Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müteaahide Ulaşılamıyorsa..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-09-2012, 09:45   #1
Av.Birsel

Mutsuz Müteaahide Ulaşılamıyorsa..

Kolay gelsin arkadaşlar.. Herkesin yeni adli yılını kutluyorum.
Öncelikle belirteyim ki forumlarda epeyce araştırma yaptım ama sorumun tam olarak cevabını bulamadım. Yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler..
Müvekkilim bir müteahhitle kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapıyor. İnşaat biraz ilerledikten sonra müteahhit topladığı paraları alarak kayıplara karışıyor. 2 yıl gibi bir sürwedir hiç bir şekilde kendisine ulaşılamıyor. Müvekkil artık yeni bir müteahhit ile anlaşıp inşaatı bitirtmek istiyor. Ne gibi bir prosedür izlememiz gerekir? Müteahhide ulaşılamadığı için bir ihtarname çekme olasılığı yok.. Kısacası ben işin içinden çıkamadım. önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler..
Old 04-09-2012, 16:31   #2
üye32062

Sözleşme içeriğine bakabildiniz mi ? Detay verirseniz tartışalım. İyi çalışmalar
Old 05-09-2012, 13:52   #3
Av. Harun O

Sayın Av. Serbay'ın belirttiği gibi öncelikle Sözleşme'yi incelemek gerekir . Örneğin Sözleşme'de belli bir sürede bitirilmemesi halinde akıbetin ne olacağı (fesih, tazminat vs. )yazılmış olabilir. Ancak her halükarda inşaatın mevcut durumunun tespiti için bir tespit talebinde bulunmanızı tavsiye ederim. Müteahhidin ileride ortaya sürebileceği talepler bakımından. Ayrıca paraları alıp kaçması bakımından da belki dolandırıcılık veya emniyeti suistimal gibi bir suç söz konusu olabilir.
Old 05-09-2012, 17:21   #4
alpercelep

soru baştan sona eksik.Bu bilgiler ile yardım etmek mümkün değil.Öncelikle müvekkiliniz anladığım kadarı ile arsa maliki.Eğer arsa maliki ise sözleşmenin türüne bakmak gerekir.Müvekkiliniz kat karşılığı inşaat sözleşmesi mi yoksa bir inşaatın bedel karşılığında yapılması için (eser sözleşmesi) mi bir anlaşma yapılmıştır.yine yapılan kat karşılığı inşaat sözleşmesi veya eser sözleşmesi noterde mi yapılmıştır.bunları bilmemiz gerekir.En önemlisi inşaatın % 'de kaçı bitirilebilmiştir.Müteahhide tapu devri yapılmış mıdır? Bu hususları yazarsanız bizde bilgimiz oranında yardımcı olabiliriz.Bu arada dolandırıcılık olacağını zannetmiyorum.Paralardan kasıt bağımsız bölümlerin başkalarına satılmış olmasıdır.Bu günlük hayatta çok olan bir şey.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04450011 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.