Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

boşanmadan sonra velayet sahibinin ölümü

Yanıt
Old 15-03-2011, 14:03   #1
Av.Şerare Erfan

Varsayılan boşanmadan sonra velayet sahibinin ölümü

değerli meslektaşlarım merhaba
boşanmada velayet anneye verilmiştir. ancak anne tarfik kazasında vefat etmiş ve 5 yaşındaki çocuğu babası almak istiyor. ancak baba yabancı uyruklu türkçe bilmiyor ve çocuk baba ile çok kısıtlı zamanlarda vakit geçirmiştir. kısacası çok tanımadığı dilini bilmediği baba ile ingiltereye gitmesini anneanne ve dede istemiyor.(baba iyi bir yaşam düzenine de sahipdeğildir vs vs)
bu durumda çocuğun ülkeden çıkarılmaması için en hızılı izlenecek yol nedir? çocuğun anneannesinde kalması için hemen acilen neyapılmalı?
çok teşekkür ederim.
Old 22-03-2011, 15:15   #2
DEMİRCİZADE

Değerli Meslektaşım,
4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 336/3 maddesi şöyledir:'Velayet, ana ve babadan birinin ölümü halinde sağ kalana, boşanmada ise çocuk kendisine bırakılan tarafa aittir.' demektedir. Buna göre, ancak anne ve babanın bir arada olması halinde, birinin ölmesi üzerine velayet kendiliğinden diğerine geçecektir. Aksi takdirde, yani boşanmışlarsa, velayatin kendiliğinden diğerine geçme durumu söz konusu değildir. Bu durumda çocuk üzerinde velayet kalkmış olacaktır. Sağ kalan eşin velayetin kendisine verilmesini talep etmesi veya durumu uygun birinin vasi talebinde bulunması gerekir. Çünkü anı yasanın 404/1 maddesi; 'Velayet altında bulunmayan her küçük vesayet altına alınır' demektedir. Bu durumda gerekçelerini de bildirerek, acilen çocuğa anneannesinin vasi olarak atanmasını talep etmeniz gerekmektedir.
Old 22-03-2011, 15:27   #3
Av.Şerare Erfan

merhabalar
belki yazımdan bu anlaşılmamış olabilir ancak anlattığınız konuları bilmekle ve uygulamakla artık velayet altında olmayan çocuk için vasi tayini davası açtım. bu davayı da tedbirli istedim(çocuğun yurt dışına çıkmasını engellemek için). benim yalnızca uygulamalı olarak daha önce böyle bir vaka ile karşılaşan meslektaşımın izlediği farklı veya kestirme bir yolunu öğrenmekti.
verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.
Old 24-09-2018, 16:08   #4
UNLUTURK

Alıntı:
Yazan Av.Şerare Erfan
merhabalar
belki yazımdan bu anlaşılmamış olabilir ancak anlattığınız konuları bilmekle ve uygulamakla artık velayet altında olmayan çocuk için vasi tayini davası açtım. bu davayı da tedbirli istedim(çocuğun yurt dışına çıkmasını engellemek için). benim yalnızca uygulamalı olarak daha önce böyle bir vaka ile karşılaşan meslektaşımın izlediği farklı veya kestirme bir yolunu öğrenmekti.
verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.

Merhaba Şerare Hanım,
Ben de velayetin nezini istemeden vasi davası açmak istiyorum. Acaba sizin olayın sonucu hakkında bilgi paylaşır mısınız?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi