Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Zabıt Katibinin Dilekçedeki Eksiklik yüzünden Davacı Asile ve Avukatına Yönelik Tutum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-04-2008, 20:22   #1
üye15184

Önemli Zabıt Katibinin Dilekçedeki Eksiklik yüzünden Davacı Asile ve Avukatına Yönelik Tutum

Merhabalar,

Cezaevinde hükümlü bulunan bir şahsın Adli yardım talebi üzerine baro tarfından 10 Nisan 2008'de görevlendirildim. Davayı araştırdım ve üç kere cezaevine giderek durumu izah ettim. Vekaletnamenin ve masrafların tarfıma verilmesini istedim. Açılmasını istediği davanın son günü 23 Nisan 2008'di.
22 Nisan 2008 saat 14:30 a kadar davayla ilgili vekaletnamenin gelmesini ( hükümlünün vasisi yaşlı bir kişi ve yurtdışında ) bekledim. Dava masrafları da tarafıma bu ana kadar ulaşmamıştı.
Her ikisi de gelmeyince kendi insiyatifimle kendi cebimden sadece maktu harçları yatırıp, posta pulu masraflarını vermeden, dava dilekçesine tarafımıza vekaletnamemizi sunmamız için süre verilmesini isteyerek davayı açtım.

Dava dilekçesinde olması gereken vasinin adresini de hükümlüden 2 kez istememe rağmen, hükümlü tarafından özel bir takım ( inanın haklı gerekçeler ) gerekçelerle bu istemim reddedilmesi sebebiyle yazamadım.

Bu eksikliği de dava dilekçesinde belirtip en kısa zamanda bir adres sunmamız için tarafımıza süre verilmesini istedim.

Hakim bu eksikliği gördü ve " bu eksikliği giderin avukat bey " dedi ve dilekçeyi havale etti.

Mahkeme kalemine dilekçeyi götürdüm. Orda bulunan bayan memur arkadaş daha kıdemli olan erkek memurla konuyu konuşmam gerektiğini söyledi. Tamam deyip büroma gittim.
Bi kaç dakika sonra ilgili kalemden arayarak gelmemi istediler. Yanıma bi avukat arkadaşı da alarak kaleme gittim.

Erkek memur hemen konuya girdi ve;
- niye bunun adresi yok, böyle dava mı alçılır? Bunu müvekkiline anlatamadın mı?
-eğer bu kadar tırsıyorsan baroya iade edersin davayı başka bi avukat davayı açar!
ben yurtdışı vekaletname zaman yetersiz diye izah etmeye çalıştım ama konuşturmadan devam etti sözlerine

-ben hakim olsam bu dilekçeyi havale etmem. Hakim beyin iyi tarafına gelmişsiniz.Şimdi ihtar yazıcaz sana ona göre.

Ben de tamam yazın. Benim amacım zaten süre kazanmak, davanın açılma süresini geçirmemek anlamadan konuşma, ben süre kazanmaya çalışıyorum falan demeye çalıştım.

-bunun adresi olmazsa ne yapacağız biz? sarı çizmeli mehmet ağa mı vasi? dedi

Bu an araya girdim bak dava özellikli olan bir dava olacak, bu yüzden böyle konuşma dedim.

o da;
- kim olursa olsun............. ettiğimin adamı dedi.

Yerin kulağı var dedim.

O da;
- bu odada duyuracak bi sen varsın sen de söylersen sana da aynı sözleri söylüyorum dedi.

Avukat arkadaş araya girip beni kalemden uzaklaştırdı.

Olay bu arkadaşlar. Ben İstanbul Hukuk mezunu ve bir avukat olarak bu durumu kendime yediremiyorum.

Kalemdeki memur ne hakla benimle ve hiç tanımadığı müvekkilim hakkında hakaret ederek konuşabilir?

Yarın Baro Başkanımızla konuyu konuşmayı düşünüyorum.

Siz olsanız ne yapardınız?
Old 24-04-2008, 10:26   #2
Av. O. TEKGUL

Sayın meslektaşım böyle bir muamelenin sadece avukata değil herhengibir vatandaşa da yapılmaması gerekir yalnız ben konuşmanın bukadar uzamasına ve havalesi yapılmış bir dilekçe üzerinden zabıt katibiyle bu kadar yüzgöz olmanızı anlayamadım.
yanınızda olan avukat arkadaşınızı şahit göstererek memuru baro kanalıyla adalet komisyonuna şikayet edebileceğinizi düşünüyorum.
kolay gelsin saygılarımla..
Old 24-04-2008, 12:25   #3
agah

Masraflar verilmediği halde kendi insiyatifinizle neden davayı açtınız.Anlayamadım. Sözkonusu memur, üslubunu bozarak konuştuğu halde alttan alarak konuşmayı uzatmışsınız.Bence siz gerekli tepkiyi vermemiş hatta cesaret vermişsiniz.Bazı hususları üstü kapalı anlatıyorsunuz.Ben olsam, savcılığa şikayet dilekçesi verirdim.
Old 24-04-2008, 13:03   #4
üye15184

Arkadaşlar küçük bir adliyede yaşandı bu yaşananlar. Bir şey de sakladığım yok.
O erkek memur arkadaşın ailesi ve benim ailem birbirlerini ben daha doğmadan tanıyorlardı. O memurun annesi benim annemin sınıf arkadaşı, teyzemlerin ise çalışma arkadaşıydı.

Bu yüzden belki, belki de iyi bir anım olduğundan ben kimseyi kırmamaya çalıştım.

Bu şahsın annesi ile konuşup burda yazılanları aynen kendisine yazılı olarak ilettim.
Şimdilik tavrını bekliyeceğim. En ufak bir terbiyesizliğinde Baroma durumu ileteceğim.
Old 24-04-2008, 17:36   #5
Av.Ergün Vardar

Alıntı:
Yazan ferrarif398
Bu şahsın annesi ile konuşup burda yazılanları aynen kendisine yazılı olarak ilettim.
Şimdilik tavrını bekliyeceğim. .

Şahsın annesinin evladına bir daha böyle davranma,yaptığın yanlış şeklindeki tembihleri sizin maruz kaldığınız haksızlığı ortadan kaldırmayacağı gibi,anne bu olayın tarafı değildir ve şahıs reşittir.Diğer taraftan bir avukat olarak avukatlık mesleğini temsil ettiğinizden olay yalnız sizle kaim değildir.Mesleki statünün korunması adına şikayetçi olmanız yerinde olacaktır.
Old 24-04-2008, 22:23   #6
üye15184

Şahsın annesi de adliyede memur. O yüzden kendisine ilettim.
Yanımda olmanız cok güzel hepinize teşekkür ederim.
Ancak şimdilik bi şey yapmamaya karar verdim.
Çünkü olayın yaşandıgı yer cok küçük bir yer. İnsan ilişkileri gereği böyle bir karar aldım.
Şahsın yapacağı en ufak ukalalıkta degil annesi, mezardaki dedem çıksa kimse durduramayacak beni.
Tekrar teşekkür ederim ...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi