Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

cep telefonu mesajının delil niteliği

Yanıt
Old 09-06-2008, 13:17   #1
-betül-

Varsayılan cep telefonu mesajının delil niteliği

Merhaba yakın arkadaşımın vekili olarak duruşmalara katıldım mahkeme davanın kabulüne karar verdi.Dava tazminat davası.kararı icraya koydum ve arkadaşım beni azletti ben de başka bir meseleden dolayı ona sinirlendğim için cep tlefonuyla ona msj attım ve avukatlık ücreti istemiyorum diye yazdım.daha sonra yani azilnameden sonra yakın arkadaşım olan müvekklime karşı vekalat ücretim için dava açtım ve şimdi yargılama devam ederken o mesajı delil olarak gösterdi.bu cep telefonu mesajının hukuki ve delil olma niteliği nedir.benim yaptığım Profesyonel bir yaklaşım değlidi ve bunun farkındayım.yanıtlarınız için teşekkür ederim.
Old 09-06-2008, 13:46   #2
Hasan Coşkun

Kanımca yazılı delil başlangıcı niteliğindedir.
Old 09-06-2008, 20:44   #3
Av.Feridun Yurtsever

Yazılı delil başlangıcı olacağı fikrine katılmıyorum; zira bir belgenin yazılı delil başlangıcı olabilmesi için bir evrak veya vesaik bulunması, bunun aleyhine kullanılacak tarafça verilmesi ve ispat edilecek hususun vukuuna delalet etmesi gerekir. Kaldı ki; yazılı delil başlangıcı olsa dahi, iddia edilen hususun ispatlanmış sayılmaz. Zira, şahitle ispatına cevaz verilmemiş olan hukuki işlemin ispatı için şahit dinlenebilecektir. Bunun anlamı, mesaj metnini yazılı delil başlangıcı kabul etsek dahi, karşı taraf sizin "avukatlık ücreti istemediğinizi" bir şahitle ispat etmesi çok zordur. Sonuçta, tanık beyanlarının ispat kuvveti, doğrudan vakıf olduğu konularda mümkündür. Bunun yanında, bu mesajı feragat beyanı olarak kabul edilmesi düşünülebilir. Ancak bu durumda da yazılı delil olmadığı için ispat kuvveti yine olmayacaktır. Bu konuda bir içtihada ulaşamadım; tecrübesi olan meslektaşlarımdan eminim daha ayrıntılı bir yorum gelecektir.
Old 10-06-2008, 08:05   #4
avukat-21

avferidun'a katılıyorum...Yazılı delil başlangıcı sayılmaz ama delil niteliğindedir...
Old 10-06-2008, 22:50   #5
ENGİN YURTBAY

Öncelikle beyanının içeriğinde alacağını aldığını söylemiyorsun.Sadece istemiyorum demişsin. Ama unutmayalım vekalet ücreti alınması kanun gereğidir. Bence bu durum senin sonradan vazgeçip vekalet ücreti istemene engel değildir.
Old 10-06-2008, 23:38   #6
Av.muhittinköylüoğlu

avukatlar verdiği hukuki yardımın karşılığını almama hakkına sahip değildir.Zira bu işin bir de vergi boyutu vardır.Bu itibarla avukat aldığı işten ücret almayacaksa öncesinde bu durumu baroya bildirmek zorundadır.Bu itibarla beyanınızın hukuki sonuç doğurmayacağını düşünüyorum.
Old 11-06-2008, 07:53   #7
av.sgenc

Alıntı:
Yazan Av.muhittinköylüoğlu
avukatlar verdiği hukuki yardımın karşılığını almama hakkına sahip değildir.Zira bu işin bir de vergi boyutu vardır.Bu itibarla avukat aldığı işten ücret almayacaksa öncesinde bu durumu baroya bildirmek zorundadır.Bu itibarla beyanınızın hukuki sonuç doğurmayacağını düşünüyorum.
Eğer bu şekilde kabul edersek vekalet ücretinin asgari ücret tarifesi üzerinden değerlendirileceği kanaattindeyim..
Saygılar
Old 11-06-2008, 10:18   #8
-betül-

Yanıtlarınız için teşekkür ederim.Hakim duruşmada bu mesaja beyanda bulunmamız için süre verdi ve bu konuya ilişkin yargıtay kararı arıyorum.yardımcı olursanız teşekkür ederim.
Old 16-06-2008, 12:09   #9
amon

Bence dellil niteliği taşımamaktadır. olaydan bağımsız düşünürsek pekala sizin sim kartınızla başka biri tarafından çekilmiş bir mesaj da olabilirdi, bu durumda da dellil sayılsa bile karara etki gücü çok zayıf gözükmektedir......
Old 16-06-2008, 23:09   #10
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Bildiğim kadarıyla Avukatlara ait cep telefonları fiilen bir olaya karışıldığının tespiti dışında teknik takibe alınamıyor. Bunu kıyasen kullanabilirsiniz.

Ayrıca hukuka aykırı olarak elde edilen delil olması ve açıklanmasına muvafakatiniz olmadığı savunmasında bulunmanız mümkün. Delil olarak dikkate alınmayacağı fikrindeyim.

Kaldı ki; ücret almasanız dahi bunu baroya bildirmeniz ve sözleşme yapmanız gerekiyor.
Old 16-06-2008, 23:32   #11
Av.Bektaş Salim Topbaş

Varsayılan konuyla ilgili iki soru

bu konu meslek sırrı kapsamına girebilir mi.yani meslek sırrı sadece avukatlar açısından mı sözkonusu olur. avukatla müvekkil arasındaki bire bir (mesaj dahil) beyanları müvekkilin de avukatın rızası olmadan açıklamaması gerekmez mi. eğer konu meslek sırrına giriyorsa bu delil hukuka aykırı olacaktır.
konunun ikinci boyutu ise şu:farzedelim bu delil hukuka aykırı kabul edildi ve reddedildi.fakat mahkeme bu delil nedeniyle konuyla ve sonuçla ilgili fikir sahibi olmuş oldu.bu delil hiç ikame edilmemiş olsaydı olaya daha objektif bakması muhtemeldi.bu gerekçe ile hakimin reddi istenebilirmi?
Old 16-06-2008, 23:46   #12
Av.Feridun Yurtsever

Sayın Av.Bektaş Salim Topbaş,
Mesajınızda belirttiğiniz birinci durum, meslek sırrı olarak değil de, vekil- müvekkil ilişkisi içerisinde sır saklama yükümü olarak düşünüldüğünde katılıyorum. Ancak, ikinci tespitinize katılmıyorum; zira, "hakimin" her durumda objektif olduğunu varsaymamız gerekir. Kaldı ki; bu türden bir varsayıma gelinceye kadar, uygulamada hakimin objektifliğini etkileyecek fazlaca durumlar sözkonusu. Ayrıca, bu tür bir delil ikamesinin dahi, hakimin objektifliğini etkilediğini söylersek, benim gibi mesleğe yeni başlayan bir avukatın paranoya olması içten bile değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi