Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatların futbolcu temsilciliği yetkisi

Yanıt
Old 18-12-2009, 12:59   #1
gduzsoy

Varsayılan Avukatların futbolcu temsilciliği yetkisi

Herkese selam.
Avukatların FİFA ve TFF bünyesinde yapılan "Futbolcu Temsilciliği" sınavına girerek lisans almaları durumunda,avukatlık mesleğinin yanında menajerlik mesleğini icra etmeleri de mümkün müdür?
Yoksa Avukatlık Kanunu md.11'e göre avukatlık mesleği ile birleşemeyen mesleklere mi dahildir?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 18-12-2009, 17:02   #2
av.metinmso

Bu konunun cevabını ben de sabırsızlıkla bekliyorum.. Net bir yorum yapamadım, karar da bulamadım..
Old 18-12-2009, 19:09   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan gduzsoy
Avukatların FİFA ve TFF bünyesinde yapılan "Futbolcu Temsilciliği" sınavına girerek lisans almaları durumunda,avukatlık mesleğinin yanında menajerlik mesleğini icra etmeleri de mümkün müdür?
Yoksa Avukatlık Kanunu md.11'e göre avukatlık mesleği ile birleşemeyen mesleklere mi dahildir?
"Futbolcu Temsilciliği" Avukatlık Kanunu md.11'e göre avukatlık mesleği ile birleşemeyen mesleklere dahildir.

Madde 11 - Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.

11.maddenin istisnaları 12.maddede sayılmıştır: Futbolcu temsilciliği istisnalar arasında değildir.

Aşağıda futbolcu temsilciliği hakkında kısa bilgi sunulmuştur:
‘’Kulüp ve futbolcu arasında yapılan anlaşmalarda ve daha sonraki süreçlerde maddi, hukuki, sosyal ve kültürel anlamda bir takım problemlerin yaşandığı izlenmektedir. Maç, antrenman ve özel yaşamları arasında transfer veya her türlü sosyal ve hukuki haklarını takip etmek için yeterli zaman bulamayan futbolcular, bu problemlerin giderilmesinde ehliyetli ve güvenilir kişilere ihtiyaç duyarlar. İşte bu ihtiyaç futbol sektöründe, ‘Futbolcu Temsilciliği’ mesleğinin doğması ve gelişmesinin en önemli nedenlerinden sayılabilir.’’

‘’Bir futbolcu ile temsil sözleşmesi imzalayan bir temsilcinin hizmetleri sadece sözleşme görüşmelerini kapsamaz. Futbolcu temsilcisi sözleşme ile ilgili konularda futbolculara hizmet verdiği kadar, futbolcuyla bütün yıl bire bir ilişkide olan, onun sorunlarını çözen, kulüple ilişkilerini düzenleyen, gerektiğinde hukuksal işlerle, özel yaşamı ve sosyal ilişkileriyle ilgilenendir. Ayrıca bir finans uzmanı mali işleriyle ve bireysel bir danışman gibi kariyer planlamayla, sağlık ve sosyal güvenlikle ilgili konularda da hizmet vermelidir.’’
Kaynak : http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/17/886/11153.pdf

Futbolcu temsilcisi sadece futbolcunun kulüple anlaşması aşamasında anlaşma yapmak için hukuki yardımda bulunsaydı sakınca doğmazdı. Ama zaten sadece anlaşma aşamasında hukuki yardımda bulunmak için avukat olmak yeterlidir; futbolcu temsilcisi olmak gerekmez.

Hukukla ilgili olmayan işler (12.maddede sayılan istisnalar dışında) mesleğin onuruyla bağdaşmaz kanısındayım. Hatta 12.maddede sayılan istisnalar arasında sayılmasına karşın ''Milletvekilleri, milletvekilliği süresince avukatlık yapamazlar.'' (Madde 43) Miletvekilleri milleti temsil edemezken futbolcuların temsili mümkün olmaz.

Bir avukatın işi gücü hukuk olmalıdır.

Saygılarımla
Old 20-12-2009, 00:32   #4
erturkerdal

Doğru olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olmadığı için yorum yapmayacağım ama; bir futbolsever olarak bu işin avukatlar tarafından yapılmasını desteklerim.
Old 05-10-2011, 16:32   #5
Av.Buğcan Çankaya

Sayın Armağan Konyalı'nın fikrine saygı duyuyor ancak katılmadığımı belirtiyorum.

FUTBOLCU TEMSİLCİLERİ TALİMATI :
MADDE 2.
Futbolcu Temsilcisi : Bu talimat ve FIFA Futbolcu Temsilcilerine İlişkin Düzenleme (FIFA Players’ Agents Regulations) uyarınca elde edilen lisansla, bir ücret karşılığında, profesyonel futbolcu sözleşmesi müzakeresi yürütmek amacıyla bir futbolcu ile bir kulübü veya bir transfer sözleşmesi müzakeresi yürütmek amacıyla iki kulübü bir araya getiren gerçek kişiyi,ifade eder.

Madde 19 . Futbolcu temsilcisinin yükümlülükleri

Bu madde oldukça uzun ve içeriğine bakıldığında Avukatlık mesleğiyle bağdaşmayan herhangi bir yükümlülük olmadığı gibi, genel anlamda talimatname incelendiğinde Sayın meslektaşımın paylaşmış olduğu "ek" görevler talimatnamede görülememektedir.

Bu açıdan, bir mesleği icra eden kişinin olası işverenleriyle arasındaki hukuki bağı oluşturmak Futbolcu temsilciliğinin basit bir tanımı olabilir. Bu her avukatın bir çok kez yaptığı ve alışılagelmiş görevlerinden bir tanesidir. Hangi avukat çıkıpta, işçi hakları ve sözleşmeleriyle ilgili işlem yapmıyor? Veyahut yaptığı bu hakları bildirme ve sözleşme düzenleme işinden ücret almamakta?

TFF, Futbolcu temsilciliğinin kurulması aşamasında amaç olarak, kayıt dışı ve belli bir bilgi, birikim ve deneyimi olmayan kişilerin futbolcu ve takımalarla yapacağı sözleşmelerin önüne geçmeyi hedeflemiştir.

Her ne kadar sözleşme düzenlemek Avukatın en temel görevlerinden birisi olsa da, TFF kendine özgü işleyişiyle buna bir statü kazandırmaya çalışmaktadır.

Şahsi görüşüm ve talimatnameden anladığım kadarıyla, Avukatlık ve Futbolcu Temsilciliği(menajerlik) görevleri birlikte yapılabilir.

Ancak tartışılması gereken, Avukatlık kanunun 35.maddesi ışığında hukuki mütalaa vermek ve hakemlik yetkisine sahip organlar karşısında hakları dava etmek ve savunmak gibi yalnızca Avukatların yapabileceği işleri Futbolcu temsilcilerinin, temsilci sıfatıyla yapabilmeleri mümkün müdür?

FUTBOLCU TEMSİLCİLERİ TALİMATI :
Madde 18. 1. c) Kendilerini yetkilendiren herhangi bir futbolcunun veya kulübün menfaatlerini temsil edebilir, gerekli vekaletnameyi ibraz etmek kaydı ile futbolcu adına TFF nezdinde idari işlem ve kararlar açısından başvuruda bulunabilirler.

Avukatlık kanunun ilgili maddesi çerçevesinde konu ele alındığında, TFF özerk statüsüde düşünüldüğünde futbolcu ve takım aleyhine verilen kararlarda yalnızca Tahkim Kuruluna başvuru yapılabilmekte. Bu başvuruyu ise yukarıda belirttiğim 18.maddenin 1.c bendi çerçevesinde Futbolcu Temsilcileri yapabiliyor şeklinde algılıyorum. Bu açıdan Talimatnamenin, Avukatlık kanunu 35.maddeye aykırı bir hali var mı?

Bu hususuda başlık konusuna benzer olması sebebiyle ve her ne kadar 2009 senesine ait bir başlık olsa da, ilgi alanımda olması sebebiyle "hortlatarak" tartışmaya açmak istiyorum.

Saygılar,
Old 12-10-2011, 08:25   #6
emrahcevik

ilerleyen yıllarda futbolun daha çok hukuk içine çekilecektir.

şu anda eş dost, abi kardeş ilişkisiyle yürüyen futbolumuz hukuka uygun yürümeye başlayacak. ekonomik düzen değiştikçe eski anlayışlar da tasfiye olacak.

bu alana ilgi duyan herkes için lisanslı futbolcu temsilciliği çok güzel bir iş. gelecekte daha da iyi olacağını düşünüyorum.

geçmiş yıllarda çıkan sınav sorularını paylaşabilecek meslektaşlarımız var mıdır? 2012 martta sınav var.

isteyen aşağıdaki linkten sınav hakkında bilgi alabilir.

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=189
Old 08-03-2012, 19:29   #7
Av. Volkan Saruhan

Alıntı:
Yazan emrahcevik
ilerleyen yıllarda futbolun daha çok hukuk içine çekilecektir.

şu anda eş dost, abi kardeş ilişkisiyle yürüyen futbolumuz hukuka uygun yürümeye başlayacak. ekonomik düzen değiştikçe eski anlayışlar da tasfiye olacak.

bu alana ilgi duyan herkes için lisanslı futbolcu temsilciliği çok güzel bir iş. gelecekte daha da iyi olacağını düşünüyorum.

geçmiş yıllarda çıkan sınav sorularını paylaşabilecek meslektaşlarımız var mıdır? 2012 martta sınav var.

isteyen aşağıdaki linkten sınav hakkında bilgi alabilir.

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=189

Emrah Bey,

Konu ile ilgili olarak size bir mail, bir de özel mesaj attım.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun düzenleyeceği, Lisanslı Futbolcu Temsilcisi Belirleme Sınavı'na katılacak meslektaşlarım benimle irtibata geçebilirler.
Old 19-06-2012, 16:07   #8
av_my

Sayın meslektaşlarım eskimiş bir konu olmasına rağmen merakamın henüz filizlenmiş olması hasebiyle birkaç soru yöneltmek istiyorum.

-TFF bünyesinde yapılan bu sınavda ingilizce soru sorulmaktamıdır?
-Bu sınavlarla ilgili kaynak bulabilmemiz mümkün değilmidir?
-En yakın sınav hangi tarihte yapılacaktır?

Saygılar...
Old 19-06-2012, 16:30   #9
Av. Volkan Saruhan

Alıntı:
Yazan av_my
Sayın meslektaşlarım eskimiş bir konu olmasına rağmen merakamın henüz filizlenmiş olması hasebiyle birkaç soru yöneltmek istiyorum.

-TFF bünyesinde yapılan bu sınavda ingilizce soru sorulmaktamıdır?
-Bu sınavlarla ilgili kaynak bulabilmemiz mümkün değilmidir?
-En yakın sınav hangi tarihte yapılacaktır?

Saygılar...
Değerli meslektaşım,

En yakın sınav Eylül ayı sonunda yapılacaktır. Sınavda İngilizce soru sorulmamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi için benimle e-posta yoluyla da iletişim kurabilirsiniz. E-posta adresimi özel mesaj olarak iletiyorum.

Saygılar
Old 07-01-2013, 16:52   #10
nerzan

Varsayılan Tff

Alıntı:
Yazan Av. Volkan Saruhan
Emrah Bey,

Konu ile ilgili olarak size bir mail, bir de özel mesaj attım.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun düzenleyeceği, Lisanslı Futbolcu Temsilcisi Belirleme Sınavı'na katılacak meslektaşlarım benimle irtibata geçebilirler.

Volkan bey bilgiler için teşekkürler.

Size bir sorum olacak. TFF bünyesinde avukat olarak çalışabilmek için hangi yolu izlememiz gerekiyor bu konuda bir bilginiz var mı ? Mesela stajyer avukat alımı oluyor mu hiç ?
Old 26-01-2013, 22:00   #11
Av. Volkan Saruhan

Alıntı:
Yazan nerzan
Volkan bey bilgiler için teşekkürler.

Size bir sorum olacak. TFF bünyesinde avukat olarak çalışabilmek için hangi yolu izlememiz gerekiyor bu konuda bir bilginiz var mı ? Mesela stajyer avukat alımı oluyor mu hiç ?

TFF Bünyesinde avukat olabilmek mümkün elbette. Ancak TFF bünyesinde zaten halihazırda çalışmakta olan pek çok avukat var ve kadroları şu anda dolu.

Stajyer avukat alımı kesinlikle olmuyor ve olma ihtimali de yok. TFF'nin, avukat yetiştirmek gibi bir misyonu yok.

TFF, avukat alımı ihtiyacı duyduğu zaman, kurum ismi vermeden iş ilanı verir. Siz oraya gittiğinizde anlarsınız iş ilanı verenin TFF olduğunu. Spor hukuku üzerine yoğunlaşmış ve bu konuda yüksek lisans yapmışsanız, tüm bunların yanı sıra bir de federasyon yönetim kurulundan yakın bir akrabanız var ise, o zaman TFF bünyesinde avukat olarak çalışabilme ihtimaliniz olabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi