Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Hukuk Bürosunda Arşivleme

Yanıt
Old 31-12-2012, 13:48   #1
Ü. Yasin

Varsayılan Hukuk Bürosunda Arşivleme

Merhabalar. Fakültemi bir yıl uzattığım için şimdiden çalışma hayatına atıldım ve bir şirketin Hukuk Departmanında çalışıyorum. Bir süre sonra patronum artık yavaş yavaş tüm dava dosyalarını bana bırakmaya başladı ve bu süreç içerisinde kendi sistemimi oluşturarak arşivleme yapmamı, davaları benim takip etmemi istiyor.

Bu durumda sizlerden -bu konularda tam anlamıyla hiçbir bilgisi olmayan ben- yardım istiyorum. Sizce nasıl bir sistem oluşturmalıyım. Bana şu şu dava dosyasının şu beyan dilekçesi veya şu firmanın davacı olduğu şu karar dendiğinde hemen bulmam gerekiyor. Bu durumda nasıl bir sistem kullanmalıyım. Yardımlarınızı bekliyorum
Old 01-01-2013, 22:05   #2
Av. Taner BAŞ

Her müvekkil için bir dosya açıp, müvekkile ait evrakların tümünü bu dosyanın içersine mahkemelere göre ayırmak en akıllıcası bence.
Old 02-01-2013, 09:51   #3
avdogan

Varsayılan excel tablosu

şirkette çalıştığınıza göre müvekkiliniz tek, sadece bu şirket. bir dava programı kullanmıyorsanız, excel'den bir tablo oluşturun. karşı taraf, mahkama bilgileri, davanın aşaması, açıklamalar vs. şeklinde haneler oluşturun. Derdest, karara çıkan, temyizde, kesinleşmiş dosyalar .... şeklinde gruplar oluşturmanız kanaatimce işinizi kolaslaştıracaktır.
Old 02-01-2013, 09:55   #4
avdogan

hatta bu hanelere kayıt numarası şeklinde bir hane ekleyin ve burudan vereceğiniz numarayı dosyanan bir kenarına yazın. 2013/1 gibi. bu sıralamaya göre arşivleyin.
Old 02-01-2013, 10:56   #5
Ü. Yasin

Teşekkür ederim yardımınız için ancak birden fazla şirket ve gerçek şahıslar söz konusu. Toplamda 500'e yakın gerçek ve tüzel kişilerin davacı ve davalı olduğu dosyalar mevcut. Derdest, karara çıkan, temyizde vs. şeklinde yaparsam işin altından kalkamam gibi geliyor sanki
Old 02-01-2013, 11:01   #6
sdakaya

her dosyaya ofis içi bir numara verip, örneğin; hukuk dosyaları için H-2012/12 vs gibi, bir de bu işlemi, esas no, ofis no, davacı ve davalı taraf şeklinde excel e atarsanız herhangi bir dosyayı excelden hemen bulursunuz ( ctrl+f yardımıyla)
Old 02-01-2013, 11:57   #7
salih.hukuk

dosyalarına föy numarası ver,ve excel de kayıtla hepsini,o zaman işin kolaylaşır,istediğin an bulursun..
Old 02-01-2013, 16:02   #8
Ü. Yasin

peki ya bilgisayarda bu şekilde hizaladıktan sonra belgeleri taraflara göre raflara ayırmak akıllıca mı olur acaba?
Old 03-01-2013, 03:53   #9
Av.Cansel Göktaş

Şahsi düşünceme göre de en güzeli, ofis dosyalarına föy numarası vermektir ve bunu excel listesi yapmaktır özet bilgilerle.Uzun açıklamalar olmadan yanına küçük notlar şeklinde "temyizde", veya örneğin "derdest" gibi bilgiler düşerseniz iyi olur. Ve hatta çalışma ortamınız müsaitse, temyiz dosyalarını bir rafta, derdestleri diğer rafta sıralarsanız daha da kolay bulursunuz. Zira hepsini birarada sıralarsanız bulmaya çalışırken daha zahmetli oluyor.İşi bitenlerin yanına da arşiv yazarsınız olur, biter ayrı bir yerde sıralayarak. Excel çok güzel bir program ve bence çok zaman almaz.
Old 03-01-2013, 10:55   #10
e.özge

Bizim büromuzdan örnek vermem gerekirse arka tarafta sadece bir oda arşiv ve ön tarafta ise işlemleri devam eden dosyalar bulunmakta her dosyanın davanın alınış sırasına göre numaraları var ve arşivdede ön tarafta bu şekilde muhafaza ediliyorlar.Hukuk veya ceza dosyaları bır yerde iş dosyaları bir yerde duruyor.Her dosyamızda excelde iş dosyaları ayrı renkte hukuk ve ceza dosyaları ayrı bir renkte olmak üzere kayıtlı.Böylece excelde isimle girip aradığımızda numarasını ve iş mi yoksa hukuk mu olduğunu bilip dosyaları numara sırasından kolaylık bulabiliyoruz.
Old 03-01-2013, 14:44   #11
Av.Selim Balku

Arşivleme bence bahane, o işin basit kısmı, patronunuz size cevher bırakmış, dosyaları tek tek okuyun, muhakeme sürecini görün, bundan iyi kaynak bulamazsınız...

Meslektaşlarımın tavsiyeleri yeterli gelemediyse Konya'da bulunan bir avukatlık bürosuna gidiniz, nasıl yapıldığını görerek daha iyi anlarsınız.

Kolay Gelsin...
Old 04-01-2013, 02:08   #12
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Arşivleme bence bahane, o işin basit kısmı, patronunuz size cevher bırakmış, dosyaları tek tek okuyun, muhakeme sürecini görün, bundan iyi kaynak bulamazsınız...

Meslektaşlarımın tavsiyeleri yeterli gelemediyse Konya'da bulunan bir avukatlık bürosuna gidiniz, nasıl yapıldığını görerek daha iyi anlarsınız.

Kolay Gelsin...

Sayın meslektaşımın mesajına katılmamak elde değil. Her ne kadar yasal olmasa da bende bir şirketin bünyesinde stajımı yaptığım esnada, arşiv odasında binlerce dosya, derdest olan 500 e yakın dosya ile karşılaşmıştım.

Hukuk müşaviri olan meslektaşım yıllardır aynı yerde çalıştığı için tüm evrakların yerini ezberlemiş, neyi arasa bulabiliyordu. Ama benden bir evrak ya da dosya istediğinde genellikle 1 saat o tarif ediyor 2 saat geçince ben bulabiliyordum

Netice, değerli meslektaşıma rica da bulundum. Bana bir hafta izin vermesini, işyerine kot pantolonla geleceğimi benden işler ile ilgili rica da bulunmamasını talep ettim.

Tüm arşivi ve derdest dosyaları önce düzelttim yıprananları değiştirdim, sayfaları onardım, dışı toz tutanların tozunu yuttum(arada yazılan dilekçeleri okudum, kararlara göz gezdirdim, taraflara aşina olmaya çalıştım). Netice olarak bir hafta sonunda tüm arşivi ve derdest dosyaları excell eaktarmış ve dosyalar hakkında ön bilgi sahibi olmuş oldum. Sonuç ne oldu mu dersiniz?

2 yıl o şirkette sorunsuz olarak çalıştım. Hukuk müşaviri ve tüm yönetim benden memnun olduğunu hissettirdi.

Sonra askerlik,

sonrası mı?

Bir ofisim var herşeyin yerli yerinde olduğu, bir de ortağım var beni çok seven, sayan...

Ortağım kim mi?

Birlikte çalıştığımız hukuk müşaviri( şirketten istifa etti ortak olduk)

Vermeden alınmaz...

NOT: Arşivin nasıl yapılacağı konusu teknik bir konu olduğu kadar siz en kolay nasıl bulabileceğinizi düşünürseniz tariflerden birini ya da anonim halini kendinize yol seçmenizin iyi olacağını düşünüyorum.E her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır

Askeriyenin compakt arşivine hayrandım Az zenginleyim ofisimede alacağım bir tane

Saygılarımla
Old 04-01-2013, 07:47   #13
Av. Taner BAŞ

Alıntı:
Yazan Av.Cansel Göktaş
Şahsi düşünceme göre de en güzeli, ofis dosyalarına föy numarası vermektir ve bunu excel listesi yapmaktır özet bilgilerle.Uzun açıklamalar olmadan yanına küçük notlar şeklinde "temyizde", veya örneğin "derdest" gibi bilgiler düşerseniz iyi olur. Ve hatta çalışma ortamınız müsaitse, temyiz dosyalarını bir rafta, derdestleri diğer rafta sıralarsanız daha da kolay bulursunuz. Zira hepsini birarada sıralarsanız bulmaya çalışırken daha zahmetli oluyor.İşi bitenlerin yanına da arşiv yazarsınız olur, biter ayrı bir yerde sıralayarak. Excel çok güzel bir program ve bence çok zaman almaz.
Üstad'a katılıyorum.
Old 04-01-2013, 10:41   #14
Ü. Yasin

Cevap veren ilgilenen herkese çok teşekkür ediyorum, çok yardımcı oldunuz. Boş zamanlarımda dosyaları tek tek okuyorum taraflara aşina olmaya çalışıyorum. Tabi bir de okudukça aslında ne kadar eksik olduğumu da anlıyorum ya.. Neyse
Old 06-01-2013, 21:50   #15
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan Av.Emin
Sayın meslektaşımın mesajına katılmamak elde değil. Her ne kadar yasal olmasa da bende bir şirketin bünyesinde stajımı yaptığım esnada, arşiv odasında binlerce dosya, derdest olan 500 e yakın dosya ile karşılaşmıştım.

Hukuk müşaviri olan meslektaşım yıllardır aynı yerde çalıştığı için tüm evrakların yerini ezberlemiş, neyi arasa bulabiliyordu. Ama benden bir evrak ya da dosya istediğinde genellikle 1 saat o tarif ediyor 2 saat geçince ben bulabiliyordum

Netice, değerli meslektaşıma rica da bulundum. Bana bir hafta izin vermesini, işyerine kot pantolonla geleceğimi benden işler ile ilgili rica da bulunmamasını talep ettim.

Tüm arşivi ve derdest dosyaları önce düzelttim yıprananları değiştirdim, sayfaları onardım, dışı toz tutanların tozunu yuttum(arada yazılan dilekçeleri okudum, kararlara göz gezdirdim, taraflara aşina olmaya çalıştım). Netice olarak bir hafta sonunda tüm arşivi ve derdest dosyaları excell eaktarmış ve dosyalar hakkında ön bilgi sahibi olmuş oldum. Sonuç ne oldu mu dersiniz?

2 yıl o şirkette sorunsuz olarak çalıştım. Hukuk müşaviri ve tüm yönetim benden memnun olduğunu hissettirdi.

Sonra askerlik,

sonrası mı?

Bir ofisim var herşeyin yerli yerinde olduğu, bir de ortağım var beni çok seven, sayan...

Ortağım kim mi?

Birlikte çalıştığımız hukuk müşaviri( şirketten istifa etti ortak olduk)

Vermeden alınmaz...

NOT: Arşivin nasıl yapılacağı konusu teknik bir konu olduğu kadar siz en kolay nasıl bulabileceğinizi düşünürseniz tariflerden birini ya da anonim halini kendinize yol seçmenizin iyi olacağını düşünüyorum.E her yiğidin yoğurt yemesi farklıdır

Askeriyenin compakt arşivine hayrandım Az zenginleyim ofisimede alacağım bir tane

Saygılarımla

Bir solukta okudum hikayenizi, gerçekten takdir ettim mücadelenizi..
Old 08-01-2013, 20:04   #16
Avukat Tekin

Arşivleme bir avukat için olmazsa olmazdır. Ben bırakınız dosyayı, bir şekilde bana gelmiş olan herhangi bir tek sayfalık evrakı dahi saklarım.
Arşiv düzenini önceleri arşiv defteri tutmak suretiyle yazılı olarak yaparken artık birkaç yıldır access te kendi hazırladığım bir program ile yapmaya başladım. Hatta bu program THS'de de var. İlgilenenler için link vereyim:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=54444

Arşiv bilgilerini dijital ortamda tutunca hem arşivlenmesi ve hem de ihtiyaç duyulduğunda bulunması kolaylaştı.
Saygılarımla,
Old 09-01-2013, 10:34   #17
sdakaya

Sayın Avukat Tekin; programı indirdim biraz inceledim. Şuan kendi hazırladığım sistemi kullanıyorum ama sanıyorum ki ilk fırsatta dosyaları sizin programınıza aktaracağım. Oldukça kullanışlı görünüyor.
Emeğinize sağlık
Old 10-01-2013, 13:19   #18
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan sdakaya
Sayın Avukat Tekin; programı indirdim biraz inceledim. Şuan kendi hazırladığım sistemi kullanıyorum ama sanıyorum ki ilk fırsatta dosyaları sizin programınıza aktaracağım. Oldukça kullanışlı görünüyor.
Emeğinize sağlık

Teşekkür ederim meslaktaşım. Ağda çalışabildiğini de belirteyim. Bir ara fırsat bulursam bir iki ufak değişiklik yapıp programı daha kullanışlı hale getireceğim. SOn durumu gene aynı adrese yüklerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi