Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Work and Travel Programı Hakkında

Yanıt
Old 17-12-2007, 22:49   #1
erkanaga

Varsayılan Work and Travel Programı Hakkında

Üniversite öğrencileri arasında popularitesi gittikçe artan bir program.Herkesin bu program hakkında bilgi sahibi olduğunu düşünerekten,ayrıntıya girmeden program hakkında ne düşündüğünüzü öğrenmek istiyorum.

Şahsi görüşüm,program ilk bakışta çok cazip gözüküyor ama işin detayına girince insan tereddütlere kapılıyor.Yeni insanlar, farklı bir ortam, değişik bir kültür yani insan neyle karşılacağını bilmiyor.Bunlara rağmen katınılması gereken bir program olduğunu düşünüyorum gerçi ingilizcenize ne kadar katkısı olacağı tartışılabilir ama eğlenceli gözüküyor.
Programa daha önce katılmış,tecrübeli arkadaşlar varsa onların da deneyimlerini bizimle paylaşmasını temenni ediyorum.
Old 18-12-2007, 16:44   #2
oguzhand0

Alıntı:
Yazan erkanaga
Üniversite öğrencileri arasında popularitesi gittikçe artan bir program.Herkesin bu program hakkında bilgi sahibi olduğunu düşünerekten,ayrıntıya girmeden program hakkında ne düşündüğünüzü öğrenmek istiyorum.

Şahsi görüşüm,program ilk bakışta çok cazip gözüküyor ama işin detayına girince insan tereddütlere kapılıyor.Yeni insanlar, farklı bir ortam, değişik bir kültür yani insan neyle karşılacağını bilmiyor.Bunlara rağmen katınılması gereken bir program olduğunu düşünüyorum gerçi ingilizcenize ne kadar katkısı olacağı tartışılabilir ama eğlenceli gözüküyor.
Programa daha önce katılmış,tecrübeli arkadaşlar varsa onların da deneyimlerini bizimle paylaşmasını temenni ediyorum.
2006 yılında iki arkadaşım gitmişti. Biri Colorado, diğeri ise tam hatırlamıyorum ama Ohio(Böyle yazılıyor değil mi )'ya gitmişti. Gidilen yerde de genelde Türkler de oluyor ve onlarla Türkçe konuşuyorunuz. Ancak muhtemelen hizmet sektöründe(garsonluk, temizlikçilik vs) müşterilerle ve patronla İngilizce konuşmak zorunda kalıyorsunuz. Doğal olarak da İngilizceniz gelişiyor. Kısaca İngilizce öğrenme amacından ziyade hafiftan yazı dolu olarak geçirme ve hafiftan de para kazanma amacı taşımakta Work&Travel. Amaç sadece dil geliştirmek ise ben (duyumlarıma göre) Work&Travel yerine İngilitere'de ki dil kurslarını tavsiye ederim. Ancak dilinizi geliştirmekle birlikte eğlenmek başka ülkedeki insanlarla(Ruslar, Çinliler, Japonlar, Azeriler, vs.) tanışmak isterseniz Work&Travel birebirdir.

Çalışma şartlarına gelince de; Colorado'da ki arkadaşım çok rahat olduğunu ve eğlendiğini söylüyordu. Ancak Ohio'da ki arkadaşım programın 2. haftasında Türkiye'ye geri dönmüştü. Bir nevi erken kayıtta seçim şansınızı yükseltemektedir.

Bana sorarsanız; ben gitmem. hem ülkemden, ailemden o kadar uzak kalmak istemem, hem de bireysel gelişimime katkısının sınırlı olduğunu düşünürüm. Onun yerinde yazın bir avukatın yanında çalışır, "toz yutarım" daha iyi (:
Old 22-12-2007, 12:03   #3
sezgi

Son zamanlarda Work And Travel hakkında bir hayli araştırma yaptım ancak burdan tam olarak bilgi edinebilmem için giden birilerinden dinlemem lazım.Geçen günlerde kaydımı yaptırmak üzereyken biraz daha düşünmeye karar verdim.Bence Work And Travel gerçekten farlı kültürler görmek ve tanımak,dilimizi geliştirmek için çok uygun bir fırsat olabilir.Sayın Oğuzhan Dayar bence farklı kültürler görmenin kişisel gelişim açısından ne kadar faydalı olabileceğinin farkında değil.
Work and travel hakkındaki duyduklarıma göre kayıt olurken bir iş seçiyorsun(bu garsonluk,dondurma satıcılığı,otelde temizlikçilik vs gibi işler) bu işlerde çok da rahat olunması beklenmemeli bence yoksa tam bir hüsrana uğranabilir.Kala yerini çalıştırğın yer ayarlıyor.Çalıştığın yere göre kaldığın yerin kalitesi değişebiliyor,eğer işten memnun kalmazsan yeni bir işe sokabiliyorlar(işte tam burada şüpheliyim eğer işe uyum sağlayamazsak ve kötü durumlar olursa işi değiştiremeyiz derlerse gerçekten zor bir durum ortaya çıkabilir.)Bir de işler İngilizce seviyene göre belirleniyor.Mesela; eğer az biliyorsan bulaşıkçılık yapabilirsin ,eğer iyi biliyorsan garsonluk olabilir.Yanlış hatırlamıyorsam maaşını hemen almadığı için alana kadar en az 600-700 dolar bulunması gerek yanında (ordaki ihtiyaçlarını karşılayabilmek için)
Eğer bu programla gidip gelmiş arkadaşlar varsa aranızda lütfen buraya yazın çünkü ona göre kaydımı yaptıracağım.
Saygılar...
Old 23-12-2007, 11:47   #4
Fethi

Olumlu

Değerli arkadaşlarım bende Work and Travel programı çerçevesinde Amerika' ya gitmiştim.Şüphesiz bu programın katkıları çok fazla ancak büyük bir cesaret ve azim gerektiren bir iş.Ben Çağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyim.Bir yıl süreli ingilizce hazırlık eğitimi aldım ve iyi bir derece ile hazırlık eğitimimi tamamladım.Üstelik hazırlıkta bir çok yabancı hocadan eğitim aldık ve bende bunun verdiği rahatlıkla Amerika' ya gözü kapalı atladım.Ancak arkadaşlar şunu söylemeliyim dilde pratiklik çok farklı.Ben daha havalimanına indiğimde bunu farkettim.Tabi ilk birkaç hafta benim için çok zor geçti ancak sonraları tabi keyfi tartışılmaz hal aldı.Bende Colorado'da kalmıştım.Orda çok büyük bir eğlence merkezinde ride operation olarak çalışmıştım.Ancak arkadaşlar eğer düşünürseniz Türk arkadaşların olmadığı bir yeri tercih edin bence.Ben beraber gittiğimiz Türk arkadaşlarımla ayrı eyaletlerde kaldık.Benim yaşadığım yerde tek Türk bendim ve hiç Türk ile karşılaşmadım.Beraber kaldığım ev arkadaşlarım yabancı idi.Arkadaşlar işte bu sebeple zorunlu olarak yaşamınızı devam ettirebilmek için ingilizce konuşmak zorundasınız.Ayrıca dünyanın heryerinden farklı üniversitelerden insanlar da sizinle aynı program çerçevesinde oraya geliyor beraber kalıyorsunuz çok büyük bir kültür harmanı oluyor.Bununla beraber program sonunda bir sertifika sahibi oluyorsunuz.Bu konuda anlatabileceğim çok şeyim var ama şimdilik düşünen arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.Cesaretinizi ve azminizi toplayıp kendinizi dünyaya açın.Yardımcı olabildimse mutlu olurum.İyi eğlenceler
Old 01-02-2008, 23:03   #5
mcatakan

Varsayılan Work And Travel

Merhaba ben 2006 yılında bu programla Amerika'ya gittim. Bu yazda tekrar Amerika'ya gideceğim.
Ben bir yurtdışı eğitim şirketinde de çalışıyorum. İstersen, zamanın varsa bana mesaj at konuşalım bu konuyu. tüm detaylarını aklındaki soruları cevaplamaya çalışayım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi