Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Doğal gaz Aboneliğinin Dağıtım Şirketi Tarafından Feshi

Yanıt
Old 16-12-2020, 16:50   #1
av.enesteper

Varsayılan Doğal gaz Aboneliğinin Dağıtım Şirketi Tarafından Feshi

İyi çalışmalar meslektaşlarım.

Aklımı takılan bir soruyu sizinle paylaşıp fikrinizi almak isterim. Bildiğiniz üzere Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinin 46.maddesine göre abone tarafından fatura borcu son ödeme tarihinden itibaren üç ay içerisinde ödenmediği takdirde doğal gaz dağıtım şirketince aboneliğin en geç 3 gün içerisinde sonlandırılması gerekmektedir.

Şayet dağıtım şirketi tarafından abonelik 3 gün içerisinde sonlandırılmayıp kendisine yüklenen yükümlüğe aykırı davranılarak daha ileri bir tarihte abonelik iptal edilirse ne olur?
Old 17-12-2020, 15:11   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Meslektaşım,

Taraflar arasında münakit bir Sözleşme olduğunu düşünüyorum.
Sözleşme var ise sözleşme hükümleri incelenmeli. Orada bu durum ile ilgili ayrıca bir düzenleme bulunabilir. Ancak özellikle de bu tip sözleşmelerde, "hakkın kullanılmaması halinin haktan feragat edildiği anlamına gelmeyeceği" şeklinde düzenlemelere de sıklıkla yer verilir. Dolayısıyla öncelikle mevcut Sözleşme hükümleri incelenmelidir.

Diğer yandan müşterinin ödeme borcu hala devam etmektedir ve belirttiğiniz durumda, 3 ayın geçirilmiş olması haktan feragat edildiği şeklinde yorumlanmamalıdır. Diğer yandan da ödememe hali , ödeme yapılmadığı sürece devamlı süregiden bir hal. Dolayısıyla o 3 ay devamlı yeniden başlıyor gibi geldi.

Dağıtım Şirketinin yükümlülüğüne aykırı hareket etmiş olması nedeni ile herhangi bir kişide herhangi bir zararın doğduğu ispatlanabilir durumda ise bu yönden abonenin hukuki kimliğine göre TBK, TTK veya Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri kapsamında değerlendirme yapabilirsiniz. Açıkçası abonelik iptal edilmemesinden ne gibi bir zarar doğabilir onu da bilemedim? Sonuçta borç fer'ileri ile birlikte işlemeye devam ediyor ve hatta yine Yönetmelik gereği gecikme zammı da eklenerek işlemeye devam ediyor.

Saygılarımla,
Old 17-12-2020, 15:28   #3
av.enesteper

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Behrem
Sayın Meslektaşım,

Taraflar arasında münakit bir Sözleşme olduğunu düşünüyorum.
Sözleşme var ise sözleşme hükümleri incelenmeli. Orada bu durum ile ilgili ayrıca bir düzenleme bulunabilir. Ancak özellikle de bu tip sözleşmelerde, "hakkın kullanılmaması halinin haktan feragat edildiği anlamına gelmeyeceği" şeklinde düzenlemelere de sıklıkla yer verilir. Dolayısıyla öncelikle mevcut Sözleşme hükümleri incelenmelidir.

Diğer yandan müşterinin ödeme borcu hala devam etmektedir ve belirttiğiniz durumda, 3 ayın geçirilmiş olması haktan feragat edildiği şeklinde yorumlanmamalıdır. Diğer yandan da ödememe hali , ödeme yapılmadığı sürece devamlı süregiden bir hal. Dolayısıyla o 3 ay devamlı yeniden başlıyor gibi geldi.

Dağıtım Şirketinin yükümlülüğüne aykırı hareket etmiş olması nedeni ile herhangi bir kişide herhangi bir zararın doğduğu ispatlanabilir durumda ise bu yönden abonenin hukuki kimliğine göre TBK, TTK veya Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri kapsamında değerlendirme yapabilirsiniz. Açıkçası abonelik iptal edilmemesinden ne gibi bir zarar doğabilir onu da bilemedim? Sonuçta borç fer'ileri ile birlikte işlemeye devam ediyor ve hatta yine Yönetmelik gereği gecikme zammı da eklenerek işlemeye devam ediyor.

Saygılarımla,

Meslektaşım cevabınız için çok teşekkür ederim. Cevabınıza bende katılıyorum ama malum konuyu netleştirip o şekilde hareket etmem gerekiyor
Taraflar arasında imzalanan sözleşmede herhangi bir hüküm yok abonelik sözleşmesinde direk ilgili mevzuata atıf yapılıyor.
Müvekkilimizin aboneliği iptal edildiğinden yeni abonelik açtırılması gerekti ve bunun sonucunda müvekkilimizce yüklü bir miktarda güvence bedeli yatırıldı. Söz konusu güvence bedelinin iadesi için uğraşıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi