Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet Ücreti

Yanıt
Old 14-02-2006, 21:32   #1
turbo

Kitap Vekalet Ücreti

Sayın meslektaşlarım, vekalet ücreti konusunda bir sorum var. Avukat, müvekkiliyle yaptığı sözleşmede, dava ve icra dairelerinde müvekkili adına yaptığı işler dolayısıyla, müvekkilinden vekalet ücreti almayacağını, dava ve işler sonunda başarlı sonuçlar alınırsa(davanın kazanılması, alacağın tahsil edilmesi gibi), karşı tarafa hükmedilecek vekalet ücretiyle yetinileceği şeklinde bir hükmün yer alması durumunda, söz konusu sözleşmenin yada sözleşme hükmünün akibeti ne olacaktır?
Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.
Herkese iyi çalışmalar...
Old 15-02-2006, 20:50   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Karşı tarafa yükletilecek vekalet ücreti zaten avukata aittir.Bu nednele olayda avukatın vekaleti karşılıksız aldığı sonucu çıkarılır.Eğer davaya karşılıksız bakılacaksa bu husus baroya bildirilir, aksi halde asgari tarifedeki oran uygulanır.Başarıya göre değişme unsuru yeni kanunda yer almadığından bu husus ancak parayla ölçülebilen davalarda hakimce kararlaştırılacak olan vekalet ücretinin takdirinde (%5-15) söz konusudur.
Old 16-02-2006, 09:54   #3
turbo

Sayın Bülent Bey,
Cevabınız için teşekkür ederim.
Benim bu soruyu sormamdaki neden, bir kurumunla yaptığımız sözleşme gereğince, söz konusu kurumun icra takiplerine bakmaktayız ve yaptığımız sözleşme gereğince, başlatılan icra takipleri ve açılan davalar sonucunda, avukat sadece karşı tarafa yükletilecek vekalet ücreti verilecek, bunun dışında avukat her hangi bir hak talep etmeyecektir. Bildiğim kadarıyla da baroya herhangi bir bildirimde bulunulmadı. Benim fikrime göre, böyle bir uygulamanın hukuka ve mevzuata aykırı olduğu yönündedir, çünkü böyle bir sözleşme hükmünün kabul edilmesi halinde, avukat her müvekkiliyle aynı söleşmeyi yaparakve el altından para alacak, böylece de vergi kaçırmanın yolu açılacaktır.
Elimdeki imkanlarla yaptığım araştırma sonucunda, bu konuyla uyuşan bir Yargıtay kararı bulamadım. Bu konuda da bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
İyi çalışmalar...
Old 19-02-2006, 23:08   #4
Yazgan

Sayın Meslektaşım,
Karşı tarafa yükletilen vekalet ücreti, ki Avukatlık Kanununda yapılan son değişikliğe göre, hiç tartışma götürmez şekilde avukata aittir. Hatta, müvekkilin borçları için haczedilemez ve mahsup edilemez.
Müvekkilden tahsil edilecek vekalet ücreti ise, sözleşme ile ayrıca belirlenmediği takdirde vergi hukuku yönünden asgari ücret tutarında tahsil edilmiş sayılıyor. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunun 'Emsal Değer ve Emsal Ücret' başlıklı, sanırım 27 nci maddesinde, serbest meslek kuruluşlarının belirlediği tarifedeki ücretin KDV matrahı olacağı belirtilmiş. Yani asgari ücret tutarına %18 KDV eklemek suretiyle asgari tahsilat yapılması gerekiryor. Bunun altında bir ücret kabul edilmesi mümkün değil. Aksi takdirde KDV'nin asgari ücret tutarı üzerinden ödenmesi isteniyor. Maliye Bakanlığı'nın bu konu ile ilgili tebliği de mevcut.
Fakat, TBB'nin geçen yıl yayınladığı bir genelgede - bana göre hatalı olarak- müvekkilden tahsil edilecek asgari ücretin de KDV dahil olacağı belirtilmiş. Bu genelge, yukarıda değindiğim yasa hükmüne aykırıdır.
Karşı tarafa yükletilen vekalet ücretine ise KDV uygulanmaması gerekir. Çünkü, bir mal ve hizmet karşılığı sağlanan gelire KDV uygulanır. Oysa karşı tarafa yüklenen vekalet ücreti, özel nitelikteki HUMK ve Avukatlık Kanunundan kaynaklanmaktadır. Hatta, yanlış hatırlamıyorsam, 2002 yılında yayınlanan Asgari Ücret Tarifesinde karşı tarafa yükletilen vekalet ücretinin karşı taraftan KDV'si ile birlikte tahsil edileceğine dair hüküm, Yargıtay'ca, 'kanunsuz vergi olmaz' anayasa ilkesi uyarınca, uygulanmadı.
Açık yasa hükmüne rağmen, Maliye Bakanlığı tebliğlerinde, bu ücretin de KDV'ye tabi olduğu kabul edilmektedir. Buna göre, karşı tarafa yükletilen vekalet ücreti muhasebeleştirilirken KDV içinde olarak hesaplanmalıdır. Çünkü, karşı taraftan, asgari ücret dışında ayrıca KDV alınması mümkün değildir.
Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 20-02-2006, 11:49   #5
turbo

Sayın Yazgan,
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Özellikle vergi konusunda verdiğiniz ipucu çok işime yarayacaktır. Konunun vergi tarafı yanında, benim emin olmak istediğim konu, müvekkil ve avukat aralarında yapacakları sözleşme ile -Baroya herhangi bir bildirimde bulunmaksızın- müvekkilin üzerine düşen vekalet ücretini ödenmeyeceğini kararlaştırabilir mi?
Yardımlar için şimdiden ve tekrar teşekkür ederim.
İyi çalışmalar.
Old 20-02-2006, 12:34   #6
Av. Bülent Sabri Akpunar

Kanun hükmü açık, ücretsiz iş alınırsa baroya bildirilir aksi halde asgari tarifedeki oranlar karşı taraftan "alınmış sayılır".

Sayın Yazgan, yazdıklarınızdan asgari tarifedeki oranlara(müvekkilden alınacak) ayrıca kdv ilave edilmesi gerekiyor sonucu çıkartılıyor. Bu ücrete kdv dahil değil mi?

(araflar arasında yazılı bir şekilde avukatlık ücret sözleşmesi yapılmamıştır.Avukatın alacağı ücret avukatlık asgari ücret tarifelerine göre hesaplanmıştır.Bu hesaplanan ücret davacı avukatın hak ettiği ücret olup KDV bu ücretin
içindedir. E. 1996/466,K. 1996/1329,T. 13.2.1996, 13 HD)
Old 21-02-2006, 14:48   #7
Yazgan

Sayın Meslektaşım,
3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 'matraha dahil olmayan unsurlar' başlıklı 25 inci maddesinde: "Aşağıda yazılı unsurlar matraha dahil değildir: (...) b) Hesaplanan katma değer vergisi". denildikten sonra biraz aşağıda

'Emsal değer ve emsal ücret' başlıklı 27 nci maddenin 5 inci bendinde "Serbest meslek faaliyetleri için ilgili meslek teşekküllerince tespit edilmiş bir tarife varsa, hizmetin bedeli, bu tarifede gösterilen ücretten düşük olamaz" hükmüne yer verilmiştir.
Bu hükümlerin birlikte değerlendirilmesinden çıkan sonuca göre, katma değer vergisi matraha dahil değildir ve Barolar Birliği tarafından belirlenen tarifedeki asgari ücret katma değer vergisinin matrahıdır. Yani asgari ücrete katma değer vergisi eklenmelidir.
Sözü edilen Yargıtay kararları bu bakımdan hatalıdır.
Müvekkilden ücret almadan hukuki yardım verilmesi mümkün değil gibi görünüyor. Ancak, yapılacak sözleşmede maktu aylık ücret alınacaksa, bir yıllık gelir, takip edilen dava veya icra takibi asgari ücret tutarına ulaştığı takdirde sorun olmayabilir.
Old 16-04-2009, 09:35   #8
Arif Aydın

Davasına baktığım müvekkil, karşı taraf ile anlaşarak duruşma gününden önce davayı sonuçlandırmışlar. Benim müvekkilim de avukatlık ücreti talep etmemiştir. Müvekkil benim vekalet ücretini de ödememiştir. Müvekkilim hakkında dava açmayı düşünüyorum. Bakmış olduğum dava menfi tespit davası idi. Dava Değeri davacı tarafından 8700 TL gösterilmişti. Müvekkil ile aramamızda yazılı sözleşme yoktur.
1.)Dava açmadan önce baroya bilgi vermelimiyim.
2.)Açacağım davada isteyeceğim vekalet ücreti nisbi vekalet ücretimi olacak, yoksa maktu v.ü mi olacak
Old 16-04-2009, 10:42   #9
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Arif Aydın
Davasına baktığım müvekkil, karşı taraf ile anlaşarak duruşma gününden önce davayı sonuçlandırmışlar. Benim müvekkilim de avukatlık ücreti talep etmemiştir. Müvekkil benim vekalet ücretini de ödememiştir. Müvekkilim hakkında dava açmayı düşünüyorum. Bakmış olduğum dava menfi tespit davası idi. Dava Değeri davacı tarafından 8700 TL gösterilmişti. Müvekkil ile aramamızda yazılı sözleşme yoktur.
1.)Dava açmadan önce baroya bilgi vermelimiyim.
2.)Açacağım davada isteyeceğim vekalet ücreti nisbi vekalet ücretimi olacak, yoksa maktu v.ü mi olacak

Avukatlık kanunu 164/4 bu soruya cevap vermektedir. Asgari ücret tarifesine göre belirlenebilir.

Karşı vekalet ücretini müvekkilinizin almaması sizin karşı yandan almamasına engel değildir. Ortada sulh sözleşmesi var mı? dava kabul mü edilmiş? bilimiyorum.

Siz müvekkilinize vekalet alacağı davası açarak yasaya göre avukatlık ücretinizi isteyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Alıntı:
Alıntı:
Turbo
Benim bu soruyu sormamdaki neden, bir kurumunla yaptığımız sözleşme gereğince, söz konusu kurumun icra takiplerine bakmaktayız ve yaptığımız sözleşme gereğince, başlatılan icra takipleri ve açılan davalar sonucunda, avukat sadece karşı tarafa yükletilecek vekalet ücreti verilecek, bunun dışında avukat her hangi bir hak talep etmeyecektir.

Bu arada ilk soruya verilen cevaplara katılıyorum, burada sınırlandırılan başarıya göre ücret bile uygulanmamış, ancak kendi aleyhine de olsa serbestçe sözleşme düzenleyen avukat neye göre daha sonra sözleşmenin hükümsüzlüğünü isteyecek konusunu tartışmalı buluyorum.
Old 19-04-2010, 14:01   #10
omav

"...avukat, müvekkiliyle yaptığı sözleşmede, dava ve icra dairelerinde müvekkili adına yaptığı işler dolayısıyla, müvekkilinden vekalet ücreti almayacağını, dava ve işler sonunda başarlı sonuçlar alınırsa(davanın kazanılması, alacağın tahsil edilmesi gibi...""

Şarta(sonuca) bağlı vekalet ücret sözleşmeleri kanunen yasaktır. Avukatlık Kanunu ve Türkiy e BArolar Birliği ve Yargıtay'ın aldığı kararlar ve içtihatlara göre de böyle bir sözleşmeyi imzalamış avukat cezalandırılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi