Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacaklının haciz fekki talebi

Yanıt
Old 29-09-2019, 23:35   #1
cigdemsahin

Varsayılan Alacaklının haciz fekki talebi

İyi akşamlar.
Başlattığım icra takibinde borçlunun taşınmazlarına ve arabasına haciz işlemi başlattım. Şu an sadece malları üzerindeki hacizleri kaldırarak icra takibine devam etmek istiyorum. Prosedür nedir? Herhangi bir harç ödemem gerekiyor mu? Şimdiden çok teşekkür ediyorum.
Old 30-09-2019, 06:42   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın meslektaşım,

https://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=13299

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5509

*
YARGITAY

“…Takip dosyası üzerinden konulan hacizlerin tamamının kaldırılması istemi, alacağın haricen tahsil edildiğine karine teşkil edeceğinden, hacizlerin kaldırılması için anılan yasa hükmüne uygun olarak tahsil harcının ödenmesi zorunludur…”
12.HD. E. 2014/32278, K. 2015/6354, T. 19.3.2015
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/files/dsp.php?fn=12hd-2014-32278.htm&kw=`2014/32278`+#fm
*
“…492 Sayılı Harçlar Kanunun 23. maddesinde "Her ne sebep ve suretle olursa olsun, icra takibinden vazgeçildiğinin zapıtnameye yazılması için vazgeçilen miktara ait tahsil harcının yarısı alınır. Ancak haczedilen mal, satılıp paraya çevrildikten sonra vazgeçilirse tahsil harcı tam olarak alınır." düzenlemesine yer verilmiştir. Öte yandan, hacizlerin kaldırılması istemi, alacağın haricen tahsil edildiğine karine teşkil edeceğinden, hacizlerin kaldırılması için anılan yasa hükmüne uygun olarak tahsil harcının ödenmesi zorunludur…”
12.HD. E. 2011/12603, K. 2011/31472, T. 29.12.2011
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/files/dsp.php?fn=12hd-2011-12603.htm&kw=`2011/12603`#fm

Saygılar
Old 30-09-2019, 11:59   #3
Avukat Hakan Eren

Bir zamanlar "Harçlar Kanununda haciz kaldırma harcı diye bir harç yoktur. Alacaklı yan takipten açıkça feragat etmedikçe feragat harcı alınmaz" diyen kararlar var idi... (T.C. YARGITAY 12. Hukuk DairesiEsas : 2004/9189 Karar : 2004/13126 Tarih : 24.05.2004)

Neyse ki sonradan Yargıtay devlet menfaatine aykırı bu görüşünden döndü ve yasada yer almasa da "haciz kaldırma mı? haha elbette harca tabidir... seni gidi çakaaaal " görüşüne sahip çıtı.

Neyse ki arada da olsa "dosyada birden çok haciz varken bunlardan sadece birini kaldırmak alacağı tahsile karine teşkil etmez, dolayısıyla harç alınmaz" diyen daha sağduyulu kararlar ( T.C. YARGITAY 12.Hukuk Dairesi Esas: 2012/6933 Karar: 2012/24073 Karar Tarihi: 10.07.2012 )var ise de çoğunlukla bir üstteki görüş hakimdir.

Yüksek Mahkemelerin vergi tahsilat memuru zihniyetinde değil de (hadi hukuku geçtik) en azından yasaya uygun yorum yapmaları dileğiyle...

(Konunun ne alacaklı ne de borçlu yanındayım. Sadece önce hukukun sonra yasanın yanında yer alma niyetindeyim. Yasada "haciz kaldırma harcı" diye bir harç yoktur. Parlamento böyle bir yasa çıkarmadıkça haciz kaldırmada harç alınmamalıdır)
Old 30-09-2019, 14:21   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Meslektaşlarımın beyanlarına katılıyorum.

Tamamı üzerindeki hacizlerin kaldırılmasının talep edilmesi halinde harç alınacaktır.

Ancak ek olarak; harç ödemeden devam etmek istiyorsanız İİK. MD. 106-110 gereğince de inceleme yapmanız tavsiye ederim
Old 04-10-2019, 10:58   #5
Avhbkilicarslan

Meslektaşlarımızın da belirttiği gibi Yargıtay'a göre alacaklının dosyadaki hacizleri kaldırma talebi "ben alacağımı tahsil ettim ya da ediyorum" anlamı taşıdığı için uygulamada hiçbir icra müdürü harç almadan haczin fekkine müsade etmeyecektir.
Av. Musa Bey'in de değindiği üzere harç ödemeden hacizlerin kalkması için tek yol İİK 106-110 arasında düzenlenen süreleri beklemek. İşbu sürelerin sonunda borçlunun talebi üzerine hacizler kaldırılır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi