Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Muhtıra gönderildiği halde ödeme yapılmaması durumunda ne yapmalı? (İik 361)

Yanıt
Old 17-01-2021, 15:52   #1
Av.mügea

Varsayılan Muhtıra gönderildiği halde ödeme yapılmaması durumunda ne yapmalı? (İik 361)

Borçlunun istinafa başvurusu sonucunda devam eden icra takibi kesin olarak kaldırılmış. Bunun üzerine borçlunun ödediği miktarın iadesi için icra dairesi iik 361 e göre muhtıra göndermiş. Ancak alacaklı dosyaya ödeme yapmamış. Icra dairesi talep sonucu bu sefer iik 40 a göre tekrar muhtıra göndermiş yine ödeme yapılmamış. Dairedekilerle görüştüğümde yeni takip başlatırsınız deyip beni başlarından savdılar ancak dosyadan devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlenmeli tecrübesi olan varsa yardımcı olursanız çok sevinirim sevgili meslektaşlarım. Teşekkürler.
Old 30-01-2021, 20:50   #2
avbilgen

Merhaba
Yeni icra takibi veya dava açmanız, İİK 361.maddesi gereğince talep etme hakkınız olduğundan, hukuki yararınız olmadığı gerekçesiyle iptal edilir. Aynı dosyadan, parayı yatırdığınız dosyadan borçlu hakkında haciz talep etmeniz gerekiyor. O dosyada artık alacaklı sizsiniz, alacaklı borçlu konumunda. Muhtıranın tebliğinden itibaren muhtırada yazılı süre dolduktan sonra faiz de talep edebilirsiniz asıl alacak için.İyi çalışmalar diliyorum.
Old 30-01-2021, 22:14   #3
Av.mügea

Alıntı:
Yazan avbilgen
Merhaba
Yeni icra takibi veya dava açmanız, İİK 361.maddesi gereğince talep etme hakkınız olduğundan, hukuki yararınız olmadığı gerekçesiyle iptal edilir. Aynı dosyadan, parayı yatırdığınız dosyadan borçlu hakkında haciz talep etmeniz gerekiyor. O dosyada artık alacaklı sizsiniz, alacaklı borçlu konumunda. Muhtıranın tebliğinden itibaren muhtırada yazılı süre dolduktan sonra faiz de talep edebilirsiniz asıl alacak için.İyi çalışmalar diliyorum.
Cevabınız için teşekkürler meslektaşım. Dediğiniz gibi aynı dosyadan haciz talebinde bulunmuştum ve icra dairesi reddetti. Gidip görüştüğümde de gerekçe olarak siz dosyada alacaklı gibi hareket edemezsiniz dediler bu sebeple emin olamamıştım ancak tekrar talep gönderdim beklemedeyim. Tekrar teşekkür ederim iyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi