Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın kayyımlık yapması

Yanıt
Old 21-12-2009, 19:36   #1
GECE

Varsayılan avukatın kayyımlık yapması

mrb arkadaşlar...
avukatların kayyımlık yapması hususunda bilgiye ihtiyacım var...ücret de alınıyormuş.
kayyımlık yapabilmek için nereye nasıl başvurulacak...kolaylıkları, zorlukları neler...
hangi konularda,kimlere kayyımlık yapılması daha caziptir?
bu konuda bilgisi, bilhassa da deneyimi olan arkadaşlar varsa aydınlatırlarsa sevinirim....
mutlu yarınlar herkese
Old 21-12-2009, 20:32   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan GECE
mrb arkadaşlar...
avukatların kayyımlık yapması hususunda bilgiye ihtiyacım var...ücret de alınıyormuş.
kayyımlık yapabilmek için nereye nasıl başvurulacak...kolaylıkları, zorlukları neler...
hangi konularda,kimlere kayyımlık yapılması daha caziptir?
bu konuda bilgisi, bilhassa da deneyimi olan arkadaşlar varsa aydınlatırlarsa sevinirim....
mutlu yarınlar herkese

Kayyımlık meslek ya da iş değildir.
Old 21-12-2009, 20:40   #3
GECE

sayın aladağ ,
sorumu yanlış anladınız galiba...meslek anlamında söylemedim zaten , bazı işlere kayyım olarak atanan avukatlar var... bu kayyımlık işleri benim sorum...
sağlıcakla kalınız
Old 21-12-2009, 20:51   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan GECE
sayın aladağ ,
sorumu yanlış anladınız galiba...meslek anlamında söylemedim zaten , bazı işlere kayyım olarak atanan avukatlar var... bu kayyımlık işleri benim sorum...
sağlıcakla kalınız

Ben sorunuzu doğru anladım da siz kayyımlığı yanlış anladınız sanırım. Kısıtlı olmayan her ergin kişi kayyım olarak atanabilir. Kayyımlık iş değildir; "ben kayyım olacağım" demekle kayyım olunamaz. Medeni Kanun'un kayyımlık ve vasilikle ilgili maddelerini okursanız, sorularınıza yanıt bulacaksınız.
Old 21-12-2009, 21:04   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Malmemurlarının Kayyım Tayin Edilmesine Dair Kanun
(27 Mayıs 1989 tarih ve 20177 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmıştır.)
Kanun No : 3561
Kabul Tarihi : 18.5.1989

Böyle bir kanun var ama avukatların kayyım olmalarına dair bir kanuni dayanak bilmiyorum.

Bilirkişi olmak için Adalet KOmisyonu Başkanlığına dilekçe ile başvuruluyor diye biliyorum. Kayyım olmak için de Adalet Komisyonu Başkanlığına muhtemelen böyle bir başvuru gerekebilir. (Diye düşünüyorum, ama emin değilim. )
Old 22-12-2009, 00:41   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

Kayyım mahkemece atanır. Üstelik öyle bilirkişi gibi önceden belirlenmiş bir listeden değil, her somut olayın koşullarına uygun bir kayyım bulunarak o kişi atanır. Kayyımlık, bir iş ya da meslek değildir, genellikle geçici bir görevdir. Her görev gibi bu görevin yerine getirilmesi nedeniyle bir ücret ödenmesine karar verilir, bunun dayanağı ise Türk Medeni Kanunu'dur. Ancak kayyıma ödenecek ücret sabit değildir, her somut işe göre kayyıma ödenmesi uygun görülen ücret mahkemece belirlenir. Ayrıca kayyım olarak atanacak kişilerin belirli bir meslekten olması gerekmemektedir, kayyımın kişisel nitelikleri ve atandığı kişiyle çıkar ilişkileri önem taşımaktadır.

Saygılarımla
Old 22-12-2009, 01:11   #7
Av. Kenan Ertaş

Bazı durumlarda Sulh Hukuk Mahkemesitarafından Barodan kayyım atanması istenebiliyor. Baro da yönetim kurulu kararıyla bir avukatı kayyım olarak atanması için Sulh H€ukuk Mahkemesine bildiriyor. Bu avukat herhangi bir ücret almıyor maalesef.
Saygılarımla...
Old 28-01-2011, 00:57   #8
z.özek

ben henüz stajyer avukatım ve sayın özge yücel'in de beli,rttiği gibi baro tarafından bir davada kayyım olarak atandım. ancak benim de aklıma takılan bir husus var ki, davanın içeriğini öğrenmek istedim ancak kalemden duruşmaya geliniz yeterli dendi. henüz stajyer olduğum için ne yapmam gerektiğini de bilmemekteyim. bu konuda görevlerimi nerede bulabilirim? ya da duruşmada hazırlıksız olarak bulunmam doğru mu? teşekkür ederim..
Old 28-01-2011, 18:51   #9
GECE

Sayın ÖZEK,
KAYYIM olarak atandıysanız bu görevi gereği gibi yapmazsanız sorumluluğunuz doğacaktır. hiç kayyımlık yapmadım, tecrübem yok ama bence duruşmaya hazırlıksız girmeyin çok bilmiş kalem memurlarına da kanmayın. siz dosyayı isteyin ve inceleyin. konuyu tam kavrayıp, araştırmanızı yapın derim. kolay gelsin...
Old 29-01-2011, 00:23   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan z.özek
ben henüz stajyer avukatım ve sayın özge yücel'in de beli,rttiği gibi baro tarafından bir davada kayyım olarak atandım. ancak benim de aklıma takılan bir husus var ki, davanın içeriğini öğrenmek istedim ancak kalemden duruşmaya geliniz yeterli dendi. henüz stajyer olduğum için ne yapmam gerektiğini de bilmemekteyim. bu konuda görevlerimi nerede bulabilirim? ya da duruşmada hazırlıksız olarak bulunmam doğru mu? teşekkür ederim..

Sayın Özek,
Baroların kayyım atama yetkisi bulunmamaktadır; bu yetki MK 426, 427, 430 ve 431 maddeleri gereği vesayet makamındadır. Sizin durumunuzda, mahkemenin "kayyımlık yapabilecek bir avukatın bildirilmesi" talebi üzerine Baronuzca, Baroların böyle bir görevi olmadığı halde sizin adınız mahkemeye bildirilmiş ve kayyım olarak atanmanıza mahkemece karar verilmiş olmalı.
Kayyımlık, sorumluluğu gerektiren bir görevdir. Bu ve özellikle "ne yapmam gerektiğini de bilmemekteyim" demeniz nedeni ile, MK 431'in yollaması ile 422. madde uyarınca kayyımlıktan kaçınabileceğinizi anımsatmak isterim.
Saygılarımla.
Old 13-07-2011, 15:36   #11
ayşekömürcü

Varsayılan kayyımlık ücreti

Bugün bulunduğum yere 40 dk uzaklıkta olan bir ilçede bir kişi için kayyım olarak görevlendirildim ve gittiğim duruşmada kayyım olarak atandım.Muhtemelen bir kez daha duruşmaya gidicem ve o duruşmada karar verilecek.
Şimdi kayyımlık görevi için düşünmesek dahi en azından 2 kez gittiğim yol masraflarının ve büromdan en azından günlük 3 saat ayrı kaldığım için belli bi ücretin takdir edilmesi gerekmez mi?
Ya da bu ücreti duruşma esnasında ben mi talep etmeliyim?
Bunun uygulaması nasıldır cevap yazarsanız çok sevinirim.
Old 11-10-2019, 15:32   #12
Av. Zeytin

Alıntı:
Yazan ayşekömürcü
Bugün bulunduğum yere 40 dk uzaklıkta olan bir ilçede bir kişi için kayyım olarak görevlendirildim ve gittiğim duruşmada kayyım olarak atandım.Muhtemelen bir kez daha duruşmaya gidicem ve o duruşmada karar verilecek.
Şimdi kayyımlık görevi için düşünmesek dahi en azından 2 kez gittiğim yol masraflarının ve büromdan en azından günlük 3 saat ayrı kaldığım için belli bi ücretin takdir edilmesi gerekmez mi?
Ya da bu ücreti duruşma esnasında ben mi talep etmeliyim?
Bunun uygulaması nasıldır cevap yazarsanız çok sevinirim.

sayın meslektaşım ayşe hanım,
Gönderiniz eski, ancak ben şu an aynı durumdayım ve mahkemelerin çok farklı uygulamaları var. Sizin talebiniz üzerine nasıl karar verilmişti? Teşekkürlerimle
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi