Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Lütfen Yardim Edin

Konuyu Kilitleyin
Old 17-11-2018, 14:37   #1
FİDAN

Varsayılan Lütfen Yardim Edin

Mrb.ben Bir Tanidiğim Için Yaziyorum.ismi Fidan Ikinci Evliliğini Yapti.resmi Nikahla Fakat Eşi Kendinden Biraz Yaşli.eşinin önceki Eşinden Olan Oğlu Babasini Evden Aldi Kendi Evine Götürdü.maaş Kartini Felan Da Aldi Yaklaşik 4 Aydir Fidan'a Hiçbir Para Vb.verilmiyor. Maaşini Da Oğlu Aliyor.fidan Yardima Muhtaç Hiçbir Geliri Yok.ne Yapmasi Gerekiyor .teşekkürlerrr
Old 17-11-2018, 17:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Arkadaşınız en yakın aile mahkemesinde boşanma istemi olmadan sadece TEDBİR NAFAKASI davası açabilir. TMK. 197.maddesine göre, ortada haklı bir sebep yokken evlilik birliğini sürdürmeyen ve eşinin geçimini sağlamayan eşe karşı nafaka davası açılabilir. Davada eşin parasal katkı yapmadığı ve evi terkettiği, arkadaşınızın aile birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirdiği ve eşin evi terk etmesinde bir kusuru olmadığı kanıtlanmalıdır. Tanık anlatımları ve her tür delil ile bu hususlar mahkemeye aktarılmalıdır. Dava dilekçesinde tanık deliline dayanılmalıdır. Ve istenilen nafaka miktarı belirtilmelidir.

Arkadaşınızın avukatla davasını takip etmesi hak kaybı yaşamaması için önemlidir. Avukatlık ücretini ve dava masraflarını ödemeye Maddi gücü bulunmuyorsa bulunduğu yer barosundan kendisine ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilir. Avukat gerekli dava masrafları için de gerekli başvuruyu mahkemeye yapacaktır.

Alıntı:
III. Birlikte yaşamaya ara verilmesi
MADDE 197. Eşlerden biri, ortak hayat sebebiyle kişiliği, ekonomik güvenliği veya ailenin huzuru ciddi biçimde tehlikeye düştüğü sürece ayrı yaşama hakkına sahiptir.

Birlikte yaşamaya ara verilmesi haklı bir sebebe dayanıyorsa hakim, eşlerden birinin istemi üzerine birinin diğerine yapacağı parasal katkıya, konut ve ev eşyasından yararlanmaya ve eşlerin mallarının yönetimine ilişkin önlemleri alır.

Eşlerden biri, haklı bir sebep olmaksızın diğerinin birlikte yaşamaktan kaçınması veya ortak hayatın başka bir sebeple olanaksız hale gelmesi üzerine de yukarıdaki istemlerde bulunabilir.

Eşlerin ergin olmayan çocukları varsa hakim, ana ve baba ile çocuklar arasındaki ilişkileri düzenleyen hükümlere göre gereken önlemleri alır.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi