Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hacİz TutanaĞi Ve Kapicinin Beyani - İmzasi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-02-2008, 15:09   #1
kenan iskender

Varsayılan Hacİz TutanaĞi Ve Kapicinin Beyani - İmzasi

Bono üzerinde yazılı olan adrese İhtiyati Haciz alınarak hacze gittim. Adreste kimse yok. Kapıcıya adreste kimin oturdugunu sorduk, borçlunun oturduğunu beyan etti ve zaptıda imzaladı. Bunun üzerine kapıcı ve polis memurunun nezaretinde çilingirle kapı açılarak haciz işlemi yapıldı. Borçlunun gayrıresmi eşi borçluyu tanımadığını beyan edip, istihkak davası açtı. Kapıcıyı mahkemede tanık olarak dinletecem fakat kapıcı duruşmada beyanını değiştirebilir. Bununla ilgili elinde yargıtay kararı bulunan arkadaşlardan yardım bekliyorum. TEŞEKKÜRLER.
Old 23-02-2008, 16:44   #2
Ahmet Turan

Kapıcının beyanını zapta yazdırıp imsalatmışınız. Aksini nasıl sölyecek? O zaman resmi kurumlara yalan beyanda bulunmak suçunu işlemiş olur. Ancak istihkak iddiası sırf kapıcının beyanı ile de ispatlanmaz diğer bilgi ve belgelerde gerekir.
Old 25-02-2008, 14:52   #3
akyürek

sayın meslektaşıma katılıyorum ben de. kapıcının tutanaktakinden aksini mahkemede ileri sürmesi yalan beyanda bulunmaya girebilir.bunu duruşmadan evvel kenisine bir hatırlatırsanız, aksini de söylemez diye düşünüyorum

Bu tanık beyanlarının yanında elektrik, su ve telefon gibi faturalarla vb durumlarla o şahsın orada oturduğunu ispatlayabilmeniz gerekecektir.Duruşma tarihi ileriyse muhtardan elden tezkere vasıtasıyla ikametgahını sordurabilrsiniz.
Old 26-02-2008, 14:34   #4
selcukcete

Varsayılan Haciz Tutanağı

İcra ve İflas dairelerince düzenlenen tutanaklar İİK.nun 8 inci maddesi uyarınca aksi sabit oluncaya kadar geçerli olacağı hüküm altına alınmıştır" İcra tutanaklarının iki fonksiyonu vardır.
1.Alenilik
2.İspat kuveti
İcra tutanaklarının hilafını ispat etmek,kaideten hususi bir şekle bağlı değildir (MK.mad.7)Fakat icra tutanağı bir hukuki muameleyi tesvik ediyorsa,o zaman bunun hilafını ispatlamak senetle mümkün olabilir.(HUMUK 290)T.UYAR iik.nu şerhi C.1 s.406.
Düzenlenen haciz tutanağı huzurda bulunanlar örneğin icra müdürü,polis memuru alacaklı vekili ve apartmanın kapıcısı tarafından imza altına alındığına göre kapıcının istihkak davasında ifade değiştirmesinin mahkemece tutanaktaki kamu görevlilerin de vereceği ifade karşısında pek inandırıcı olmayacağı kanısındayım selam ve saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi