Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

hakimlik savcılık ve yüksek lisans

Yanıt
Old 30-06-2007, 14:03   #1
*burcus*

Varsayılan hakimlik savcılık ve yüksek lisans

yüksek lisans veya doktora yapanlar hakimlik savcılık sınavından muaf tutuluyormuş.almanya'da yüksek lisans yapmak ne gibi bir katkı sağlar?bir de şu an yabancı dil bilen hukukçuların az olduğunu duydum.bu durum göz önünde bulundurulur mu mülakatta referans vermemiz gerkeli mi?
Old 30-06-2007, 21:49   #2
Av.Turan

acaba bu haberi nereden aldınız? ben bildiğim böyle bir uygulama yok. o nedenle bence emin olun bu konuda.
Old 30-06-2007, 22:14   #3
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan *burcus*
yüksek lisans veya doktora yapanlar hakimlik savcılık sınavından muaf tutuluyormuş.

Yüksek lisans yapanlar değil ve fakat doktora yapanlara muafiyet tanındığı doğrudur. Muafiyetin kapsamı ise yalnızca yazılı sınav çerçevesindedir. Doktora yapanlar da mülakata tâbidirler.

Nitekim Adalet Bakanlığı'nın çıkarmış olduğu yönetmelik ve kaynak kanunda:

2802 Sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanunu

ADAYLIĞA ATAMA

Madde 9 (3) Doktora yapanlar sadece mülakata tabi tutulurlar.

ADLİ VE İDARİ YARGIDA HÂKİM VE SAVCI ADAYLIĞI YAZILI SINAV, MÜLAKAT VE ATAMA YÖNETMELİĞİ

Yazılı Sınava Tâbi Olmayanlar

Madde 9- Doktora yapanlar ile Adalet Bakanlığı hesabına burs verilmek suretiyle yüksek öğrenimlerini tamamlamış olanlar yazılı sınava tabi tutulmadan mülâkata çağırılırlar.

Alıntı:
bir de şu an yabancı dil bilen hukukçuların az olduğunu duydum.bu durum göz önünde bulundurulur mu mülakatta

Yabancı dil bilen hukukçuların az olduğunu kendi okulum açısından doğrulayabilirim; ancak bu durumun mülakatta olumsuz bir etkisi olacağını; yahut yabancı dil bilmenin, mülakatta olumlu bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. Nitekim bu konuya ilişkin ne yasal bir düzenleme ne de süregelen bir uygulama vardır.

Saygılarımla.
Old 01-07-2007, 15:37   #4
*burcus*

ilginize teşekkürler.hakimlik savcılık sınavında yığılma oluyormuş bu yüzden şansımı doktora yaparak kullanmak istiyorum bir de almanya'da doktora vs yapınca diğer ülkerlce de tanınıyormuş.bizim hocamız almanya'da doktorasını yapınca hemen hemen bütün üniversiteler başvurusunu kabul etmiş.hakimlik savcılık sınavında da söylediğiniz gibi mülakata tabi tutulma varmış.acaba mülakatta ne gibi şeyleri göz önünde bulunduruyorlar.okulu bitirip sınava girmek mi daha avantajlı yoksa doktora yapıp mülakata girmek mi?
Old 02-07-2007, 09:25   #5
mutlakadalet

Doktor unvanını almanız için harcayacağınız emek ve zaman ile hakimlik-savcılık sınavının yazılı kısmını kazanmanız için harcayacağınız emek ve zamanı karşılaştırdığımda (ki böyle bir karşılaştırmayı istemeyerek yapıyorum) hakimlik-savcılık sınavının yazılı kısmına çalışmanızı öneririm.

Bununla birlikte şunu da belirtmek isterim ki; her iki tercih de aslında birbirinden bağımsız tercihlerdir. Yani akademik kariyer yapmayı düşünen birisinin zihninde bu akademik kariyeri başka bir mesleğe girebilmek için yapma düşüncesi genelde yoktur.

Alıntı:
Yazan *burcus*

acaba mülakatta ne gibi şeyleri göz önünde bulunduruyorlar

Bu konuda tecrübeli olan üyeler, daha isabetli yanıtlar vereceklerdir; ancak zannetmiyorum ki; mülakatta bilgiyi ölçme ön planda olsun. Bilgi zaten yazılı sınavda ölçülmekte. Bu bakımdan mülakat daha çok, hakimlik mesleğini temsil edebilecek özelliklere sahip olunup olunmaması noktasında yoğunlaşıyor olabilir.

Mülakatta da bilginizi ölçen sorular sorulacaktır; ancak bunlar, sorunun içeriğine vakıf olmanızdan çok soruya yanıt veriş tarzınızı ölçmek içindir.

Bu arada mülakatta önemli olan bir hususun da referans olduğunu duymaktayız.

Not: Mesajlarınızdan anlıyorum ki; hakimlik-savcılık sınavını kazanmayı çok istiyorsunuz. Umarım bu hedefinizi gerçekleştirirsiniz. Ancak şunu söylemek isterim ki; hakimlik-savcılık sınavını kazanmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Artan hukuk fakültesi ve buna bağlı olarak artan hukuk mezunları, bu konuda rekabetin de artmasına yol açıyor. Kısacası çalışmaya devam

Saygılarımla.
Old 02-08-2007, 21:39   #6
jurist1985

Varsayılan sayın mutlakadalet

verdiğiniz bilgilerden ben de yararlandım.
peki hakimlik-savcılık mesleğini icra ederken aynı zamanda akademik anlamda ilerleyebilir miyiz? sanıyorum sami selcuk hem yıllardır yargıtayda hakimlik yaptı, hem de kendileri profesor.
bu konuda vereceginiz bilgiler icin simdiden teşekkürler.
Old 04-08-2007, 12:37   #7
mutlakadalet

Sayın adaletsavaşçısı, sormuş olduğunuz soruya ilişkin olarak aşağıya alıntılamış olduğum kanun hükmü yararlı olacaktır.

Saygılarımla.

Alıntı:
2802 Sayılı Kanun Madde 31(1)

Alıntı:
Meslekleriyle ilgili konularda master veya doktora öğrenimi yapmak isteyenlerle Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsüne devam etmek isteyen hakim vesavcıların, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulundan izin almaları şarttır. Aday iken öğrenime başlayanlar hakimlik veya savcılığa atandıktan sonra Kurulun muvafakatını almak şartıyla bu öğrenimlerine devam edebilirler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi