Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Emlakçının Kandırarak Alıcıdan Fazla Para Alması ve Tapuda Satış Bedelini Düşük Göstermesi

Yanıt
Old 19-11-2020, 13:41   #1
vayvayva

Varsayılan Emlakçının Kandırarak Alıcıdan Fazla Para Alması ve Tapuda Satış Bedelini Düşük Göstermesi

Merhaba meslektaşlarım,

Müvekkil bir ev alıyor. Emlakçı, satıcı x miktar istiyor diye müvekkileden x miktar para + alması gereken kendi komisyonunu alıyor. Satıcıdan da komisyonunu alıyor ancak satıcının normalde istediği bedel x-10000 TL. Yani emlakçı arada 10000 TL fazla alıp onu fark ettirmeden kendisi alıyor.

Üstüne, tapuda x miktar satış bedelinin yarısından bile düşük bir miktara evi satmış gibi gösteriyor ve tescil ettiriyor. Müvekkil fazladan verdiği 10000 küsur TL’yi geri almak ve tapudaki satış bedelini doğru miktara çevirmek istiyor. Satış bir ay önce gerçekleşmiş ve müvekkil yeni fark etmiş durumu. Biz aynı zamanda suç duyurusunda da bulunacağız. Ancak diğer fazla verilen paranın iadesi ve tapudaki miktarın düzeltilmesi için en kolay hangi yoldan gidebiliriz? Genel haciz yoluna gidilebilir diye düşünüyorum ama itiraz ederse itirazın iptali yoluna gidemeyiz kaybederiz çünkü muhtemelen. Sonra tekrar dava gerekecek itiraz ederse. Bir de tapudaki bedelin düzeltilmesi durumu var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 19-11-2020, 15:30   #2
Av. Suat

Çabuk çözüm istediğinizden ...
Olay TCK açısından güveni kötüye kullanma - dolandırıcılık gibi duruyor..
Olayda kamunun da zararı var..
Onun için hiçbir savcılık makamı olay hukuki ihtilaftır diye kestirip atamaz.
Kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunun ..
Olayın kamu zararı kısmını üstüne basa basa belirtin ..
Savcılık emlakçıyı sıkıştırınca o da size dönecektir.
Taleplerinizi emlakçıya tek tek iletirsiniz..

Emlakçı tüm bunlara rağmen geri adım atmazsa dava açmanız kaçınılmaz olacaktır.
Tapudaki rakam farkını bir dilekçe ile siz düzeltip ödediğiniz fark harç ve masraflarını diğer alacak kalemleri ile birlikte açacağınız davada davalıdan ayrıca talep edersiniz.
Bu dava davaların yığılması olacağından sorun olacağını sanmıyorum.
Old 19-11-2020, 15:39   #3
vayvayva

Alıntı:
Yazan Av. Suat
Çabuk çözüm istediğinizden ...
Olay TCK açısından güveni kötüye kullanma - dolandırıcılık gibi duruyor..
Olayda kamunun da zararı var..
Onun için hiçbir savcılık makamı olay hukuki ihtilaftır diye kestirip atamaz.
Kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunun ..
Olayın kamu zararı kısmını üstüne basa basa belirtin ..
Savcılık emlakçıyı sıkıştırınca o da size dönecektir.
Taleplerinizi emlakçıya tek tek iletirsiniz..

Emlakçı tüm bunlara rağmen geri adım atmazsa dava açmanız kaçınılmaz olacaktır.
Tapudaki rakam farkını bir dilekçe ile siz düzeltip ödediğiniz fark harç ve masraflarını diğer alacak kalemleri ile birlikte açacağınız davada davalıdan ayrıca talep edersiniz.
Bu dava davaların yığılması olacağından sorun olacağını sanmıyorum.

Çok sade ve güzel özetlemişsiniz meslektaşım teşekkür ederim.
Old 19-11-2020, 16:13   #4
Av. Suat

Yalnız burada önemli bir husus daha var ..
Tapu harçlarının yükümlüsü her halükarda taraflardır.
Yani eksik de olsa harcın yükümlüsü emlakçı değildir.
Sonradan ödeyeceğiniz bu fark harç ve masraflarını emlakçıdan ayrıca isteyebilmeniz için emlakçının bunu gerçek bedel üzerinden ben ödeyeceğim diyerek en baştan sizden ayrıca alıp uhdesine geçirmesi gerekmektedir.
Harç ve masraf olarak fazladan bir ödemeniz yoksa emlakçıya, hakim yasal olarak sizin yükümlüsü olduğunuz bir konuda bu talebinizi kabul etmekte tereddüt edebilir.
Old 19-11-2020, 18:57   #5
Av.şükrü söğüt

Sayın meslektaşım. uygulama da tapulu taşınmazların satış işlemlerinde taraflar satış konusu taşınmazın emlak vergi değerini belediyeden öğrenerek ve bu miktarın biraz üzerinde bir değer belirterek tapuda satış işlemlerini yapmaktadırlar. Değerin düşük bildirilmesindeki ana amaç daha az alım satım harcı ödemektir. Bugün itibariyle alıcı yönünden yüzde 2 satıcı yönünden de yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 alım satım harcı ödenmektedir.(artı 345 TL de döner sermaye için para alınmaktadır).savcılığa dilekçe verdiğiniz zaman savcılığın yapacağı ilk iş vergi dairesi müdürlüğüne ihbar yazısı yazmak olacaktır. Vergi dairesi de hem sizin müvekkilinizden hem de satıcıdan hem de cezalı olarak bu eksik ödenen alım satım harçlarının ödenmesini isteyecektir. Harç yükümlüsü kanunen alıcı ve satıcı olduğundan ödemiş olduğunuz bu parayı satıcı dahil kimseden isteyemezsiniz. Ayrıca ortada dolandırıcılık suçu da yoktur. Müvekkilinize satış bedeli uygun gelmiştir. Ve akdi kurarak taşınmazın mülkiyetini devir almış ve satış bedelini de ödemiştir.satıcının bedeli az istemesi veya az para almış olması emlakçı ile satıcı arasındaki bir iç sorundur. Bu nedenle ortada herhangi bir suçta yoktur. Saygılarımla.
Old 19-11-2020, 19:18   #6
Av.şükrü söğüt

Olayınıza uygun olması için sizlere kendimden bir örnek te vermek istiyorum.yaklaşık olarak 5 yıl önce bir taşınmaz almak için bir aracı ile konuşmuştum. Aracı ile fiyat konusunda anlaştım. Ve taşınmaz sahibi de bizzat almanyadan gelerek taşınmazın mülkiyetini bana devretti.tapuda paranın ödenmesi aşamasında aracı: abi bu kadarını bana bu kadarını da taşınmaz sahibine vereceksin dedi. Aynen dediğini de yaptım.özetle satış bedelini taşınmazın rayiç değeri yönünden uygun bulduğumdan taşınmazı satın aldım. Aracının ne aldığı veya alması gerektiği veya satıcının ne aldığı veya alması gerektiği alıcı olarak beni ilgilendirmez.Benim için önemli olan sözleşmenin kurulmasına yönelik olarak mevcut irademin fesada uğrayıp uğramadığıdır.30 yıllık bir avukat olarak hiçbir surette dolandırılmadığıma göre satış akdine veya bedele yönelik olarak herhangi bir suçtan bahsedebilme imkanı da yoktur.tekrar saygılarımla.
Old 19-11-2020, 20:16   #7
Av. Suat

Üstadım yasaya göre emlakçılar anlaştıkları komisyon ücretini almaya hak kazanırlar buraya kadar tamam
Burada emlakçının ücret sözleşmesinden fazlaca bir parayı iç etmesi var peki hiçbir kaydı olmayan ve vergi dışı da tutulan bu bedeli yasal olarak nereye oturtacağız
Olayı hem ceza hem de vergi hukuku açısından ele alırsak diyorum
Bunun hiç mi yaptırımı olmayacak
Old 20-11-2020, 10:21   #8
Admin

Alıcı satıcıya (ve emlakçıya) ödemeyi nasıl ve ne şekilde yapıyor? (Elden? Bankadan? Makbuz karşılığı? vs.)

Tapudaki işlemi kim gerçekleştiriyor? (Asil? Vekil? Vekil olarak emlakçı?)

Tapuda işlem yapılırken tapu memuru satış bedelini sözle de ifade eder ve hem alıcıdan, hem satıcıdan onay alır. Müvekkiliniz asil olarak satışa katıldıysa miktarın nasıl yanlış beyan edildiğini anlayamadım doğrusu.
Old 20-11-2020, 22:37   #9
Av.şükrü söğüt

Sayın meslektaşım son derece haklısınız. ülkemizdeki sorun taşınmaz simsarlığının bugüne kadar doğru düzgün bir şekilde disiplin altına alınmamasıdır. simsarın asıl görevi alıcı ile satıcıyı karşı karşıya getirerek ve akdin şartlarını oluşturarak taşınmaz satış akdinin kurulmasını sağlamaktır.ancak uygulamada simsarlar yani emlakçılar alıcı ile satıcıyı yan yana getirmekten kaçınmakta ve tabiri caizse satıcının yetkili olmadığı halde yetkili temsilcisi gibi davranmakta,alıcılarda bu hususlara hiçbir şekilde dikkat etmemekte ve emlakçı ile pazarlık yaparak taşınmazı satın almaktadır.ysni sonuç olarak mesleğin iyi bir şekilde disiplin altına alınmaması,satıcının ve alıcının da biraraya gelerek akdin şartlarının kendi aralarında belirleneceğine ilişkin bilgi sahibi olmamaları nedeniyle bu tür istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır. emlakçının kazancı elbette gelir vergisine tabidir. Ama bizim ekonomimizin büyük bir kısmı kayıt dışı olduğundan elden yapılan bu tür ödemeleri ispat etmek te son derece zordur. ülkemiz ekonomisinin ne kadar büyük bir kayıtdışılık içinde olduğunu 2 örnekle sizlere anlatmak istiyorum. Ülkemizde şu anda 498 tane trafiğe kayıtlı Ferrari marka araba varmış.vergi mükellefi yani gerçek usul ile kurumlar vergisine tabi olan araç maliki sayısı 12 kişiymiş. 2.si de türkiyede yaş sebze meyve(kuru bakliyatlar hariç) pazarının toplam satış hacmi büyüklüğü yıllık 800 milyar TL imiş. Ve bunun sadece 200 milyarlık bölümü kayıt altında imiş.ysni nerede ise Ülkemiz bütçesine yakın bir para tamamen kayıt dışı. Ve hiçbir kontrole tabi değil.amerika da suçla mücadele anlayışının temelinde parayı takip etmek demek gerçekte suçu ve suçluyu takip etmek demektir düşüncesi vardır ve bence de çok doğru bir düşüncedir. saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi