Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ertelemeli iflas talebi,3.şahsın borcu,ipotek...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-01-2009, 19:09   #1
selin01

Varsayılan ertelemeli iflas talebi,3.şahsın borcu,ipotek...

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi akşamlar diliyorum.Yaptığım araştırmalar neticesinde tatmin edici bir cevap bulamadığım sorumu sizlere yöneltmek istiyorum.
Bir limited şirket , alacağını nakit olarak tahsil edemeyince mecburen gayrimenkul kabul ediyor.Gayrimenkul bir fabrika.Ancak gayrimenkulün üzerinde , devirden önce , borçlunun başka alacaklıları lehine tesis edilen ipotekler var.
Limited şirket , diğer alacaklılarında da tahsilat yapamayınca ve içinde bulunduğumuz ekonomik krizin de başgöstermesi ile nakit sıkışıklığı yaşıyor.Böylece, kendi alacaklılarına karşı zaman kazanmak için ertelemeli iflas talebinde bulunuyor;dosya incelemede,henüz karar çıkmadı.Bu talepte en büyük dayanak noktası , zaten kendi iş alanı ile ilgili üretim yapmakta olan fabrikayı çalıştırmaya başlamış olması ve borçlarını özellikle bu yolla ödeyeceği hususu.
Ancak bu sırada , rehinli alacaklılar gayrimenkulün(fabrikanın) satışını talep edeceklerini söylüyorlar.
Bu durumda , limited şirket yekilileri ne yapabilirler?ipoteğin kaynağı olan borcu üstlenip bunu mahkemeye bildirerek , verilecek süre ve kararın bu alacaklılar için de bağlayıcı olması sağlanabilir mi?ya da başka bir yol önerir misiniz?
Tereddüdüm özellikle ipoteğin devirden önce mevcudiyet kazanmış olması ve borcun limited şirketin değil 3. kişinin olması hususunda.
Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.
Old 19-01-2009, 20:07   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan selin01
Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi akşamlar diliyorum.Yaptığım araştırmalar neticesinde tatmin edici bir cevap bulamadığım sorumu sizlere yöneltmek istiyorum.
Bir limited şirket , alacağını nakit olarak tahsil edemeyince mecburen gayrimenkul kabul ediyor.Gayrimenkul bir fabrika.Ancak gayrimenkulün üzerinde , devirden önce , borçlunun başka alacaklıları lehine tesis edilen ipotekler var.
Limited şirket , diğer alacaklılarında da tahsilat yapamayınca ve içinde bulunduğumuz ekonomik krizin de başgöstermesi ile nakit sıkışıklığı yaşıyor.Böylece, kendi alacaklılarına karşı zaman kazanmak için ertelemeli iflas talebinde bulunuyor;dosya incelemede,henüz karar çıkmadı.Bu talepte en büyük dayanak noktası , zaten kendi iş alanı ile ilgili üretim yapmakta olan fabrikayı çalıştırmaya başlamış olması ve borçlarını özellikle bu yolla ödeyeceği hususu.
Ancak bu sırada , rehinli alacaklılar gayrimenkulün(fabrikanın) satışını talep edeceklerini söylüyorlar.
Bu durumda , limited şirket yekilileri ne yapabilirler?ipoteğin kaynağı olan borcu üstlenip bunu mahkemeye bildirerek , verilecek süre ve kararın bu alacaklılar için de bağlayıcı olması sağlanabilir mi?ya da başka bir yol önerir misiniz?
Tereddüdüm özellikle ipoteğin devirden önce mevcudiyet kazanmış olması ve borcun limited şirketin değil 3. kişinin olması hususunda.
Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

"Limited şirket, alacaklarına karşılık üzerine ipotek takyidatı bulunan taşınmazı kabul ediyor..." ifadenizi tam olarak açıklar mısınız? Taşınmazı ipotekle yükümlü olarak satın mı alıyor? Yoksa sadece işletmesini mi alıyor?

Muhtemelen işletmesini devir almış olmalıdır. Esasen hemen aşağıda belirteceğim nedenlerle işletmenin bulunduğu takyidatlı taşınmazın satışı halinde iflasın ertelenmesi projenizin ana dayanağı da kalmayacaktır.

Bildiğiniz gibi iflasın ertelenmesi talebi, mahkemeye sunulacak sağlıklı bir borç tasfiye projesi ile ancak kabul edilebilir. Sizin olayınızda anlatımınıza göre borcun sağlıklı bir şekilde tasfiyesi için işletilen fabrikanın erteleme süresince çalışır halde olması gerekecektir. Mahkemenin, üzerinde takyidat olan ve her an paraya çevrilme riski açıkça ortada olan bir işletmeyi temel alarak iflasın ertelenmesi talebini kabul edebileceğini sanmıyorum.

Şu adreste iflasın ertlenmesi ile ilgili bir çalışma mevcut: http://www.tbb.org.tr/turkce/dergi/dergi67/arslan.pdf

İyi çalışmalar,
Old 19-01-2009, 21:09   #3
Av. İbrahim YİĞİT

talebiniz net anlaşılmasa da şunu belirtmekte fayda var. İflasın ertelenmesi talepli davalarda verilen tedbir kararları işçi alacakları ve amme alacakları haricini durdurur. Bu ne demek alınacak tedbir kararı gereği ipotek alacaklısının satış talebi de kabul edilmez.

Bir ben vardır bende benden içeri..
Old 19-01-2009, 22:43   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Soruya göre, İpotek borçlusu iflasın ertelenmesini talep eden şirket değilmiş. Bu durumda ipotek borçlusu 3. kişi durumundadır ve iflasın ertelenmesi kararı olsa bile bu hukuki durum, ipoteğin paraya çevrilmesine engel değildir. Verdiğim linkte buna işaret eden bir Yargıtay kararından bahsediliyor.
Old 20-01-2009, 09:06   #5
selin01

Varsayılan tamamen gayrimenkulü devir almışlardır:(

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Ancak durum çok olumlu görünmüyor sanırım.Limited şirket , alacağı karşılığında ilgili gayrimenkulün mülkiyetini devir aldı.Şu an gayrimenkulün satışını istemek üzere olan alacaklılar , ipoteği devirden önce kayda geçirdiler ve borç eski malikin.Yani yeni malik olan limited şirketin herhangi bir kefaleti ya da bu anlamda bir 3.kişi ipoteği söz konusu değil.
Yapılabilecek herhangi bir işlem varsa tavsiyelerinizi rica edeceğim.
İyi çalışmalar dilerim.
Old 20-01-2009, 18:10   #6
Av. İbrahim YİĞİT

Üstad ltd. ipotekle birlikte taşınmazı devir aldı o zaman. Yani ipotekle yüklü olarak. Bu durumda ipotek borcundan dolayı taşınmazın paraya çevrilmesini ipotek borcunu ödeyerek engeller ancak. Anlattığınızdan ben bunu anladım ancak yanlışsa düzeltin.

Bir ben vardır bende denden içeri..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi