yaşadım ve bu konuyu tartışmaya açmayı düşünüyordum ki bu konunun açılmış olduğunu gördüm. Vekaletnamemin olmadığı bir dosyayı incelemek istedim ve dosyanın savcı beyde olduğunu öğrendim. Savcı beye gittim ve savcı bey vekaletnamemi sordu.Daha sonra kuracağız vekalet ilişkisini dedim. Savcı Beyde bana karardan bahsetti. Bende bu karadan haberim olmadığını cmk ya göre dosya inceleme hakkımızın olduğunu belirttim ama savcı bey ısrarla kararı gösterdi bana. Eğer dosya incelememizin önüne geçen bir yönetmelikse nasıl oluyor da kanun varken bu konudaki yönetmelik ileri sürülebiliyor anlamış değilim.
Artık dosyayı inceleme yetkilerimiz giderek elimizden alınıyor. Dosyaya gizlilik kararı konuyor ve gerekçesi tam olarak açıklanmıyor. Uzun bir süre dosyamızdan bi haber dolaşıyoruz. Müvekkkiler bilgi istiyor onlara bir şey diyemiyoruz. tutukluluk hali olan dosyalarda yeri geliyor hemen vekaletname alamıyoruz. Bu durumda dosyayı incelemeden, ifadeleri bilmeden bizden kara kalem bişeyler yazmamız mı gerekecek. Nerede silahların eşitliği nerede savunmanın bağımsızlığı!
İleri de vekaletname olsa bile dosyayı incelem için belki de bir kurumdan izin belgesi isteyecekler. Bu durumlar biz avukatların işini zorlaştırmaktan başka bir işe yaramıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi