Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim baska bir kadın için terketti şimdi boşanarak evin yarısını istiyor.

Konuyu Kilitleyin
Old 29-02-2008, 18:22   #1
Feryat

Varsayılan Eşim baska bir kadın için terketti şimdi boşanarak evin yarısını istiyor.

1995 yılında baska bir kadınla ilişkiye giren kocam beni ve 3 çocuğumu terkederek evden ayrıldı. Emekli ikramiyesini bu kadına yedirdi ama maaşını bana bırakmasını sağladım. Vekaletle emekli maaşını ben çekiyorum. Ara ara maaşını ipotek gösterip kredi çektiğinde kesilsede maaşını ben aldım. 2 üniversitede çocuk okuttum biride halen unıversite öğrencisi ve bu arada ssk kaydım olmadan bulasık temizlik ve cocuk bakımı gıbı işlerde çalışarak bir toki dairesine yazıldım halen taksitlerini ödüyorum 2 yıldır da içinde oturuyorum ve 7 yıl daha ödemem var.
Kocam etrafa bu dairenin yarısını va maaşı elimden almak için boşanma davası açtığını söylemiş.
Toki ödemeleri ve sozlesmede benım adım var tapu da benım adıma olacak tek varlığım bu ev. Bu evi çocuklarımın ve banim çalıştığımız paralarla hatta onların burslarından kalan etraftan yardım olarak gelen paralarla aldık şimdi korkuyorum elimden alabilirmi diye. Adalet 550 ytl maasla 3 unıversite öğrencisi okutup bir de daire ödediğimi düşünecek kadar gerçeklerden uzakmıdır. Bu dairenin bu maaşın eseri olduğuna hükmederek yarısının eşime ait olduğunu kabullenebilir mi?
Bir kadın için bizi terketti gitti 13 yıl sonra elimizdeki her şeye gözünü dikti.
Hukuk gerçekten ona ihtiyacı olanı koruyordur umarım çünkü ona çok ihtiyacım var.
Bu boşanma bana evimi kaynettirir mi lütfen yardımcı olun.
Old 29-02-2008, 20:12   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Konuk,

Medeni Kanuna göre eşler evlilik birliğinin giderlerine güçleri oranında emek ve malvarlıkları ile katılırlar. Yani eşlerin kazançlarıyla giderlere katılması bir yükümlülüktür. Bu nedenle eşinizin maaşını onun bilgisi dahilinde almanız ve kullanmanız hukuka uygundur.

Boşanma halinde mal rejiminin tasfiyesinden doğan alacak konusunda öncelikle evin 2002'den önce veya sonra edinildiği önemlidir. 2002'den sonra sözleşme yaptığınızı düşünerek yasal mal rejimine göre açıklama yapmak gerekir. Sizin çalışmanızın karşılığı olan tutar, edinilmiş maldır ancak çocuklarınızın bursu ve diğer yardımlar size yapılmış bir bağış kabul edilir ve kişisel mal sayılır. Ayrıca eşinizin tükettiği emekli ikramiyesi 2002'den sonra ödenmişse bu ikramiye de edinilmiş mal kabul edilir. Edinilmiş malların değeri toplanır ve bu değer üzerinde her iki eş yarı yarıya hak sahibi olur.

Dolayısıyla mal rejiminin tasfiyesi ayrıntılı bir hesaplamayı gerektirmektedir, sizden edindiğimiz bilgi sağlıklı bir yanıt vermek için yetersizdir.

Haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 29-02-2008, 23:03   #3
Feryat

Teşekkür ederim.
Açayım o zaman
Ev belirttiğim gibi toki ye ait ve 10 yıl odemelı bir daire 1997 yılında belediye tarafından yapımına baslanan bir kooperatif teslim tarihinden itibarende toki kredisi ödemeli olarak yapıldı.
Ev için kooperatife kaydolan benim ve bütün ödemeleri yapan kişi olarak ta benim adım geçiyor(dekont ve sözleşmelerde)
Ama bu eve çocuklarımın da katkısı oldu bana verilen yardım ve zekatlarında. Hatta evli kızım banka kredisi çekerek bize bunu verdi de birikmiş ödemelerimi bu şekilde kapattım. Yani evin tamamı eşimin maaşı ile ödenmedi. Ama o evin yarısını alabileceğine inanıyor. Evin yarısının bedeli ondan mı çıktıki bu hakkı kendinde görüyor.
Emekli ikramitesi de kooperatif daireside 2002 den önce elde edilen şeyler biz 1995 yılın dan beri bil fiil ayrı yasıyoruz.
Ve 2 kez bizden habersiz bankdan kradi çekerek bizi maddi açıdan çok zor durumda bıraktı kredi taksitleri maasdan kesildiği için maaş epey düştü onun maaşını ev ödemeleri için hiç kullanmadım nerede ise çünkü çocuklartımın okul masraflarına bile yetecek bir miktar değildi bir emekli maaşı.
Eşimin kardeşleri onu bu yönde kışkırtıyor beraber yaşadığı kadını evlerinde barındıran ve misafir edenlerde onlardı uzun süre.
Yıllarca ne aradı ne sordu para sıkıntısına düşüp maaşı habersizce çekmek ve bir kez vekalet yenilemek dışında nerede ise yaşadığından bile haberdar olamadık.
Şimdi etraftan yeni adresimizi soruşturuyormuş sanırım ihtarname ya da celp gönderebilmek için.
Kardeşleri o kadar kin besliyorki bana anneleri vefat ederken çocuklarımı görmeyi dilemiş son nefesinde ama arayıp vafatını haber bile vermediler 23 gün sonra tesadüfen öğrendik.
açıklamalarınız için teşekkürler.
Old 01-03-2008, 00:08   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Kooperatif dairesi de emekli ikramiyesi de 2002'den önce edinildiğine göre mal ayrılığı rejimi söz konusudur. Mal ayrılığı rejiminde her eş kendine ait mallar üzerinde tasarruf hakkına sahiptir. Bu nedenle evin yarısını isteyemeyecektir, siz de ikramiyesinin değerini isteyemeyeceksiniz. Maaşıyla ev alındığı iddiası yersizdir, çünkü evin idaresi için maaşın kullanıldığı açıktır, aksini iddia eden eşiniz bunu kanıtlamakla yükümlüdür.
Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı önemle öneriyoruz. Saygılarımla
Old 01-03-2008, 01:10   #5
Feryat

Özge Hanım açıklamalarınızdan dolayı size minnettarım.
Anladığımı sanıyorum ki anladığım şey eşimin sırf maaşını bize verdiği için evimizin alınmasına katıldığı ve bu katkısnın mahkemece bosanma sonrası kendisine verilmesini talep edemeyeceğidir. Bu talebi yapabilmesi ya da talebin kabul edilebilmesi için maaşının ev alımı için kullanıldığını ispata mecburdur.
Çocuklarım ben ve mahalle muhtarımızdan eskı komşularıma kadar onlarca kişinin bunun böyle olmadığı ve bizim nasıl bir hayat sürdüğümüzü ne ile geçindiğimizi anlatmak için şahitlik yapabileceğini biliyorum gerekirse bunu yapacaklarının teminatını da verdiler sağolsunlar. Bu şahitlerinde tezimi doğrulayacağı kanaatindeyim.
Bu durumda derin bir nefes aldım sayenizde.
Çok teşekkürler.
En içten dileklerimi sunarım.
Old 01-03-2008, 11:39   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

Maaşla ev alınmadığı ve bunun ev için kullanıldığı bellidir ancak önceki mesajımda atladığımız bir durum var. Bu ev 2002'den önce edinilmekle beraber 2002'den sonra süren ödemeler içinde sizin çalışmanızın karşılığı olan kısma denk gelen pay üzerinde hak iddia edebilir. Ama çocuklarınızın bursu ve diğer yardımlar daha önce de dediğim gibi kişsel maldır, bu kısım üzerinde hak iddia edemez. Ayrıca Medeni Kanuna göre zina veya cana kast nedeniyle boşanma gerçekleşirse hakim edinilmiş maldaki payının hakkaniyete göre azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir.
Karmaşıklık gösteren bu durumun aydınlanması ve haklarınızın savunulması için bir avukatla doğrudan görüşmeniz gerekmektedir.
Old 01-03-2008, 22:00   #7
Feryat

2002 yılından sonra ben 6 ay kadar bir süre daha sigortasız olarak çocuk baktım. Çocuk özürlü olduğundan onu kaldırmaktan boyun fıtığı oldum ve doktor artık çalışmasam daha iyi olacağını söyledi.
Bu terihten sonra da eve ait ödemelerin artık çalışmaya başladıkları için çoğunu çocuklarımdan aldım ya da gelen yardımlar aracılığı ile ödedim.
Bu konuda çocuklarımın şahitliği var.
2005 ve 2007 yıllarında iki kez maaştan kredi çektiği için birer yıl süre ile kesinti oldu. Kalan miktarla hem ev ödeyip hem evin iaşesini sağlamanın matematiksel olarak zaten imkanı yoktu.
Bu durumda 2002 den sonraki dönem de maaşı bir katkı gibi saysam bile onun katkısının çok daha az olduğunu söyleyebilirim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi