Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KİRA UYUŞMAZLIĞI Yardımlarınızı bekliyorum.

Yanıt
Old 30-09-2019, 14:00   #1
Av.enesturhan

Varsayılan KİRA UYUŞMAZLIĞI Yardımlarınızı bekliyorum.

Saygıdeğer meslektaşlarım iyi günler dilerim. Bir konu hakkında gerçekten yardımınıza ihtiyacım var
Olay şöyle meslektaşlarım ;
Benim müvekkilim evini kiraya veriyor. Kira sözleşmesi 2 Nisan 2019 tarihinde sona eriyor. Ancak kiracı Ağustos'a kadar biraz daha evde kalmak istiyor ve bu zamana kadar (Eylül) evde kalıyor. Müvekkilime de 4 adet senet veriyor.
Ancak müvekkilimin elinde ev sahibi olmasına rağmen tahliye taahhüdü ve kira sözleşmesi de yok (Sözleşmeyi kaybetmiş) Sadece elinde öyle ödenmeyen kira bedellerine ilişkin kendileri yazdığı 2 adet imzalı adi tutanak var. Şimdi kiracısını çıkarmak istiyor.
Ben kiracıdan kira sözleşmesini getirmesini istedim hem tahliye taaahhüdü alayım hemde kira sözleşmesinin fotokopisini çekeyim diye ama yanaşmadı kaçıyor benden. Elimizde de kira sözleşmesi yok.
BU KONU HAKKINDA NE YAPMALIYIM SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM ? BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
Old 30-09-2019, 14:30   #2
Av. Musa TAÇYILDIZ

Merhabalar meslektaşım.

Kira sözleşmesinin yazılı olması zorunluluğu yok.

Kira bedelinin ödendiğini ispat yükü de kiracıda. Ki; elinizde 2 adet kira bedelinin ödenmediğine dair tutanak da var.

Temerrüt nedeniyle alacak ve tahliye talepli icra takibinde bulunup; 30 günlük süre geçtikten sonra ödeme yapılmamış ise, icra hukuk mahkemesinden itirazın kaldırılması ve tahliye talebinde bulunabilirsiniz.
Old 01-10-2019, 07:11   #3
tegese

Elektrik, su, doğalgaz abonelikleri yapılırken kira sözleşmesi örneği bulunabilir. Öncelikle sözleşmeyi temin etmeye çalışmanızı öneririm. Sayın Taçyıldız' ın cevabı, mevcut şartlarda tahliye için en kısa yol gibi görünüyor. Fakat birikmiş kira alacaklı ve tahliye talepli icra takibini 30 gün içerisnde ödeyen kiracının kiracılık sıfatı devam eder. Bu halde eğer sözleşmeyi temin etmişseniz, bir kira dönemi içinde 2 haklı ihtara dayalı tahliye sürecini başlatmanızı tavsiye ederim. İlk yaptığınız takip birinci haklı ihtar niteliğini taşır. Bir kira dönemi içerisinde 2 haklı ihtar ile uyarılmış kiracıya karşı, kira dönemi sonunda tahliye davası açılabilir.
Süreç maalesef uzun.
Old 01-10-2019, 16:26   #4
Av.enesturhan

Teşekkür ederim değerli meslektaşlarım verdiğiniz bilgiler için. Senetleri takibe koydum. Sular idaresine başvurdum. Önceki kiracının adına kullanmaya devam ediyormuş aboneliği. Aboneliğin iptalini ve abonelik için geldiğinde kira sözleşmesinin istenmesi talebinde bulundum. Tahliye için süreç biraz yavaş ilerleyecek ama senetlerin takibi belki biraz zararımızı ortadan kaldıracak.
Old 04-10-2019, 10:52   #5
Avhbkilicarslan

Merhaba,
Anladığım kadarıyla kira ödemeleri elden yapılıyor.
Senetlere itiraz gelmediği takdirde bu başlığı incelemenizde fayda var.
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...763#post756763
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi